Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Fasait la roata stanga fata....

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
posibil sa fie de la rulement....unde e rulmentul ???

scot siguranta de la falansa si pe urma dau de el ???

daca dau cu vaselina in el si o rezolv merge...

daca trebuie inlocuit??? se gasesc peste tot rulemnti in genul aceluia...sau ca si restul de piese de oltcit ...sunt rare??? Rulmentu e in butuc/flansa...cum vrei sa-i zici. n-ai cum sa-l vezi decat daca dai tot ansamblu jos si scoti planetara...
Nu stiu de la ce provine acel fasait...rulmentii de obicei cand si-au trait viata, huruie..nu fasaie pai ce mi-e ca huruie ce mi-e ca fasaie ..sincer sa fiu cam acelasi sunet...

nu prea vad alta piesa pe acolo care sa faca asa ceva.

de dat planetara jos o dau.. DAR...rulmentul banuiesc ca-l gasesc in partea exterioara....adica nu inspre motor..la inceputul planetarei sa zic asa....

roata - prezoane - flansa/butuc (sau ce o mai fi) - planetara

rulement

corect?

dar daca-l schimb...nu se gasesc la fel de rar ca si alte piese. rulementii banuiesc ca-s universali....adica imi vine greu sa cred ca-s niste rulementi facuti doar pt oltcit si nu mai gasesc in alta parte.... deci mihai ... hai ca vad ca se ingroasa gluma ... cand ma scoti la plimbare sa vedem ce iti fasaie ... poate o fi vreun pui de turbina ..

pentru rulmentii fata codul e 3507 ... dar sincer poti merge mult si bine si cu ei vajaind ... eu am mers pe putin 15.000 cu ei huruind pana sa ii schimb acuma cu tot cu fuzeta ...cu unii second ... si asta pe partea dreapta huruie dar nu chiar asa rau ... inca nu e deranjant Desfaci roata, desfaci piulita de la planetara, piulitele de la pivoti, si dai jos fuzeta cu totu'. In locu' unde intra planetara in fuzeta o sa vezi si rulmentu'...mai bine il chemi pe lancer daca e liber si dispus sa te ajute intr-o zii si o rezolvi

ps: daca mergi mult cu rulmentii distrusi exista riscu' sa distrugi si portfuzeta (chestia pe care sunt prinse prezoanele...sper ca am zis bine portfuzeta) Pe langa rulment, ti-ar mai trebui si simeringurile de etansare (2 bucati), daca nu ai umblat niciodata pe acolo, s-ar putea sa ai surprize si sa se strice la demontare.
Rulmentii auto sunt cam cu dichis, nu prea ii gasesti la magazine de rulmenti. banuiam ca nici rulmentii astia nu-s peste tot.... WHY GOD?! WHY ?!

masinuta in schimb merge binisor.....exceptand huruitul ala...

se infige destul de bine...am facut ieri niste ture prin valea rosie-siloz dupa ce am venit de la fotbal cu 3 insi in ea, si ma declar multumit

are un sunet specific pe la 5000 de ture fara nicio toba

in rest..se aude un surub pe partea dreapta spate, cand dai in gropi ceva.sunet de surub larg.nimic grav doar ca se aude...un surub misterios pe care nici tata nu a putut sa-l rezolve ani de zile...

mai am vreo 2-3 chichite de rezolvat si cu asta basta Surubul de jos de la amortizor e strans? Daca se gripeaza in bucsa amortizorului, tinde sa desfaca piulita, chiar daca e stransa. Piulita aia se strange cu masina pe sol, in pozitie de mers, ca toate suruburile si piulitele de la suspensie.
stuparu_mihairadu a scris:in rest..se aude un surub pe partea dreapta spate, cand dai in gropi ceva.
Incearca sa balansezi in toate directiile teava de esapament. Poate atinge in scutul rezervorului pe undeva.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum