Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Scaune supape

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutare! Ma intereseaza unghiurile de inchidere al supapelor pe scaune la chiuloasele de 1.3 , pentru a sti ce freze sa folosesc pentru slefuirea lor atat la cele de admisie cat si cele de evacuare.
Golomoz Marian a scris: pentru slefuirea lor

pentru asta nu ai nevoie de unghiuri si freze ... doar pasta de slefuit una bucata furtun si ceva indemanare

http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=233982&highlight=unghi+supape#233982 Pai poate are scula automata de facut acest lucru,ceea ce este recomandat Cand o faci din mina " se numeste LUCRU MANOAL" pasuirea se face MANOAL ,
alexandruteutisan a scris:Cand o faci din mina " se numeste LUCRU MANUAL" pasuirea se face MANUAL ,

probabil asta voiai sa spui... Pot afla care sunt unghiurile exacte?Pentru ca vreau sa iasa cat mai bine slefuirea cu freze. Nu ai nevoie de freze.Ce ai tu nevoie se numeste pasta de slefuit.Cu frezele rectifici scaunul de supapa.
Golomoz Marian a scris:Pot afla care sunt unghiurile exacte?

Ia vezi daca iti este de folos imaginea asta :

Golomoz Marian a scris: sa iasa cat mai bine slefuirea cu freze.

Dupa cum spune si DanH, cu freza nu slefuiesti ci rectifici. Rectificarea se face doar in cazuri exceptionale si oricum dupa rectificare se si slefuieste/pasuieste cu pasta.
Hofy a scris:Rectificarea se face doar in cazuri exceptionale...
.... din cite stiu, dupa ce canalul este incarcat cu material. pai eu de ce am dat linkul de mai sus ..acolo exista o intreaga dezbatere pe tema ..rectificare/slefuire ... ce inseamna una ce inseamna cealalta ...+ ca din cate am vazut decat chiulasa cu scaune rectificate mai bine una second buna + supape noi (supapele oricum nu se rectifica) + alezare ..si ai rezolvat problema fara prea multe batai de cap ... oricum prin rectificare se pierde tratamentul scaunelor ..bla bla ..alte batai de cap deci nu o sa tina prea mult timp ... dar fiecare face ce crede ca e mai bine Multumesc de raspunsuri.Acum m-am lamurit.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum