Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

colantare oltcit sau vopsire?
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pune niste poze sa vedem cum a iesit . Acum este aproape gata , pt ca a mai ramas sa-i fac vopsesc in negru pragurile si gratarul din fata parbrizului. Iar operatia asta va fi martea viitoare de dimineata. Am sa vin sambata la job cu Oltcitul in loc de Tico si-l si pozez pe lumina ( daca nu ploua , ca daca ploua nu-l iau ca zona lui de stergator + spalator de parbriz => in reconditionare si nu sunt inca operationale ).
Dar pozele finale vor fi pe saptamana viitoare cand va capata daca am timp si jentile de AL si daca gasesc o oferta buna , poate si-un set nou pneuri de vara pe ele. A fost terminata intr-un final. Pragurile negre si grila de aer arata binisor , dar vopseaua de pe ele este infecta , are "relief" si culege si mentine praful si noroiul cu mult talent. Voi lua la smirghel bucatile alea si le voi vopsi gri , dar putin mai incolo.
Prima atentionare sau trezire la realitate :
COLANTUL FOLOSIT LA MASINA MEA (trebuie sa ma uit ce marca de rahat era ) NU REZISTA LA RAHATI DE PESCARUSI LASATI MAXIM 20 ORE NECURATATI.
Am vreo patru zone pe capota unde s-a luat luciul foliei si cand te uiti atent se vad minibotituri pe suprafata colantului. Arata ca si cum l-ai dat cu diluant ( am vazut pe masina mea efectul diluantului si al benzinei dat pe-o portiera , asa ca stiu ce spun )
In consecinta NU SE MERITA SA FOLIEZI MASINA DECAT DACA E NOUA SI VREI SA-I MENTII VALOAREA LA REVANZARE ! Pt ca atunci o cureti si-o vinzi la un pret mai bun dar pe ansamblu costa vreo 1000lei colantarea -decolantarea deci nici asta nu-i marea afacere...

Trist , dar adevarat : colantarea este doar o alternativa la revopsire pt o masina cu probleme de aspect si trebuie cantarita corect financiar in raport cu revopsirea pt ca NU REZISTA LA GAINATI DE ZBURATOARE !

Mai bine dati banii pe-un lac de mai buna calitate sau il dati mai gros ! Pescarusi la bucuresti? Da, pe langa Dambovita si pe langa lacurile din Bucuresti. Am avzut si prin zona Garii de Nord si vad ca nu e zingura zona.
http://www.adevarul.ro/VIDEO-Pescarusul-Bucuresti-oportunist-agresiv_0_65993588.html Tot legat de vopsire o intrebare:

Oare voi avea probleme daca ma duc la ITP cu botul masinii vopsit total in spritzchit (aripi si capota) desi in talon masina este gri? stie cineva?
Dupa parerea mea pot sa ma duc si cu toata masina in spritz ca tot gri este dar poate s-a mai lovit cineva de situatia asta. depinde de ala de la ITP,intr-un loc nu m-a primit ca aveam capota neagra, unde mi-a dat inspectia a spus ca e in regula ca diferenta de culoare nu depaseste 30% din suprafata masinii, daca e gri si spritzchitul nu ar trebui sa fie probleme. dar depinde de ala de la ITP. Eu pentru ITP am acoperit cu autocolant partea din fata a capotei ca aveam spritzchit pe ea. Sa vad daca zice ceva cand ma duc la ITP cu masina. scriu aici ca sa nu mai deschid topic nou ...interiorul l-a colat cineva ... am o idee nastrusnica si ma intereseaza in special manerele de la usi (au fost vopsite si dupa 2 ani arata deplorabil) + volanul (nu a fost vopsit dar e imbatranit iar de finante pentru unul nou nu dispun si nici nu cred ca gasesc) asta pe langa alte elemente gen lampa de harta, scrumiere, rama casetfonului poate si ceva pe fata ... carcasa de plastic de la mecanismul de deschidere blocare al usilor(astea mai mult de design) si sa vedem poate manere de sustinere (spate si dreapta) (astea tot din cauza vopselei)

P.S.

colantul o sa fie carbon 3D ... din cate am inteles de la oracal ... o calitate bunicica zic eu (nu e 3m dar nici ca pret nu e ca 3m) ...vedem cand imi vine Nu exista cuvantul ''colantare'' in limba romana.Corect este ''colare''. totusi se foloseste colantare... acuma ca se folosete si colantare e altceva ... (un fel de format letric (in scris) care nu exista in dex si totusi unii mai folosesc aceasta terminologie)...

apropo deceneu si unde am scris eu colantare.. ca am postat pe un post unde de 1 an nu a mai scris nimeni ...
si totusi are cineva solutie la problema mea? Plasticele de interior daca nu au suferit nici o mutatie da-le cu lac. Lacul improspateaza culorile si ,,intinereste" plasticaraia. si in timp se cojeste asa cum se intampla si cu vopseaua ... + ca toate plasticele mele in afara de cele din portbagaj au suferit vopsire ... pe bordul inferior, buzunare spate rezista fara nici o problema ... plasticaraia de pe praguri, cea a difuzoarelor fata, buzunarele usilor ... astea se mai pot reface oricum trebuie multa grija oricum nu astea ma dor pentru ca, au rezistat binisor pana acum ... ce ma doare sunt manerele laterale, fiind semirigide nu prea rezista vopseaua in timp si nici lacul ... unele negre parca erau la special se gasesc rar ... asa ca vreau sa apelez la o solutie care sa tina mai mult ...deci autocolant ... sau ar mai fi o solutie imbracate in vinilin ...deocamdata autocolant

pana acum am imbracat nimicurile de pe la bord ... toate au iesit bine mai putin partea cu climatizarea ....zilele astea o sa ma apuc de volan si manerele vedem ce iese Ai dat cu Plastofix inainte de a le vopsi? da .. logic ..cei asa greu de inteles manerele alea clar nu tine vopseaua pe ele .. logic nici nu are cum ...mai ales in 2 ani de zile e normal ..stii bine cum e materialul ala daca era rigid mai ziceai dar fiind un semirigid adica mai sufere si transformari mai ales cand tragi de usa bla bla ... e totusi logic sa nu tina vopseaua pe el oricum vopseaua nu e elastica ... toata se intaraste in timp ...deci clar din punctul meu de vedere nu asta e solutia ... deci clar ori manere negre ori autocolant ..pana una alta o sa incerc varianta 2... hotatrarea e deja luata ... ma interesau anumite aspecte dar o sa le rezolv singur ...rezultatul vedem cand or sa fie gata Ar mai fi o idee, sa le imbraci in piele. Am vazut pe youtube cum intinereau unii plasticele(spoilere,praguri) cu ajutorul unui phoen industial.Temperatura optima,sa nu le arda. A trecut aproape un an si jumatate de cand am colat masina integral si arata inca foarte OK. Se mentine curata ceva de speriat. Am spalat-o doar de cateva ori si-n principal din cauza ca la 10m in spatele ei s-a construit o vila cu 3 etaje si era praf la greu de pe santier. De cand au trecut la finisaje iar am masina curata. Concluzie verificata : nu sta prea mult praf pe folie iar atunci cand le-am arata-o unor prieteni , ei nici n-au banuit ca-i colata integral.
Parca incepe sa-mi para mai bine ca n-am vopsit-o.
Aaaa : am uitat sa adaug ca sta aproape nemiscata de 1 an , adica am mai iesit acum vreo 2 luni vreo 30km urbani dar pe ansamblu am facut doar vreo 150-200km de cand am adus-o in Bucuresti acum 2 ani si ceva . Pune niste poze
scorpion a scris:A trecut aproape un an si jumatate de cand am colat masina integral si arata inca foarte OK.

felicitari .. oricum conteaza foarte mult cat de bine a fost facuta lucrarea ..+ modul in care tii masina ... la umbra sau la soare ..mai ales vara ..eu unu stiu o masina colata integrala de vreo 2 ani care arata jalnic ... s-a crapat colantul aproape peste tot ...si mai stiu si taxiuri colate de vreo 4 ani care zici ca acum sunt colate ... deci parerea mea ca principala vina o are cel care lipeste autocolantul si apoi modul in care o tii daca e umbra vara e ok Uite cu pozele chiar am o usoara nemultumire legata de modul in care trebuie incarcate pe un site extern si apoi puse link-urile. Mai sunt membru pe alte site-uri ale altor marci auto din RO si acolo totul este extrem de facil : urci poza literalmente pe forum si gata.
N-am mai urcat vreo poza pe imageshack de-am uitat si de ce m-am enervat pe ei asa de rau de-am lasat-o balta cu pozele...
Am ceva poze mai vechi prin PC ,sa vad cum fac sa pun ceva pe forum
Acum legat de unde sta masina : sta la umbra doar in orele diminetii , apoi o bate soarele pana seara. Iar folia parca este Oracal. Sau dracu mai stie c-a trecut timpul si neamtu' ala mic ( Alzheimer ) imi tot ascunde din lucruri
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum