Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

FIltru de aer

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Se poate pune alt filtru de aer in carcasa originala ca pe la magazine nu se mai gasesc filtre de aer pentru oltcit,este vreun model de pe alta masina care sa se potriveasca si sa filtreze bine ,vb de filtru normal de hartie nu de filtru sport . gasesti la orice magazin de piese auto care lucreaza cu UNIX de exemplu.
codul sub care figureaza la cei de la unix: 80355
Tecneco FM, AR-444-OV......... costa vreo 50ron
(in catalog, cauti dupa Citroen AXEL sau Citroen OLTCIT, 1.3, orice an. Daca cauti dupa OLTCIT, nu o sa gasesti).
La fel ar trebui sa fie si la orice magazin de piese auto care lucreaza cu Meteor, Unix, Autonet)

sau, daca esti in zona Buzau, poti sa cumperi direct de la Romcarbon Buzau.
Costa vreo 25ron

sau cauti pe www.acsa.ro numarul de la vreo reprezentanta, si iti comanzi prin curierat. Multumesc pentru raspuns poate gasesti si mai ieftin..alte marci....la firme care lucreaza cu Meteor/Autonet
cauta dupa citroen axel, sau citroen oltcit.
si aia e...o sa gasesti:) Eu sunt din Dr.Tr.Severin nu stiu daca o sa gasesc magazin unix o sa caut iar pe net vad ca preturile sunt cam mari orice magazin mare de piese auto...care lucreaza cu Unix, sau Autonet, sau Meteor....

sau...te duci pana la craiova, ca nu e asa departe:) Daca nu gasesti si nu gasesti... cred ca te pot ajuta eu cu trimiterea unuia prin posta... Nu se mai gasesc filtre de Oltcit?Uite aici:
http://www.oscaro.com/filtre-a-air-citroen-axel-axel-8-8691-1906-gt
Sa nu te plangi ca sunt scumpe! :)Asa sunt brandurile straine:KNECT,PURFLUX etc.Ori noi suntem invatati numai pe ROMCARBON.
Din cate am inteles,OSCARO nu livreaza in Romania.Probleme de securitate...
Produsele de mai sus le-am postat pentru a retine codurile.Iti trebuie pentru UNIX. Da cam asa suntem invatati pe romcarbon tot de ala am si eu pe masina sa cam inegrit si de aia am zis sa il schimb,acuma ca vine caldura o sa montez filtru sport ,il am de 2 ani si il folosesc decat primavara vara Daca montez un filtru de aer sport,cu reductile necesare ,sa ajunga deasupra cutiei de viteza ,fix intre cele doua burlane de la aeroterma,in mers se formeaza curenti de aer ?Avand in vedere ca filtru se vede daca il privesti prin locurile de deasupra rotilor ...cutia de viteze nu se incalzeste la fel de tare ca motorul nu? Parerea mea e ca sta bine acolo, aerul cald se ridica si probabil intre burdufele aerotermei e mai racoare nitel, ar trebui sa vina si ceva aer pe sub masina. Un loc bun de amplasat ar fi in partea dreapta cum te uiti la motor, in zona busonului de umplere ulei(intre buson si masca),e cel mai ferit de caldura, nu ai radiatorul de ulei acolo, plus ca in spatele motorului ma gandesc ca n-ar fi o idee buna, aerul cald de la motor se degajeaza in zona aceea,caldura de la cutia de viteze si discurile de frana...si pe perioada de vara ai vrea totusi aer rece in admisie filtrul normal de oltcit...are un furtun pe unde isi ia aer. Se afla....in masca farurilor (farul dreapta al masinii). E o ditamai gaura, pe care intra aer rece in mers.

Cel mai bine ar fi sa scoti farul dreapta, si sa iti scoti filtrul de aer pe acolo. Sau o priza de aer prin capota, in functie de ce filtru ai (daca ai din ala ciuperca, poti sa pui priza de aer fix deasupra carburatorului, daca ai filtru sport normal, ii tragi o tzeava de vreo 10cm de la carburator, si montezi o priza de aer mica).

Restul...e complicatie inutila....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum