Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Despre uleiuri de diferite tipuri
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 16, 17, 18

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Enrique a scris:dar liqui moli cu mos2 se simte vreo schimbare?

Nu am observat nicio diferenta intre LM simplu si cel cu mos2. Nu cred ca a tinut motorul mai rece, nu a fost mai silentios, nu a scazut consumul de ulei etc. Pana la urma nu exista ulei(aditiv) sa-ti repare motoru' si nici nu e treaba lui. Oricum... in conditii normale de exploatare(fara raliuri si cascadorii), cu un motor bun, cu cate 5000km intre schimburi nu are voie sa fie diferente EVIDENTE/IMEDIATE intre uleiuri. De la Lubrifin, pana la LM, Total etc. Daca e zgomotos, bate, fumega, consuma ulei, se incinge, poti baga si aghiasma mare ca tot degeaba. S-ar putea sa se simta pe termen lung... de exemplu sa lungeasca viata motorului cu 5.000km la fiecare 100.000. Dar... de unde afli ca asa e sau nu?

Pana la urma uleiurile trebuie sa se incadreze intr-un tipar precis. Dupa cum spune si Crisri_s mai sus, exista ulei care sa-ti "tina" uleiul mai rece... dar degeaba iti scade sansele de a se supraincalzi daca motorul se incalzeste mai greu si merge mult sub temperatura optima, pana la urma uzura poate fi mai mare decat de la o posirca schimbata la timp.

Oricum... sunt curios de Total Racing 10W50 ala Pe net vad doar Total QUARTZ Racing 10W50. Oare e acelasi lucru?
dar liqui moli cu mos2 se simte vreo schimbare?

Stiu de la un baiat care are un service particular (in Bucuresti), ca a pus uleiul asta unei masini care avusese in ea un Total Quartz, nu-stiu-de-care.
Masina avea ceas de temperatura a uleiului si era un Oltcit mai "tunat".
Fata de "cele mai bune momente" ale Total-ului, LM-ul mergea cu ~10 gr. C, mai "jos" si presiunea (ca avea si ceas din asta) era mai buna cu 0,5 bar. Nu mai stiu valorile de referinta si nici cat a durat fenomenul, ca observatia a fost facuta cu uleiul proaspat, dar comparatia era facuta tot cu valorile obtinute cu Total-ul proaspat.
Mie personal (la masina mea) mi-a placut ca in Bucuresti, in trafic "bara la bara" , nu "ceda" deloc , cum a facut marea majoritate a celorlalte, cu simptomele binecunoscute (marirea turatiei de relanti, palpairea becului la relanti, zgomotul si comportamentul specific de motor "incins"/"frecat", etc.etc.etc.). Chiar m-am mirat si de atunci il folosesc cu toata increderea si nu m-a dezamagit.
Daca asa ceva se va intampla(sa ma dezamageasca in vreun fel), voi scrie imediat aici, ca n-am contract de reclama cu ei.

"Drumuri cat mai bune!"
copyright 2011 De aici eu inteleg ca nu iti trebuie neaparat LM cu MoS2.Eu am Mobil S1000 si il pot aditiva cu asa ceva,dupa cum scrie merge peste orice fel de ulei ,nu? http://www.oilmag.ro/uleimotor/aditiv-ulei-mos2-300ml-p-431679.html
iuliu marinescu a scris:
dar liqui moli cu mos2 se simte vreo schimbare?

Stiu de la un baiat care are un service particular (in Bucuresti), ca a pus uleiul asta unei masini care avusese in ea un Total Quartz, nu-stiu-de-care.
Masina avea ceas de temperatura a uleiului si era un Oltcit mai "tunat".
Fata de "cele mai bune momente" ale Total-ului, LM-ul mergea cu ~10 gr. C, mai "jos" si presiunea (ca avea si ceas din asta) era mai buna cu 0,5 bar. Nu mai stiu valorile de referinta si nici cat a durat fenomenul, ca observatia a fost facuta cu uleiul proaspat, dar comparatia era facuta tot cu valorile obtinute cu Total-ul proaspat.
Mie personal (la masina mea) mi-a placut ca in Bucuresti, in trafic "bara la bara" , nu "ceda" deloc , cum a facut marea majoritate a celorlalte, cu simptomele binecunoscute (marirea turatiei de relanti, palpairea becului la relanti, zgomotul si comportamentul specific de motor "incins"/"frecat", etc.etc.etc.). Chiar m-am mirat si de atunci il folosesc cu toata increderea si nu m-a dezamagit.
Daca asa ceva se va intampla(sa ma dezamageasca in vreun fel), voi scrie imediat aici, ca n-am contract de reclama cu ei.

"Drumuri cat mai bune!"
copyright 2011

de care liqui moli este?15w40 sau 10w40.mutumesc pentru raspunsul prompt

"Drumuri cat mai bune!" Salut,
Mi s-a parut evident intrucat citasem pasajul in care se vorbea de el.
Uleiul este asta:
http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_1091.html?Opendocument&land=DE&voilalang=e&voiladb=web.nsf
"Drumuri cat mai bune!" Ce parere aveti de uleiurile Repsol 10w40 si Valvoline 10W40? Care e mai bun? eu cel putin aud prima data de repsol asta...
asa ca recomand valvoline. dar ai grija cu indicii aia, caci daca motoru are un grad marit de uzura, s-ar putea sa nu prea ai presiune cu 10w40... asa si eu ..dar uitandu-ma pe net vad o chestie ciudata care ma face sa nu am incredere ... repsol 10 W 40 cica ulei sintetic ... cand eu stiam ca 10 W 40 e in general ulei semisintetic ...deci s-ar putea sa bage din vrajeala de 2 lei Cativa din prieteni mei care au aircooled-uri folosesc Repsol si sunt foarte multumiti.(VW t2 a/b,broaste,karman,split,oval) acum am vazut ca au diferite variante de 10 W 40 ... dar de asemenea pe siteul lor apare o chestie pentru alegerea uleiului ..cauta dupa citroen axel ..oltcit nu apare ce parere aveti de Castrol MAGNATEC 10W-40 e bun?

ce ziceti sa pun Total Quartz 7000 10w-40 sau Castrol MAGNATEC 10W-40
care credeti ca e mai bun ca preturile am vazut ca sunt cam la fel .... Catastrol Magnatec este unul dintre cele mai proaste uleiuri pe care le gasesti pe piata romaneasca.
Total nu-i chiar asa prost dar nici departe. Liniile de fabricatie ale Lubrifinului, pe care se face el pentru piata romaneasca, au avut si momente mai bune.
Multumit? Castrol Magnatec e una din cele mai nerusinate minciuni. Magnatec - molecula magnetizata.
Aici avem 2 probleme: 1. molecula de ulei nu poate fi magnetizata; 2. ulei magnetizat ar insemna reziduuri metalice plimbate prin motor. Cum o sucesti, tot nu e bine.
In concluzie, Castrol Magnatec = Scufita Rosie, Mos Craciun si alte basme. Multumesc pentru raspunsuri, atunci recomandati-mi si mie un ulei bun..... Cei mai multi dintre forumisti recomanda Motul Turbolight 10W40. Multumesc inca o data pt raspuns o sa caut Motul Turbolight 10W40 sa pun sa vedem daca o sa fie ceva diferente eu am acuma in motor Castrol Gtx 10w40 am decat 6000 km facuti cu el o sa mai astept un pic pana fac shimbu.
gyorgyoda a scris:Cei mai multi dintre forumisti recomanda Motul Turbolight 10W40.

Iar scrii prostii. In afara de mine, care am folosit Motul in 2 motoare si de DanMk20, cine a mai recomandat p-aici Motul Turbolight 10W40 de la Pupa? Intr-adevar, uleiul e de nota 20, nu degeaba motocicletele de viteza folosesc Motul, iar pretul de achizitie de la Pupa e mic

venomvenin, ia legatura cu userul Pupa, 4 litri de Motul costa sub 4 litri Mobil. A fost o referire la persoana mea, fiindca cei mai multi mi-au recomandat acest tip de ulei. Cand am zis cei mai multi nu m-am referit la jumatate de forum.
Apropo, ai un stil de a comunica foarte agresiv. Ceea ce mi-ai spus o iau ca pe o insulta. Nu tin minte sa fi jignit pe cineva, deci vreau sa fiu tratat asemenea. Pe toti de pe forum ii tratez cu respect si am doleanta de a fi tratat asemenea.
gyorgyoda a scris:A fost o referire la persoana mea, fiindca cei mai multi mi-au recomandat acest tip de ulei.

Care-s astia cei mai multi?? Constat ca esti cam mitoman. Ma baieti ....si fete ...
Am vazut un ulei 10w40 - semisintetic facut in germania de OEST GROUP.... voi ati auzit de OEST???
Am cautat pe google si am gasit ceva despre oEST ....voi ce ziceti??? Cel mai probabil nu e contrafacut
Ai sanse mai mari sa iei marmelada mobil sau castrol
mariankzd a scris:Cel mai probabil nu e contrafacut
Ai sanse mai mari sa iei marmelada mobil sau castrol

Asta e:

Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3 ... 16, 17, 18
Pagina 18 din 18
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum