Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

rau platnici

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salutare domnilor!!!! m-am gandit sa creez acest topic deoarece incep sa existe situatii tot mai dese in care diverse persoane solicita servicii sau obiecte,piese, pe care ulterior nu le achita. este o realitate pe care am avut mahnirea s-o constat si pe acest forum. este drept ca situatia financiara a conationalilor nostri este tot mai precara, toti la un moment dat putem fi pusi in situatia de a nu ne putea achita facturi sau diverse servicii dar cand acest lucru este dublat si de nesimtire o asemenea atitudine nu poate fi tolerata. desi am avut ocazia sa vand sau sa cumpar anumite piese am totusi un singur exemplu in care lucrurile duc spre ce am relatat mai sus si anume spre faptul ca am trimis o anumita piesa unui coforumist cu aproape doua luni in urma dar care n-a fost achitata nici in ziua de azi. sper sa nu fiu inteles gresit,nu vorbesc de suma,vorbesc de principii.in situatia unei vanzari -cumparari cercul trebuie inchis prin efectuarea platii indiferent de suma. pentru ca m-am comportat totdeauna onorabil voi lasa persoanei respective timp cateva zile ca sa faca ceea ce trebuie sa faca,intr-o situatie contrara voi detalia subiectul si voi nominaliza !

cu toate ca recunosc ca este un subiect dificil invit cu aceasta ocazie si pe alti forumisti sa-si prezinte experientele,in acelasi timp accept si criticile in situatia in care am iesit din limitele bunului simt,sper sa n-o fi facut! Fiecare cand cumpara ceva ,trebuie sa se uite mai intai in portofel.Acolo pe langa banii de cheltuiala zilnica,trebuie sa existe si banii pentru a achita ce ai comandat.Altfel stai in banca ta si nu incurci omul !
Am trimis ceva ce nu a fost ridicat.La primirea inapoi,coletul si continutul deteriorat prin trantire ,prin amabilitatea lucratorilor !Nu am trimis marfa pe forum,insa la posta se plateste incusiv returul si taxa de magazinaj ! Uelcom tu za clab Cromatech!
Pune aici ca au mai patit-o si altii. un colet deteriorat am primit si eu prin posta,era vorba de un far SEIMA pe care mi l-a trimis Dan Alexandru,dar l-am achitat desi in cutie se auzeau cioburile si am facut asta pentru ca nu era vina expeditorului.in plus Dan Alexandru a avut un bun simt extrem si mi-a trimis din proprie initiativa alt far pe cheltuiala lui. deci sunt cazuri si cazuri,eu cred ca aceasta este inca o modalitate,desi modesta de a pune lucrurile la punct si de a readuce un bun simt elementar in relatia cu oamenii cel putin.pentru ca daca discutam de relatia cu diverse institutii acolo e alta poveste, ele sunt finantate si sustinute din mai multe directii in plus stim cu totii ca ne mai si fura. dar in relatia cu oamenii,platile ,in situatia de fata trebuie facute cu prioritate. in plus poti avea insatisfactia de a trimite ceva unei persoane care nici macar nu se achita de datorie in timp ce s-ar putea ca altcineva sa aiba nevoie intr-adevar de acea piesa si sa nu-si permita s-o plateasca ,situatie in care sunt de acord sa discut de donatii,daca observ bun simt. in fine,sa vedem ce se intampla zilele urmatoare, eu mi-am facut datoria sa astept mai bine de o luna ,sa trimit mesaje private sau sa sun pe telefon si sa nu mi se raspunda cu toate ca niciodata nu am ridicat tonul sau nu am dat impresia ca sunt absurd si nu inteleg o anumita situatie. s-a rezolvat,totul e ok deci ramanem in anonimat. sunt sigur ca nu a fost reavointa.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum