Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Burduf directie

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Mi s-au rupt cele doua burdufuri de cauciuc de la bieleta de directie, am cumparat unele care sa intre in locul celor vechi, intrebarea este cum fac sa le schimb fara sa imi dereglez directia ? din cate am vazut eu, ar trebui sa desfac capetele de bara pentru a baga burdufurile noi, mai exista alta metoda ? din pacate nu exista alta varianta.

(singura posibilitate ar fi sa desfaci bieletele cu tot cu capetele de bara, dar nu cred ca poti sa treci burduful peste sfera bieletei)
(ti-as recomanda sa nu le schimbi acum, pentru ca oricum se rup repede si usor. Mai bine le schimbi cand o sa inlocuiesti capetele de bara sau bieletele) din cate stiu eu nu ... dar avand in vedere ca tot aceleasi bielete o sa folosesti poti aplica cu succes metoda cu numaratul filetelor ... numeri cate filete ai pana la demontarea completa ..si apoi infiletezi la loc la acelasi numar de filete ...atat pe o parte cat si pe cealalta ... oricum chiar si asa e recomandat ca pe urma sa faci geometria directiei Eu am burdufe de 10 ani pe masina...am schimbat recent capetele de bara cu bielete si inca erau in stare foarte buna.

Cea mai simpla varianta sa le schimbi este cea a lui lancer...numeri numarul de ture cand desfaci capatul de bara, bagi burduful si infiletezi tot atatea ture cate ai desfacut. bafta!
Danutz Bratosin a scris:Cea mai simpla varianta sa le schimbi este cea a lui lancer...
Eu zic ca cea mai simpa si sigura masuratoare este masuratoarea facuta cu sublerul si nu cea prin numararea numarului de "spire" (tururi). Cand va plictisiti de numarat filete, treceti la chestii mai sofisticate: masuratori cu ruleta. http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?p=259787#259787 laurentiu ..eu am spus ceva mai sus ... avand in vedere ca foloseste aceleasi bielete merge si prin numarare ... daca era vb de schimbat bieletele cu totul ..atunci chiar ca singura varianta era masurarea cu sublerul (nu cu ruleta ca poti avea abateri) ... dar oricum ar fi tot trebuie sa isi faca unghiul de fuga pe urma ... chiar daca aplica ambele procedee pentru o verificare si mai buna atata o invartiti pe toate partile......

daca capul de bara ramane la fel -> merge numarate spirele de la filet, merge masurat cu ruleta, merge masurat cu subler
daca capul de bara e nou ---> masuratorile se fac la capul de bara vechi, inainte de demontare
daca capul de bara + bieleta sunt noi ----> masuratorile se fac dupa alea vechi de pe masina

In orice caz, reglajul directiei la o firma specializata, e treaba cea mai sigura.
Si tot ca si o remarca finala...burdufele alea sunt foarte firave, se rup repede. Poate alea vechi de pe masina sunt de o calitate mai buna, dar astea noi sunt praf. Cel mai mult m-au tinut 2000km o pereche de burdufe. Si deci, ca urmare, nu merita deranjul la directie, pentru doua burdufe care oricum nu o sa tina.
lancer a scris:laurentiu... avand in vedere ca foloseste aceleasi bielete merge si prin numarare ...
Hai sa te lamuresc de ce e mai bine cu sublerul decit prin numarare: spre finalul numararii, atunci cind bieleta da sa iasa de pe filet sau la montare cind bieleta se pozitioneaza pe filet se poate "pierde" cel putin o jumatate de tura. 1/2 tur la scos si 1/2 la pus se face dintr-un foc un tur in plus sau in minus asa ca ................. masuratoarea e sfinta.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum