Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ai voie sa montezi instalatie xenon?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Ai voie sa montezi instalatie xenon pe far fara lupa(ex:far oltcit)? Nu te retine nimeni dar este ilegal. daca te-au prins, te-au fript Pai la asta ma gandeam si eu.Ca nu as vrea sa umblu pe la rar dupa talon.Dar se pot omologa pe faruri fara lupe? unde scrie in lege ? Cumperi simplu un kit de bi-xenon h4.
Il montez sus,nu ai nevoie de lupe sau nimic altceva decat de schema de montaj.
Cine vrea sa circule legal sa se lase de modificat.Ramai stock si chiar si atunci au motiva sa de f**. De ce la bi xenon h4 nu trebuie lupa ?
tonim a scris:unde scrie in lege ?

Nu scrie nicaieri, si mi se pare absurd dar se pare ca asa e. Un prieten a patit-o...i-au luat talonu si i-au dat si amenda ca avea xenoane...cand s-a dus omu la service sa-i dea kit-u de xenon jos, coincidenta sau nu, mai erau vreo 2 acolo care venisera cu acelasi motiv Pentru ca becurile le montezi pur si simplu in far fara alte adaptari.
bi-xenon h4 are un singur bec cu ambele faze scurta-lunga .Se pot face kit-uri de conversie cu 1 lupa/far si in lupa montanduse becuri de xenon si kitul aferent. Sau un kit de conversie de 2lupe/far atunci avand sansa de a monta 2kituri de bixenon h4 si avand faza scurta-lunga pe ambele lupe,dar se poate monta tot pe acest kit de conversie pe un rand de lupe H1 si pe celalalt H4 obtinanduse pe ambele kituri faza scurta si doar pe una faza lunga. Deci trebuie sa cumpar instalatie bi-xenon h4 ca sa nu fac modificari.Va multumesc pentru raspuns. Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice cu modificari si completari, prin Legea nr.49/2006 si republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.670/03.08.2006 spune la litera J:
Cazurile de retinere a certificatului de înmatriculare
•vehiculul circulă cu defecțiuni la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
Conform legii ti se va lua certificatul de inmatriculare intrucat instalatia xenon nu este omologata pentru masina respectiva ! Daca vor sa se ia de tine tot te opresc.Oricum mai ma gandesc intre xenon sau becuri Philips X-Treme Power. Te opresc cum zici!Dar daca te opreste politia cu un oltcit clasic,ai toate actele in regula,centura pusa,anvelope(jante) normale,lumini normale,masina nu este o epava, este probabilitate de 99,99% sa pleci fara amenda.spun din proprie experienta !
Nu vorbim de RAR de care nu scapi ! La masina nu are ce sa gaseasca am toate actele in regula am autorizatie de folie,am trecut cauciucurile in carte iar masina arata foarte bine iar din punct de vedere mecanic nu are ce sa gaseasca.
atel10 a scris:am trecut cauciucurile in carte...
Se schimbă regulile de vânzare a anvelopelor: cauciucuri împărțite pe clase energetice

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/noi-reguli-de-vanzare-a-anvelopelor_885397.html#ixzz1dEUnLaSg Am trecut latimea si inaltimea lor in carte ca nu mai vroiam sa ma apreasca pentru ca nu am roti de bicicleta cum scria in carte.Si oricum in talonu nou nu mai scrie nimic.
robertino a scris:
Cazurile de retinere a certificatului de înmatriculare
•vehiculul circulă cu defecțiuni la sistemele de iluminare-semnalizare sau cu alte dispozitive decât cele omologate;
Conform legii ti se va lua certificatul de inmatriculare intrucat instalatia xenon nu este omologata pentru masina respectiva !

asa e. scrie mai sus citez : "cu alte dispozitive decât cele omologate"
xenoanele sunt omolgate ? nu scrie ca trebuie sa omologate pe masina respectiva.
asta suna a ceva de genul : nu poti pune halogene in far ca masina a fost omologata cu bec clasic Xenoanele, am fost omologate pe masini cu spalator de faruri(in unele cazuri include stergator de faruri), respectiv reglajul inaltimii automat (unde sa lumineze becul).
Asta pe langa faptul ca 90% din masinile cu xenoane iesite din fabrica, au lupe si sticla clara.
Farul de oltcit din pacate nu e proiectat pentru xenon.
Ca poti sa iti pui, iti pui pe pielea ta. La fel cum iti pui leduri albastre la pozitii, sticle clare la stopuri (sticle facute pe genunchi, fara autorizatie RAR), sau mai stiu eu ce. In Romania se omologheaza 2lucruri:folia si latimea cauciucurilor....... La adresa dumneavoastră transmisă, în format electronic, Direcției Rutiere din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române, referitoare la instalarea unui kit bixenon pe un autoturism care nu este prevăzut cu un sistem de iluminare tip xenon, vă comunicăm următoarele:

În conformitate cu prevederile art.101 alin 1 pct.10 din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.195/2002, privind circulația pe drumurile publice, republicată, cu modificările și completările ulterioare, este interzisă montarea la autovehicul, remorcă sau tramvai a luminilor de altă culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonoră sau accesorii ori modificări neomologate.

Cu stimă,

D I R E C T O R
Comisar șef de poliție

DINIȚĂ LUCIAN Eu am montat bi-xenon h4 de aproape 1 an de zile si nu am avut vreo neplacere sa ma opreasca cineva sa ma intrebe de ceva.Ce poti face este sa cauti culoarea becului xenon cat mai alba ( 4300k, 5000k ), eu avand de 6000k.Montarea se face relativ repede. eddy uite asa au reusit sa imi ia talon la cineva din Alba Iulia masina impecabila.Pe ce motiv?! Becuri galbene !!
Iau dat 402lei pentru ca nu avea permisu-l la el si 402lei tot pentru becuri...si sustragerea talonului.
Eu raman la ideea "cine vrea omologari sa se lase de modificat" ! Scuza-ma,dar......................persoana care a ramas fara talon pe motiv ca are lumina galbena le faruri sau pozitie sa citeasca cu atentie legea circulatiei.Acolo se specifica clar:pe fata se foloseste culoarea:alb,galben-portocaliu.Atita vreme cit avea culoare chiar si galbuie la luminile de intilnire-drum nu are ce sa ai faca.
Spun asta pt ca la al-2-lea Oltcit aveam niste pecuri pe pozitie de culoare galbuie.La itp a venit si reprezentant de la RAR.Mi-a atras atentia asupra culorii.I-am atras atentia sa citeasca legea si apoi sa vorbeasca.Ghinionul lui,aveam legea in masina.I-am aratat si l-am invitat se plece la o mica plimbare prin curtea institutiei unde era statia itp.
Alex.Pap a scris:...au reusit sa imi ia talon ...Pe ce motiv?! Becuri galbene !!
Becurile de FAR galbene nu intra in MODIFICARI. Sint facute special atit pt mersul pe vreme ceata cit si pt mersul pe vreme buna.

Nu aveau dreptul sa se lege de asa ceva decit din exces de zel ce putea fi contestat. Aveau sau nu dreptul talon ia fost retinut/amenda a primit si a fost si purtat ca sa isi recupereze talonul.
Topicul masini si detalii : http://forum.4tuning.ro/109-masina-mea-dacia/120585-dacia-sport-no-281-84-planuri-termen-lung/page-137.html eu spre exemplu am becuri din acelea "imitatie xenon". sticla becului este albastra, dar atunci cand aprind farurile, lumina este alba. daca sticla e colorata, inseamna ca sunt ilegale, din moment ce lumina e alba? jimmy becurile tale aprinse reflecta lumina alba nicidecum galbena sau alta culoare.Sunt perfect legale.
Asa cum becurile de pozitie albastre-rosii sunt ilegale asa si cu becurile galbene cat si xenon-ul..
In mod normal politai-ul nu are voie sa deschida capota si sa verifice ce si cum e cu becurile numai daca are alatur de el un reprezentat de la Rar ca si in cazul verificari cauciucurilor de iarna. am inteles. deci pot rasufla usurat. auzisem de la anumite persoane ca sunt ilegale pentru ca sunt colorate albastru, desi lumina este alba. cred ca stiti unii dintre voi despre ce fel de becuri vorbesc, si probabil ati vazut ce culoare are lumina lor....deci nu trebuie sa am motive de teama mare tampenie cu lumina galbena ... asta inseamna ca unele masini trecute la clasice ... in speta dacia 1300 dotate din fabrica cu faruri cu lumina galbena deja nu mai sunt apte de circulat pe drumurile publice? ... maine poimaine se da o lege conforma careia daca ai 3 prezoane la roata nu mai poti circula sau ce? oricum din cate am vazut asa in mare in topicul celui cu dacia ...probabil asa a scapat cel mai ieftin ... Ala cu dacia putea sa zica fain frumusel ca NU are TOATE actele la el. era 200 ron amenda pentru neprezentarea actelor din cate stiu eu...nu inteleg cum a luat 402 ron doar ca nu avea permisu' la el asa ramanea si cu talonu in buzunar lancer: La fel a zis si el agentului si a zis agentu si ia zis ca este ILEGAL!
Danut B: A primit 402lei pentru ca nu avea permisul la el si 402lei+retinerea talonului pentru becuri galbene. Tu la un control de rutina nu permis actele masini?Hai sa fim serios.Te pot opri pentru un control de rutina sau sa verifice actele sau orice altceva.
Si-a recuperat talonu a pus becuri albe si a depus la judecatorie impotriva celui care la amendat o plangere. danute uita-te bine si vezi cate modificari are ala pe dacie ... cauciucuri, jante, toba, modificari la motor ... acum mai vrea sa faca si la frane ... basca ca parca are si roll-bar ... deci care o vede ... clar asta vrea sa faca liniute .. deci nu e masina de circulat ... daca a apucat sa intre in ochii politailor fi sigur ca a facut si ceva tampenii daca l-au ars cu 402 ron pentru acte doar ... deci asta e treaba lui ... si ca sofer ...si acuma fiecare care isi face niste modificari isi asuma riscuri ... deci ce voiai sa ii ia certificatul pentru jante ..si toba ... il costa la rar mai sus decat 402 ron ...asa i-au dat pentru becuri Din cate stiu eu, becurile galbene nu mai sunt legale in Europa, nici chiar in Franta, de ceva timp.
(e ok cu galbene doar la alea de ceatza) Corect ce ziceti si voi...dar daca avea xenoane doar si jante putea sa zica fain frumusel ca nu are actele la el...ori le dadea alora o spaga ceva. decat sa platesc amenda, sa-mi ia si talonu si dupa sa alerg pe la rar sa pun rotile originale s.a.m.d preferam sa spun ca n-am talonu la mine si scapam de durerile de cap pot verifica prin statie daca masina are itp si asigurare... Nu scapi neaparat de belele daca nu dai actele la control.
Iti poate chema echipa mobila RAR, iti poate imobiliza masina pana la venirea echipajului RAR. si acuma sincer vorbind daca nu avea decat becurile galbene??? crezi ca ii faceau ceva ... pana faceau procesul verbal ... schimbai becurile si gata ... problema rezolvata ... pe mine cand m-au oprit si au vrut sa ma arda si cu amenda si cu certificatul ridicat ca nu aveam numar pe fata (veneam cu ea de la service si aia nu mai pusasara numarul) ...i-am spus sa scrie procesul verbal ... si am luat surubelnita si m-am apucat sa pun numarul ... deci se rezolva si asa ... ala nu a mai scris procesul si mi-a dat drumul sa plec ...si oricum eram "prietenul" lor demult ... mai putin din cauza masini si mai mult din cauza mersului agresiv ..si a forjei pe oras
Alex.Pap a scris:Te pot opri pentru un control de rutina sau sa verifice actele sau orice altceva..

Te rog retine:control de rutina nu mai exista.
Politia te poate opri in cazul in care ai incalcat legea.Autoturismele mai rar sunt oprite pt control impreuna cu RAR.Da sa stii ca si pe aia ai poti pune rapid si simplu cu botul pe labe. corect dane .. in momentul in care te-a oprit ... sa nici nu apuce sa deschida gura ii bagi pastila ... am gresit cu ceva ... de ce m-ati oprit?

oricum gasesc ei intotdeauna un motiv plauzibil ... Politistul cind te opreste o face cu motiv bine intemeiat.Or mai fi si de aia de moda veche pe ici pe colo care dau cu control de rutina.Nu ai gresit cu nimica si iti spune ca e control de rutina ai urezi o zi buna si pleci.Nu are ce sa iti faca.
adrian_paul a scris:Din cate stiu eu, becurile galbene nu mai sunt legale in Europa, nici chiar in Franta, de ceva timp.
Imi arati si mie pe unde este scris asa ceva ??? Nu toate masinile sint dotate cu proiectoare de ceata iar becuri galbene se folosesc pe FARURI.
In Europa este interzis a se folosi becuri cu INTENSITATE mare (90/100W).
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum