Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Chit de aluminiu sau pulbere de aluminiu.

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Intreband prin mai multe parti, cum sa astup si eu gaura de la stergator si cea de la butuc, la haion am avut 2 raspunsuri la chit-ul de aluminiu, cum nici ei nu stiau prea multe va intreb pe voi, stie careva ceva, eu unul nu am auzit de asa ceva. Alte variante, care ar mai fi inafara de sudura, chit de fibra, chit normal??? Multumesc la mine cu un petic aproape fix facut pentru gaura butucului si chit normal a crapat in mai putin de un an,probabil daca folosea chit de fibra ar fi tinut mult mai bine
de chit de aluminiu nu am auzit Petec sudat si prelucrat apoi cu plumb sau cositor. flexuieste zona respectiva,astupa gaura cu chit ranforsat cu fibra de sticla iar pentru finisaj utilizeaza chit normal.sudura si modelajul in plumb sunt pentru artisti si te costa inutil.chitul cu alumuniu se foloseste doar pentru componentele de caroserie din aluminiu.succes,e simplu http://youtu.be/wGHYTnh9_fk Plumb topit.Old School! Curata zona cu lama de flex .
Apoi turnate 3straturi de fibra de sticla, finisata fibra si trans un strat de chit poliesteric pentru finisaje (galben) daca mai este nevoie se intervine cu un strat de chit fin (alb).
Eu asa am astupat incuitoarea haion/semnalizari aripi fata/antena/yale usi si ce mai aveam pe acolo de lucru. si eu as vrea sa astup butucul haionului si grila de la parbriz, dar ma gandeam sa curat bine, sa bag spuma poliuretanica, dupa care un strat de chit de fibra, un strat de chit normal si vopsea.
ce parere aveti? oare va rezista? mai bine umpli cu spuma ...dai un kit subtire de fibra, fibra si apoi ..treci la finisare ... kit de fibra si apoi kit auto... dar asta in cazul grilei de la parbriz ..la butuc mai bine aplici reteta lui alex La grila parbrizului iti vezi de treaba si nu astupi nimic!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum