Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

OLTCIT CLUB 1983

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Hai sa va spun si eu despre a mea caruta.
OLTCIT CLUB 1983
motor de 1.3l, compresie 10:1, carburator de nova, cutia originala in 4 trepte, amortizoare gaz pe fata "de CARBON", bari de torsiune de CS, jante de aliaj Aluett pe 15" , caucioace de 195/50/15 fata sunt Ventus k102 (divizia sport de la hankook), spate sunt Continental sport contatct, tobe Borla inox, sistem clip-down capota, muzica multa (2 amplifuri' 1 blaupunkt de 1x400w dedicat pe subwoffer JBL, 1 Pyle de 4x100w pe care am pus 4 dif. JBL, un cd-player urat rau de tot, 1 condensator electrolitic de 2 farazi, si inca 4 dif. alpine care merg separat pe CD) geamuri electrice, deschidere centralizata (sistem pop-dors), hayon pe buton, modul confort la geamuri, geamurile ionizate conform legii!!!
Consumabile: ulei TOTAL 5w40, bujii DENSO, filtru aer sport, benzina OMV.

Urmeaza sa fac si interiorul in iarna . Vreau sa arunc totul din ea inclusiv bordul. Toate vor fi refacute din fibra de sticla (panouri spate, panouri usi, bord s.a. ) 4 scaune sport recaro sau sparco , podea din aluminiu si alte tampenii vad eu.
Poze am sa pun cand o sa stiu cum.
kat_drive a scris:A mea e mai frumoasa decat a ta. Na sic. Te oftici ?

GLUMESC . Hai sa va spun si eu despre a mea caruta.

bine ma ca e mai frumoasa dar vreau sa pui si poze ,cum ?ori le trimiti la administrator pe mail si-l rogi sa le posteze ori mai e o varianta pe care nu o stiu eu de unde ai luat kit-ul de shaved doors si cat a costat... cred ca am o poza cu masina aceasta prin calc:
decat sa arunci tot din el mai bine mi le dai mie !scaunele sunt ok???daca da le vreau eu!zi-mi te rog un pret si ne intelegem noi cumva!mersi!abia astept sa vad cum arata!
Trimis: 12 Sep 2005, 02:19....

Culmea-i ca ieri imi picasera si mie ochii pe topicul asta, dar m-am uitat la data si ca rezultat am cautat chestii mai recente. aha!eu nu m-am mai uitat la data!(
service_tuning a scris:de unde ai luat kit-ul de shaved doors si cat a costat... cred ca am o poza cu masina aceasta prin calc:

la ce te referi cand spui kit de shaved doors?nu stiu daca se gaseste asa ceva de cumparat...te duci la tinichigiu iti astupa gaurile din usi faci un mecanism de deschidere a usii , o alarma sa stie de functii suplimentare(deschidere haion si/sau inca o functie sa poata deschide usa) iulicuta, cred ca se refera la asta: http://a1electric.com/popdoor.htm faza e ca odata ce am si alarma cu inchidere centralizata ce fac apas pe telecomanda de la alarma si dupaia pe asta sa deschid usa bizar nu , eu zic sa asteptam proprietaru acestui oltcit poate se gandeste si el sa mai puna poze Mey, alarma are modul de comanda si pentru inchiderea centralizata, sau kitul de inchidere centralizata are modul de actionare dupa comanda data de inchidere. Adica, mai simplu: cand incui usile din telecomanda se armeaza si alarma, sau cand armezi alarma, se incuie si usile. man eu ma refeream la altceva... in mod normal cand ai si inchidere centralizata si shaved doors. Ok deci vin la masina dezactivez alarma care in acelasi timp descuie si usile , dar tot mai trebuie sa tragi si de clapeta care nu o mai ai ca sa deschizi usa, e in aceasta situatie trebuie sa apas si pe telecomanda de la shaved doors ca sa imi deschida usa , adica actionarea manetei de deschis usa care e inexistenta in aceasta situatie. Intrebarea mea nu se poate face totul din acceiasi telecomanda ? adica iti trebuie door bumpers nu shaved doors!! Se numesc pop-up doors si principiul e simplu, modulul de la alarma, trebuie sa aiba intrare pentru asa ceva. Cand vii la masina, tii mai mult apasat butonul de deschidere, in prima faza dezarmeaza alarma si dupa, iti deschide deschide usa.
service_tuning a scris:...adica actionarea manetei de deschis usa care e inexistenta in aceasta situatie.

Off Topic

In cazul in care "ramii" si fara incuietori si fara clapetele de deschidere, ca sa nu spargi un geam cind ramii in pana de curent, fa un orificiu in calandru (grila fata) si in ecranul calandru ca sa poti ajunge la mecanismul de deschidere a capotei.
Trebuie o gaura mica prin care sa ajungi cu o surubelnita fina dar dura, la pirghia de care e legat cablul de deschidere. asa si daca deschide capota ce a rezolvat? usile cum le deschide?? Schimba bateria... cu putin efort se poate scoate un geam custode...daca e si reglabil cu atat mai mult cel mai usor e de fortat incuietoarea hayonului

si cred ca ar fi mai ok un split...cu pop-up doors... nu cred ca era vorba daca ramai fara baterie , ci efectiv daca s-a stricat ceva la sisitem modul, vreun fir intrerupt sau ceva de genul ! din asta nu te mai salveaza bateria!!
BANDITU a scris:nu cred ca era vorba daca ramai fara baterie....

Eu unul asa am inteles... E posibil sa ma fi inselat (dar nu cred). Sorry oricum...
Laurentiu a scris:...ca sa nu spargi un geam cind ramii in pana de curent...
BANDITU a scris:nu cred ca era vorba daca ramai fara baterie...
M-am referit exact la lipsa de curent in baterie care e destul de frcventa. Scuze pt exprimarea incorecta.
In caz de defectiune la modul, singura intrare ramine .......... GEAMUL. Mai exista una care nu este asa de invaziva... Prafu' s-a ales de topicul meu.
kat_drive a scris:Prafu' s-a ales de topicul meu.

explicale tu cum sta treaba Domnu Tudor,jantele nu le vindeti la un "amarat"care se va turba? Apropo, ce se mai aude cu masina? Ma nu vand jantele . Sunt proprietatea olteanului si "maraie" la mine numai cand vreau sa le mai curat darami-te sa le vand. Scurt pe doi anul asta am avut tot felul de prioritati ( renovare casa, am o fetita, diverse..) asa ca brotacelul sta cuminte sub prelata si asteapta o pauza sa revina in atentia mea. Gandisem oricum niste modificari radicale asa ca nu avea sens sa ma grabesc. e vopsita nou ,e aranjata dar e cheala inside . lasa ca timp si de masina Ma bucur sa aud noutatile la vremuri cand tot mai des auzi ca altii au abandonat lupta.
kat_drive a scris:Prafu' s-a ales de topicul meu.

Prafu' s-a ales de masina Gogule! Topicul il mai refacem noi la o adica si masina o refacem daca ai ceva bunavointa prin primavara...
kat_drive a scris:Ma nu vand jantele . Sunt proprietatea olteanului si "maraie" la mine numai cand vreau sa le mai curat darami-te sa le vand

ZAT!: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=11245 Imi place foarte mult acest Oltcit .
Ce se mai aude de el? Mai stie cineva ceva de masina asta? mi-a dat un mesaj privat un nene pe 4tuning in care zice ca a vazut masina pe langa depoul dudesti...si ca sta de vreo 3 saptamani in curtea unei Biserici pe acolo. e interesat s-o cumpere...

ps: nu stiu si n-am idee de ce mi s-a adresat tocmai mie.. Nu o da kat pe aia nici fugarit cu ozn-ul ! Asadar mai exista! De existat exista..Curtea in care a fost vazuta este vis-a-vis de service-ul auto pe care-l detine Kat in prezent. De vandut..slabe sanse. Poate doar sa apara careva cu cine stie ce oferta tentanta . Oricum..noi avem in plan s-o readucem la viata..Sa vedem acum si in ce masura ne permite timpul.. Pune niste poze cu el sa-l vedem si noi cum mai arata Sper sa ajung azi pe la service si ii fac niste poze. Dar nu arata prezentabil E la..brut asa. A ramas la stadiul de dupa lucrarile de tinichigerie/vopsitorie care au avut loc dupa accidentul care a scos-o din uz acum cativa ani. La momentul respectiv s-a investit o suma mare de bani in caroserie, masina a fost dezechipata complet la interior; ii mai ramasesera doar scunele si volanul; asa am si facut de fact cu ea noi ultimele ture . A fost vopsita la acel moment impecabil; i s-au dat multiple maini de lac, etc dupa care a intrat sub o prelata noua la pastrare. La acel moment urma sa primesaca alt interior, alt motor/cutie, insa au incepu sa apara copii...prioritatile s-au mai schimbat. Acum insa lucrurile au intrat pe un fagas de linie dreapta si speram sa ne putem re-apuca de ea. Deabia astept sa vad pozele Salutare!
Dupa cum am promis iata 2 poze cu masinuta
Vopseaua arata inca foarte foarte bine. Masina este "cheala" acum: are demontat tot interiorul, iar motorul se odihneste si el tot in atelier. Dupa cum va povesteam asta este stadiul la care a ramas si de la care urma sa se plece sub forma unui nou proiect care speram sa-si gaseasca startul in vara asta..

Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Foarte frumoasa vopseaua! Cand a fost vopsita a fost facuta cu supersimt de raspundere. Dovada ca desi au trecut cam 3 ani de cand masina e la stadiul asta, nu are nici un fel de punct de rugina.. Tot respectul pt munca depusa.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum