Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

suprafata de franare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
pt a incerca o adaptare a unor discuri pe o alta masina care are tamburi as avea nevoie de urmatoarea informatie: cat e suprafata de franare la discurile spate de oltcit si suprafata de franare la discurile pline fata de oltcit rm?

http://img843.imageshack.us/img843/2717/a1234.jpg

vreau sa pun discuri pe spate, de accea nu ma intereseaza discurile fata ventilate de oltcit. Oltcit Club / Club11 / Club 11R / Club 11RM / Club 11RL / Club 12 TRS = aceleasi discuri / aceeasi suprafata de franare.
Pe ce masina vrei sa adaptezi discurile? pt un vw borscuta. asa o fi cum spui, aceeasi suprafata de franare, dar cat e in cm, mm cum vrei sa o dai? Discurile de RM sunt identice cu cele fata de Dacia 1300.
Diametrul discurilor spate este 208mm, grosimea 7 mm, diametrul interior nu il stiu. eu intelesesem ca discurile fata de rm ar fi mai mari ca cele de dacie, iar legat de dimenisuni, pe mine ma intereseaza strict doar suprafata de franare, exact ce e notat in poza cu rosu. Pai aici nu conteaza si suprafata placutelor de franare? Alea sunt cam 7 x 5 cm, inmultesti cu 4 pentru puntea spate. 15,65cm^2 e suprafata unei placute spate, am gasit informatia acum, in manualul de reparatii. Diametrul pistonasului e 30mm, grosimea materialului de frictiune e 9mm.

L.E: scuze cm2, nu mm2. In manualul de reparatii e im mm. Asa putin etrierii spate sunt pe alese fie de ford sierra cosworth, fie de opel astra g, fie de r 18 turbo, deci sigur nu cei de oltcit pt ca sunt prea mari si nu intra intre roata si articulatie.
de aceea am si nevoie de suprafata de franare ca sa stiu daca e ok pt acesti etrieri sau caut alte discuri cu suprafata de franare mai mare.

l.e: deci discurile spate de oltcit au suprafata de franare mica, nu prea ii pot folosi mai ales ca broasca e mai grea pe spate.
albert_md2004 a scris:eu intelesesem ca discurile fata de rm ar fi mai mari ca cele de dacie, iar legat de dimenisuni, pe mine ma intereseaza strict doar suprafata de franare, exact ce e notat in poza cu rosu.

Club 11RT si Club 11 RM au sistem de Dacia pe fata (discuri, etriere si suporti etriere. RT are si pompa de frana de Dacia, modelul dublu-circuit cu 3 conducte si pe spate tamburii de Dacia, cei mici cu autoreglare.
In cazul adaptarii discurilor, ai o problema cu limitatorul de presiune. Daca da prea multa presiune, va veni la franare intai spatele. Daca nu da suficienta presiune, vei avea deficienta la franare pe spate. Orice modificari trebuie calculate si testate pe stand, nu facute dupa ureche. Te joci cu viata ta si a participantilor la trafic! Te mai joci si cu puscaria daca faci vreu accident cu victime... ca sa nu incep un alt topic intreb aici....

1. cat e diametrul unui disc de frana fata ventilat de oltcit?
2. cat e suprafata de franare a unui disc de frana fata ventilat de oltcit?

un oltena ce tip de frane are? discuri pe toate rotile? pe fata cu discuri de dacie sau dintr-astea ventilate? 1. diametru 270 mm
grosime 18 mm
2. suprafata unei placute 35,5 cm2

Oltena are discuri ventilate la iesirea din cutia de viteze pe fata si discuri pe spate. Sistemul original de pe OLtcit. Doar RM si RT au frane de dacie, in diverse combinatii (RM de dacie pe fata si de Oltcit pe spate si RT integral de dacie, cu tot cu pompa de frana) m-ar interesa sa stiu care e inaltimea unui disc de frana fata ventilat de oltcit.....
nu e disc de oltcit, dar ma intereseaza inaltimea intre liniile tremurande...

http://img202.imageshack.us/i/discfranaaaa.jpg
albert_md2004 a scris:m-ar interesa sa stiu care e inaltimea unui disc de frana fata ventilat de oltcit.....
Asta n-ar fi o problema de ajustare; daca e mai gros se poate lua din el iar daca e mai subtire, se mai adauga o flansa. Problema mare e daca se potriveste la gauri cu ceea ce doresti tu. imi trebuie inaltimea lui tocmai pt a sti ce flansa sa adaug.....
albert_md2004 a scris:m-ar interesa sa stiu care e inaltimea unui disc de frana fata ventilat de oltcit.....

29 mm unde te intereseaza
si 18 mm intre suprafetele de franare am nevoie de o informatie....ce dimensiuni are placuta de frana la etrierii fata cu gheara pt frana de mana?

etrierii fata cu gheara pt frana de mana au fo' pusi pe discurile ventilate sau pe cele de dacie?

multumesc mult! care placuta de frana . de servici sau de frana de mana ?
frana de mana pe fata a fost doar pe discuri ventilate se poate o poza a unui astfel de etrier cu explicatiile de rigoare?
dimensiunea la ambele placute, dimensiune insemnand lungime/inaltime..etc

si din 2 jumatati se face unul, nu?

si dimensiunile placutilor?
albert_md2004 a scris:1. ....ce dimensiuni are placuta de frana la etrierii fata cu gheara pt frana de mana?
2. etrierii fata cu gheara pt frana de mana au fo' pusi pe discurile ventilate sau pe cele de dacie?

1. Pe un etrier fata ai 4 placute de frina: 2 buc. frina de serviciu ("dreptunghiulare") si 2 buc. frina de mina (rotunde).

2. Asemenea placute s-au montat NUMAI pe masinile dotate cu discuri ventilate asezate la iesirea din cutia de viteze. http://www.fmecat.eu/results/partdetails.asp?VI=08295&vPart=FDB272&Dlnr=62&vAppNo=004&TsVer=1312237667194&prdgrp=2&langID=1&theType=0&isCV=1[url] placvuta de frana serviciu

de frana de mana nu am gasit dar cred ca am una pe undeva ...pun maine sublerul pe ea [/url]
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum