Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ITP...
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
nu e nici o manareala...alea sunt franele si daca sunt sub 50% atunci sa fim seriosi,e un cazan fara frane In Dancu.
Horatiu,nu ma prea pricep la astea dar pot spune sincer ca are chiar frane foarte bune,indiferent de greutate ,nu am avut nicodata probleme.Si m-am convins de eficacitatea franelor de vreo 2 ori cand aveam viteza si vedeam semaforu ca se facea rosu in ultimul moment ,o data era ud pe jos si nu a alunecat deloc (aici si gumele au avut rolul lor) dar s-a oprit foarte frumos parca avea abs carlanu ,plus de asta la franari mai violente o simt eu cum intra sub sosea,oricum in mare imi da o senzatie de siguranta la franari.Posibil sa trebuiasca si o aerisire avand in vedere ca eu am schimbat pompa de frana la ea si nu am apucat decat sa aerisesc pe spate |nu mai retin daca la ambele| pe fata nu am reusit sa scot aerisitorul....Dar pe urma am probat si am fost multumit deci am lasat asa,daca e loc de mai bine atunci am sa aerisesc inca odata cap coada cand iese soarele
Horatiu a scris:nu e nici o manareala...
Au vrut sa ma traga si pe mine in piept cu asa ceva; pedometrul l-au pus jos linga pedala si au vrut sa-mi demonstreze ca masina nu are frine. Nu le-a prea mers si au fost vevoiti sa accepte realitatea - masina le sarea de pe tamburi. Treaba cu pedometru,e ca daca nu e prins pe peda,franele ies ideal...cand insa e pus si forta de apasare sare de 350N si franele tot sunt sub limita atunci e nasol...te poate "face" daca il tine in mana si-l apasa peste 350N si nu apasa suficient pe frana...altfel nu prea are cum
Horatiu a scris:Treaba cu pedometru,e ca daca nu e prins pe peda,franele ies ideal...
Si cind e minarita din talpa cum e ??? Apasare cu stingul pe pedometru >350 iar pedala de frina apasata cu dreptul cit sa apropie placutele pe disc ??? Nu rezulta ca frina nu functioneaza ??? Pe ITPisti ii inveti cum sa faca bani ???
masina le sarea de pe tamburi.
(pe care roti?) La fel si a mea ,sarea de pe tamburi cand era cu rotile din fata ....cand au pus-o cu rotile din spate nu sarea doar se lasa in jos si se ridica cand elibera frana ca o masina de negri
bytzu1 a scris:
Horatiu,nu ma prea pricep la astea dar pot spune sincer ca are chiar frane foarte bune,indiferent de greutate ,nu am avut nicodata probleme.

Asa am zis si eu acu' 2 ani Exact dupa ce mi-a laudat DanMk franele, am facut ITP-u' si-am constatat ca frana spate era aproape zero Pistonu' nu facea presiune-n pompa.
Cu testu' de frane e mai complicat. Tre' sa-ti iasa minim X valoare forta de franare, dezechilibru sa nu aiba mai mult de Y si forta de apasare a pedalei sa nu treaca de Z valoare.
Apoi, mai e si spaga. Daca pulsezi corespunzator, imediat se apasa cineva pe masina deasupra rotii care nu franeaza cat trebuie.
Asa am zis si eu acu' 2 ani
....da dar eu tot timpul cand scimb o roata ,daca tot sunt cu ea spanzurata verific daca mai am discu daca se mai invarte si daca se mai opreste... Sunt patit cu fostul oltean la care nu puteam invarti rotile de pe spate cu mana neam si tot nu trecea consumu de 10 % vara
bytzu1 a scris:(pe care roti?)

Pe toate 4 (ambele punti). La mine acum 2 saptamani la frana de mana a sarit cu totul de pe stand. Am avut 147 / 148 forta franare..
Pe spate undeva la 55 /59 iar pe fata a fost si acolo OK.
La gaze m-a intrebat ala "ai motoru cald?" la care io - "e cald , ia de-aici 50RON ca sa nu umplem service-ul de fum" - si a fost totul ok Si pe mine vroia sa ma respinga la ITP ca nu tin franele da' cand a calcat pedala era sa o dea cu fundu' in zid, atat de "ineficiente" erau franele Readuc problema in discutie...a facut cineva recent prin Bucuresti ITP la oltcit? daca da...pe unde anume? Imi expira si mie zilele astea si as vrea sa ma duc undeva unde stiu mesterii ce-i ala oltcit pe fundeni, sub pod, pe dreapta, cum vii dinspre avion si o iei pe sub pod, e un service mare, am uitat cum se numeste, am facut acum cateva luni, 120 lei taxa 100 spaga pt gaze si frana de mana ff dezechilibrata, m-a rezolat in 5 minute cu toate testele, in rest am asteptat afara, si faza cea mai tare, dupa itp a venit un mester din service si mi-a dat cadou un electromotor femsa bun, cica il avea de ceva timp si astepta un oltcit sa il doneze Chiar la aia vroiam sa ma duc acu cat timp l-ai facut? il cunosc pe nenea ala de acolo..trebuia sa ma duc sa vb cu el sa vad daca ma rezolva
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum