Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Povestea lui Ghita - B 49 MHE / B 55 LID
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Daca mi-o lasai, aveai ITP deja dar rotile spate tot infranate erau,frana de mana nu tinea... Exact asta e motivul pentru care i-am zis lui nenea de la ITP ca nu ii platesc spaga pana nu vad ce are masina. Ca daca ii dadeam 100 roni neimpozabili, imi dadea ITPul si asa probabil, urca alta masina pe stand sau lua un alt buletin. Ntz:) Iti verifica masina:) De astazi Ghita mk II are ITP. Cu ceva "unsoare parfumata" pentru ca la noxe cu cat fum scoate nu ar fi iesit niciodata, frana de mana pe dreapta tot nu prinde suficient iar pe spate era putintel sub limia pentru ca franele inca nu lucreaza bine, nu am mers prea mult cu ea de la revizia la frane. Macar acum pot sa umblu cu ea si sa se aseze toate la locul lor.

To do list:
- schimb ulei
- schimb de bujii
- schimbat capota fata
- umblat la aprindere
- schimb de carburatoare, sper sa reusesc sa il transplantez pe cel de pe Ghita I
- mici retusuri pe la caroserie si interior.

Si cateva vorbe despre Ghita II (poate maine si niste poze): E un TRS din 1994, culoare bleu magnetic in talon, belu magnetic cu pete in realitate. A avut bandouri laterale care au fost date jos la un moment dat, acum se vad urmele de la decolorarea vopselii si de la o vopsire facuta in partea din fata, probabil de la un accident. Mici ciupituri de rugina si o lovitura in aripa spate stanga. Lonjeroanele si restul inca arata bine.
Are cutie 5 Franta si bara de torsiun de de CS, asa am cumparat-o. In rest e standard. Toba schimbata acum 2-3 luni, niste furtune pe la motor, RK frane (de catre Iulicuta), cutie de sigurante de Dacie.

Acum si partea trista. Ghita I va intra intr-un proces de "vandalizare" si in primavara va ajunge la Remat cand se va relua programul, o sa transfer cateva chestii care merita pe Ghita II. Asta e, progresam Hehe si amea e bleu magnetic ,dar e vopsea de fabrica si bine arsa de soare. Acum mi-a picat fisa, B 55 LID e cumva TRS-ul care a fost la Suparatuu? Ala e! uleiul te asteapta He he si eu pe el!
Bani sa fie... Am urmarit si eu povestea celor doi Ghita. Felicitari pentru felul in care ii intretii. Am si eu un Ghita in familie, il cheama Bob. O sa postez poze cat mai curand. Ghita I va ajunge la remat, asa cum era stabilit, a ajuns donator pentru masina lui Dumitru Cristian pentru ceva nimicuri (cutia de viteza, niste suruburi, niste plastice, capetele de planetare).
Ghita II mi-a facut ceva probleme asta iarna si mai aveam multe de facut la el dar timp si bani prea putini...
Am gasit o Skoda Felicia '97 foarte bine intretinuta si cu km putini la bord, la pret un pret foarte bun, contravaloarea unui tichet remat.
Asa ca cu asta pun punct povestii celor 2 Ghita Cu Ghita II am facut foarte putini km, pana in 200 de cand l-am luat de la Suparatu si mai aveam de munca la el, mi-a facut si ceva probleme in iarna, am asteptat primavara sa ma apuc din nou cu el dar a aparut Skoditza.
Ar fi foarte usor sa il dau la remat, dar consider ca cineva pasionat ar putea sa il aduca pe linia cea buna, il voi scoate la vanzare si daca e cineva interesat, bine, daca nu, cu parare de rau va ajunge la fier vechi pentru ca nu am de ce sa tin 2 masini

Le multumesc tututror de pe forum care m-au ajutat cu repararii, sfaturi, timp pierdut si toate cele! RIP Ghita I A fost prima mea masina.

Sambata l-am dus la Remat, astazi m-am dus si am facut hartiile si am luat numerele, in 2-3 zile sa ma duc cu tot dosarul sa imi dea bonul de remat.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum