Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Statie emisie-receptie pe oltcit
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Gata am intrat si eu in randul CB-istilor, statia e asta http://www.transmission1.co.uk/index.php?name=News&file=article&sid=26 din pacate nu are AM iar antena este ML145 cu talpa magnetica de 140. Mai am de facut acordul antenei si sa gasesc o solutie de tras cablul de la antena la statie fara sa incurce airbag-ul cortina. La cit te-a ajuns distractia ? Gaby nu prea cred ca ai ce face cu AM in Romania.Aici se foloseste de regula canalul 22 iar pt alte discutii canalul 24.Cablul il poti cobori pe la chederul de la stilpul dintre portiera fata si cea spate apoi pe sub scaun la statie.Recomandabil ca atunci cind ai antena pe cupola si pina la intrarea in masina sa pui citeva copci de izolir-band astfel incit cablul sa nu se miste pe cupola si sa nu ti-o zgiraie.Eu asa procedez. si inca un sfat.. de cate ori puneti antena magnetica pe capota sa stergeti f bine inainte talpa de cauciuc... intotdeauna se pune praf pe ea si in timp va matui capota
Laurentiu a scris:La cit te-a ajuns distractia ?

420 ron Faza tare e ca statia este super desteapta si se poate moda usor si din 40 de canale o duci in 800 de canale

DanH a scris:Gaby nu prea cred ca ai ce face cu AM in Romania.Aici se foloseste de regula canalul 22 iar pt alte discutii canalul 24.Cablul il poti cobori pe la chederul de la stilpul dintre portiera fata si cea spate apoi pe sub scaun la statie.Recomandabil ca atunci cind ai antena pe cupola si pina la intrarea in masina sa pui citeva copci de izolir-band astfel incit cablul sa nu se miste pe cupola si sa nu ti-o zgiraie.Eu asa procedez.

Stiu ca nu prea se m-ai foloseste AM-ul dar era bun si el pentru distanta. Cablul l-am tras asa cum ai zis dar il cam indoaie usa. Salutati la toata lumea.de cand mi-am donat Oltcit-ul nu am mai intart pe forum.Oricum a ramas masina mea de suflet pe care inca o iubesc.Vazand acest topic despre emisie-receptie,as putea sa ajut si eu cu multe,caci sunt in bransha.Daca mai este cineva interesat sa-mi spuneti.Eu am statie pe masina de vreo 4ani si am facut o gramada de teste cu diferite tipuri de statii/antene,portabile in 27mhz si 446mhz...in fine multe...O varianta foarte interesanta si ieftina am gasit la magazinul Mondoplast din Tm,adica o statie CB(27mhz) PORTABILA cu acumulatori inclusi si toate accesoriile pentru antena ext. si alimentare la mufa de bricheta.Cu antena ei baston receptionezi f bine,dar la emisie nu te auzi mai dep[arte de 300m,in schimb cu antena exterioare(pe masina si alimentata la 12V(bricheta) merge exact ca un mobila.Plus ca are soft destept si acopera toate benzile de europa.
Si eu sunt adeptul dotarii cu statii si stabilirii unui canal al celor cu autoturisme,la fel cum au si TIR-istii canalul 22 spre exemplu.
Numai bine si hai sa construim o comunitate CB sau ceva de genul.
Pentru mai multe,vedeti ca am mai postat pe "Elforum" cu user-ul"Milet" subiectul "PMR-isti".

http://www.mondoplast.ro/Statie-Radio-Portabila-CB27-INTEK-H-512-pg_ft-3868

Despre aceasta este vorba,la 86 de euro,fara costuri de livrare.Eu din comoditate o iau deseori cu mine,ca sa nu mai fiu nevoit sa montez antena ext.,mai ales cand merg pe distante scurte.Deci de retinut ca se livreaza si cu cei 6 acumulatori,care si aia costa...

Deci avantajul este ca o poti folosi si ca portabila si ca mobila. Prea multe de miscat la statia aia cind conduci.Prefer varianta asta:
http://www.magazin-online.ro/statii-radio-camion-tir-si-autoturism/statii-radio-camion-cb-27-mhz/statii-radio-tti/statie-radio-tti-model-tcb-770-putere-5-watt.php
Deocambata are un amplificator de 30w.Posibil in viitor unul de 100w.Mai vedem. In DEDEMAN o statie TCB-660 (40 canale) este la pretul de 289 lei. Ha, și eu mă gândeam să o vând că nu mă folosesc așa des de ea... dar când văd ce prețuri au noi, cât naiba să cer pe ea folosită ? cam cât factura de la telefon pe o lună....
Mai bine o păstrez. De mâncare nu cere... E buna statia de folosit la vanatoare in padure intre oltence
Un razbel motorizat , ce naiba doar numai astia cu vopseluri sa se joace ?
Zephirus a scris:Ha, și eu mă gândeam să o vând...
I-ai dat de capat ? Parca era defecta la intoarcerea de la nationala. Dumnezeu s-o ierte.... Acuma iei alta.Mai buna.Din moment ce tot ti-au furat-o.Tot raul spre bine.Asta e. pe una din masinile de la firma avem statie si m-am convins si eu cat de utila este.
acu am doua intrebari, ca eu nu ma prea pricep
1. mufa dintre antena si statie e universala? adica se pupa orice statie cu orice antena?
2. amplificatorul e numai ptr emisie sau amplifica si semnalul pe care il primesti? Da mufa e universala.Nu merge chiar cu orice antena.De regula iti trebuie un anumit tip de antena pt banda de frecvente pe care lucreaza statia.Amplificatorul e pt emisie.In cazul in care si ceilalti au asa ceva ai auzi in mod sigur.La fel si ei te aud pe tine.Distanta?In functie de puterea amplificatorului. Mie mi s-ar parea un lucru foarte bun ca politia sa monitorizeze canalul pentru urgente, ceea ce din cate stiu eu nu se intampla. In strainatate, politia intervine astfel in situatii de urgenta. Oricum, daca doriti sa va cumparati statie emisie receptie sau walkie-talkie cel mai bine ar fi sa o comandati din strainatate. Eu intotdeauna utilizez serviciul gratuit de la Viaddress.com pentru a face cumparaturi din Statele Unite deoarece acestea ofera o adresa virtuala gratuita in SUA , astfel incat sa poti face cumparaturi de la orice comerciant din Statele Unite ale Americii sau de la orice vanzator online din America, Viaddress iti aduce acasa pachetele.

Inregistrarea pe http://www.viaddress.com este gratuita. Veti primi un e-mail cu adresa dvs. SUA instantaneu. Puteti, de asemenea, sa cumparati produsele dorite fara comision în cazul în care vanzatorul din SUA nu accepta carti de credit internationale. Este foarte util! Puteti verifica: http://www.viaddress.com Si....................daca o iau din tara nu cumva ies mai ieftin?Si mai am si garantie la ea.Si.............esti sigur ca acesta lucreaza pe aceleasi frecvente din Europa? Ar merita o asa achizitie ???
http://www.magazin-online.ro/statii-radio-camion-tir-si-autoturism/statii-radio-camion-cb-27-mhz/statii-radio-cb-maxon/statie-radio-cm10-cu-antena-midland-mini-cu-baza.php Da,de ce sa nu merite? Vad ca o da cu tot cu antena iar pretul mi se pare destul de bun.
Ceea ce nu inteleg este cum se cupleaza antena la statie daca nu are fir ??? Cablul nu e o problema.Se gaseste la General Electri.Exact de care e nevoie.50 ohmi impedanta. Si am avut 4w pe emisie si receptie,am trecut la 25w emisie-receptie si acuma......................100w emisie-receptie.
DanH a scris:...am trecut la 25w emisie-receptie si acuma......................100w emisie-receptie.
Sa vedem ce facem cu cei 25W. Il vrei?E de ajuns sa spui.
DanH a scris:Il vrei?
Vorbim la un telefon azi dupa ce te odihnesti. Bre cu aia 100 Wati vrei sa te aud la bucale, ce faci cu atata putere.Ai luat amplificaor separat sau statia respectiva e asa bengoasa si scoate 100 Wati.
Andrei__Octavian a scris:Ai luat amplificaor separat...
Amplificator separat. Da Andrei e separat.Imi vibreaza dintii de placere cind intru pe emisie. cu 100w.
DanH a scris:Imi vibreaza dintii de placere cind intru pe emisie. cu 100w.
Ai grija sa nu ramii inclestat. si emisiile de radiatii ? S.A.R. ? Mari, de ce crezi ca si-a pus alti dinti? Tocmai,poate devin radioactivi.Va fi o placere pt mine. pai esti deja activ radio Stiu ca sunt activ radio,da vreau sa fiu si radioactiv m-as simti mai bine.Unii chiar ar pastra o distanta respectabila. incepand cu parul salutare,
ce sa fie,ce sa fie...dintre president teddy + antena si TTi550 + antena ...? + kit montaj. (la president 5 ani garantie)

250 ron e pachetul...sau mai am in vedere Maxon cm10,fara antena la 230 ron.

va rog sa ma ajutati sa aleg sau sa imi "dechideti ochii" spre o statie Cb usor de folosit,fiabila si cit de cit ieftina...si sa ma lamuriti si pe mine cum sta treaba cu calibrarea...ce este calibrarea?...se face greu? ..nu de alta dar am gasit unele anunturi in care zicea ca tre calibrata ,alte ziceau ca sunt gata calibrate....sunt in ceata,mai ales ca nu ma pricep la toate caracteristicile tehnice prezentate acolo...

multumesc! daca iti vine cu tot cu antena e calibrata ...singura problema sa nu te puna ala cu coarne sa tai cablul ca nu iti vine tie cum vrei sau ramane prea mult ... chestia cu calibrarea e sa iti obtina o performanta mai buna ... in rest statia iti merge si fara antena ... doar ca o sa vorbesti cu ea doar cu o alta masina care se afla langa a ta ... ... statia propriu-zis nu se calibreaza ci se calibreaza antena ...mai sigur impedanta acesteia ...
lancer a scris: ... statia propriu-zis nu se calibreaza ci se calibreaza antena ...mai sigur impedanta acesteia ...

wrong. se calibreaza antena ce-i drept , dar nu pe impedanta ci pe lambda (pe lungimea de unda) si presupune taierea sai lungirea antenei dupa caz cu cativa mm (cm )

TTi550 , parerea mea . din cate stiu sunt facute de premier si merita
tonim a scris:
lancer a scris: ... statia propriu-zis nu se calibreaza ci se calibreaza antena ...mai sigur impedanta acesteia ...

wrong. se calibreaza antena ce-i drept , dar nu pe impedanta ci pe lambda (pe lungimea de unda) si presupune taierea sai lungirea antenei dupa caz cu cativa mm (cm )

TTi550 , parerea mea . din cate stiu sunt facute de premier si merita

corect ... ma gandeam eu aiurea la altceva Nu folosi statia fara a avea antena legata la statie.Risti sa o strici.Chiar si daca vine la pachet cu tot cu antene asta din urma nu e calibrata.Calibrarea se face in functie de fiecare masina. Dane in principiu ai dreptate ... dar am citit in legatura cu chestia pe unele forumuri ... erau unii care in cazul antenelor noi chiar nu recomandau taierea sau lungirea spicului... ci mai de curand gasirea unei locatii convenabile ... poate si din aceasta cauza rezulta aceasta pozitie spre extremitatile masinii si nu central pe acoperis unde ar trebuii sa dea valorile cele mai bune deoarece e cea mai mare suprafata de reflexie

si in alta ordine de idei recomandau antene de maxim 1,60 dar sa fie cat mai rigide ... explicatia pe undeva simpla ... degeaba ai emisie si receptie buna cand stai pe loc si nu ai aproape deloc la viteze de peste 120 pentru ca se culca antena ... bafta ok.multumesc de sfaturi..pina la urma,cu bugetul alocat + sfaturi+ citit pe net,tti-ul a iesit invingator...pentru calibrare trebuie sa gasesc vreun radio-amator ..sau cum?...am inteles ca tre ceva aparta de masurat... cam asa ceva ... aparatul se numeste reflectometru ... dar uite cate ceva pe aici ...

www.cbmania.ro/forum/cum-se-face-calibrarea-t35.html mersi de link...dar,aproape ca "recit" din forumul respectiv... ok atunci inseamna ca iti trebuie doar reflectometru si o calibrezi singur ... ... oricum e bine sa stii ce are de facut radioamatorul la care te duci ... sau vezi ca ar trebui sa fie si alte persoane care se ocupa de calibrari ... ia intereseaza-te la taximetristi cine le trage in banda statiile si unde isi calibreaza ei antenele ... daca erai in craiova aveam la cine sa te trimit dar asa ... mai greu
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum