Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ce joc trebuie sa aiba o planetara?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
sal............ de mult caut planetare de olt. si la toti la care ma duceam. spunea ca e bun, nu caraie, etc. dar un lucru nu inteleg.... ele tre sa aiba joc/??????????? adica mic 1-3 mm, sau tre sa fie fixe.??????????adica joc la capu de planetara sau fuzeta? in mod normal nu ar trebui sa aibe joc,dar cum piesele sunt facute prost,sau altele folosite,e normal sa fie un mic joc,asta nu inseamna ca planetara e proasta

p.s. puteai intreba asta pe un topic deja deschis,si nu se supara nimeni... Da iulicuta, ca veni vorba de piese proaste. Cand lucram la atelier am zis eu ca atunci cand e vorba de piese de siguranta pentru masina trebuie neaparat sa fie noi. Asa ca am dat 3 milioane pe o planetara si dupa ce am montat-o am vazut ca avea joc, mic ce e drept, dar avea. Nu caraie dar are nenorocitul ala de joc. Si e noua... am spus,e normal sa aiba joc!
cauta o masina noua(cu putini km) ridic-o pe cric si misca roata sa vezo ca si aia are joc La orice piesa exista un joc,mai mare sau mai mic,el exista.E normal asa ceva. Bun atunci. Nu mai am de ce sa imi fac griji. Bafta!
iulicuta2000 a scris:am spus,e normal sa aiba joc!
cauta o masina noua(cu putini km) ridic-o pe cric si misca roata sa vezo ca si aia are joc

Nu e mai usor sa lasi frana de mana jos, bagi in viteza si o impingi, fata-spate? Sa stii ru Cristian ca e mai simplu cum zici tu. Ma duc jos acum la loganu lu tata sa vad cum e.
Later edit: nu am vazut nimic, frana de mana e pe spate. Am bagat-o in a doua si am inceput sa misc de ea, dar jocul si zgomotul veneau din cutia de viteze. Deci nimic plauzibil. O sa o ridic pe cric maine sa vad cum e, sa fiu cu inima impacata 100%. cristiane am spus cu masina pe cric pentru ca nu toate masinile au frana de mana pe fata,cu atat mai mult astea noi,iar eu la o masina noua i-am spus sa verifice jocul din planetara Bre la mine la capul de planetare nou avea joc si facea urat la franare si la plecatul de pe loc. Jocul era chiar din capul de planetara, dar s-a micsorat cu timpul, habar nu am de ce. Am scris despre asta si in topicul cu cloncane rotile.
Zalex a scris:Sa stii ru Cristian ca e mai simplu cum zici tu. Ma duc jos acum la loganu lu tata sa vad cum e.
Later edit: nu am vazut nimic, frana de mana e pe spate. Am bagat-o in a doua si am inceput sa misc de ea, dar jocul si zgomotul veneau din cutia de viteze. Deci nimic plauzibil. O sa o ridic pe cric maine sa vad cum e, sa fiu cu inima impacata 100%.

Poate uiti sa bagi in viteza si sa tragi frana de mana si incepi sa impingi!
iulicuta2000 a scris:cristiane am spus cu masina pe cric pentru ca nu toate masinile au frana de mana pe fata,cu atat mai mult astea noi,iar eu la o masina noua i-am spus sa verifice jocul din planetara

Pei ce legatura are frana de mana atata timp cat nu este trasa (asta la masinile noi, la oltcit merge si cu frana trasa si bagata in viteza)?
Deci lasi frana de mana jos, bagi in treapta 1-a si impingi usor fata-spate... jocul ala mic pana se aude cutia este jocul de planetare. Acum am fost afara la VW-u lu' taicamiu, Passat si dansul prezinta joc, nu mai mare ca cel de la Oltcit... Jocul pe care il ai la Oltcit cu frina de mina trasa iti apare de la tripoda,normal sa aibe joc in director(asa se numeste piesa aia in care intra tripoda in partea de la cutie).
In cazul in care nu e trasa frina de mina ci numai in viteza tot iti va aparea joc,asta din cauza ca se cumuleaza mai multe jocuri,care trebuie sa existe.La final ai impresia ca ceva e in neregula.
DanH a scris:Jocul pe care il ai la Oltcit cu frina de mina trasa iti apare de la tripoda,normal sa aibe joc in director(asa se numeste piesa aia in care intra tripoda in partea de la cutie).
In cazul in care nu e trasa frina de mina ci numai in viteza tot iti va aparea joc,asta din cauza ca se cumuleaza mai multe jocuri,care trebuie sa existe.La final ai impresia ca ceva e in neregula.

Asa am avut si eu impresia la mine dupa ce am schimbat planetarele . Dar nu banuiam ca din tripoda . de ce crezi ca am spus sa ridici masina pe cric?ca sa misti doar roata,nu masina cu totu,cand misti roata simti mai bine jocurile,si poti asocia un zgomot cu un joc,adica auzi clant si simti la mana ca ar fi din cutie sau nu! de cind va tot "carcotiti" pe aici se putea monta si face proba de drum. Tripoda inferioara (capul de la roata) nu trebuie sa aiba joc. Tripoda superioara (de la cutie) trebuie sa aiba un joc foarte mic, pt ca rolele sa ruleze in canale. daca n-ar avea joc, ar freca si n-ar fi tocmai bine. Studiati o planetara.. Eu am niste "hacuri" in mers nu mortale dar prezente , sunt mult mai mici acum cu cutie 5Fr decat cu cutia originala 5Ro , dar sunt prezente mai ales la trecerea din a 1-a intr-a 2-a. Pe loc cu frana de mana trasa masina face o miscare de balans fata-spate daca incerci s-o misti...
Cat de mica trebuie sa fie aceasta miscare ? Ca ma bate gandul schimbarii planetarelor ... acum cat mai am job si bani de cheltuit... , ca vine draq depresia peste noi si raman fara piese Scorpion,pai triopda in director nu are joc?Asta la cel cu discuri la cutie.E normal. scorpioane, stai cuminte cu verificarile astea.
jocurile infime din rulmenti, planetare si satelitii cutiei se aduna si de aia te sperii tu.
atata timp cat nu bate un curba stai linistit Pai nu bat planetarele deloc in curbe, dar hacurile exista , si-am condus cativa km masina lui Total si la el nu erau , deci este ceva prost la mine in sectiunea CV + planetare , dar pt ca-mi desfac motorul in cateva zile vreau sa intreb ceva :
- Am planetarele originale care au 55.000km , pot mari durata lor de utilizare daca le inversez , adica o montez pe cea din dreapta in stanga si invers ? Pt ca atunci zonele de frecare vor fi pe partea pe care lucreaza acum cand merg in marsarier ! Si ma gandesc ca uzura pe acele fete ale imbinarilor este muuult mai mica !
- A facut cineva asta cu rezultate notabile ?

O parere ? Am si eu o intrebare "in tema": exista vreo metoda de a determina daca jocul/zgomotul vine din capul de planetara propriu-zis sau din joc pe canelurile de pe ax ?
M.S.Electronic a scris:exista vreo metoda de a determina daca jocul/zgomotul vine din capul de planetara propriu-zis sau din joc pe canelurile de pe ax ?
Daca la viraje se aude o "clampaneala", ai joc in capul de planetara.
Laurentiu a scris: Daca la viraje se aude o "clampaneala", ai joc in capul de planetara.

Nu neaparat. La mine facea DANG cand plecam din loc, aveam jocuri enorme in planetare, si sus si jos, dar sa fie ale dracului daca-mi bateau pe viraj. Dreapta facea glume pe franare, facea masina de ziceai ca are Parkinson sau epilepsie. Dar pe viraj tacea. La ultima intrebare a lui Scorpion, cu inversarea planetarelor uzate, are cineva un raspuns ? Da ar fi o solutie ,inversarea dar pe termen scurt ,inverseazale si daca acea ,,clampanitura ''mai persista cauta defectul in alta parte ex .cutie . Salut
Cu masina ridicata pe cric si cu frana de mana trasa, am un joc la roata, adica roata se invarte putin spre in fata sau spre in spate, e normal jocul asta ? Cred ca jocul are cam 10mm.
In afara de RM si RT care stiu ca au planetare de Dacia, planetarele sunt la fel la toate Oltciturile ? Adica o planetra de Oltena TRS se poate pune si la un 11RL si invers o planetra de 11RL se poate pune la un Oltena TRS? Salut.
Asa are si al meu jocul asta, e posibil sa fie din rulmenti sau e posibil sa mi sa para mie
In legatura cu planetarele, da, inafara de rm si rt, planetarele sunt la fel la toate oltciturile, si da, merge sa pui o planetara de trs la un 11 rl si invers. ...iar o comis-o cretinoidu

Administratore, să-ți trăiască ! Să-l cununi, să-l iei acasă, să vă bucurați mult mult timp de-acu înainte, că sunteți de-o teapă !!!! zeph ...si la mai mare ...sa curga vodka in pahare ...

cristii e sigur de la rulmenti ... pune mana si schimbai pe ai tai ca e ca e jale ... poate iti pleaca roata inaintea masinii ... dar ai grija ca nu toti rulmentii sunt buni trebuie sa incerci vreo 3-4 seturi ... ca sa nimeresti unii buni ... sau poate mai multe asta daca o sa mai nimeresti vreodata

Jet Li a scris:
Cred ca jocul are cam 10mm.
In afara de RM si RT care stiu ca au planetare de Dacia, planetarele sunt la fel la toate Oltciturile ? Adica o planetra de Oltena TRS se poate pune si la un 11RL si invers o planetra de 11RL se poate pune la un Oltena TRS?

1. jocul ala e normal ...si e din planetara daca citeai mai sus vedeai chestia asta

2. nici RM/RT nu au avut planetare de dacia ...

3. in rest toate planetarele de la tipurile cu frana de mana pe fata se potrivesc ... dar pot apare probleme cand imperechezi componente de la planetare de diferite productii in special cand imperechezi planetare englezesti cu fr sau ro Am un set de planetare de rezerva pe acasa dar chiar nu stiu daca sunt romanesti, frantuzesti sau englezesti. O sa pun o poza cu ele sa vedem ce natie sunt. Difera diametrul exterior al tripodei, si implicit burduful. Cele frantuzesti au tripoda cu diametrul semnificativ mai mare decat cele englezesti. In plus de asta, arborele planetar e mai lung putin, de aia nu merge pusa tripoda Franta pe planetara Anglia si nici invers.

@Zephirus: ai putea sa vii cu ceva constructiv la discutie, nu sa te iei de Cristii fara sa spui nimic altceva, pe Jet Li s-ar putea sa nu il intereseze parerea ta despre Cristii, ci un raspuns la nelamurirea lui. Asta e una din cele 2 planetare pe care le am de rezerva, poate le recunoaste cineva daca sunt frantuzesti, englezesti sau romanesti.
http://img404.imageshack.us/img404/3195/74361587.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/1571/71909328.jpg
http://img526.imageshack.us/img526/2179/15119552.jpg

Cealalta planetara e prinsa in fuzeta inferioara, sper ca am zis bine, trebuie desfacuta piulita din capat, dar inainte trebuie dat cu ceva pe piulita de 36 ca nu e umblat la ea de 2 ani si cred ca e intepenita. daca e prinsa cu tot cu fuzeta de fapt in butuc ... o sa cam ai de furca sa o desfaci ... si cand e pe masina daca nu ai cu ce nu prea o poti desface daramite cand e data jos ...bafta

despre planetarele astea ale tale cam greu mai ales ca nu ai oala aia ... sau director parca ii spune (si chestia naspa e ca uzura in acea piesa apare) ... dar nu stiu de ce am impresia ca sunt englezesti ..sa nu spun cu pacat ... poate stiu altii mai multe dar mie unu asa imi lasa impresia Lancer, o sa incerc zilele astea sa-i prin axul in menghina si sa ii dau cu un spray din ala pentru curatat rugina pe filet acolo langa piulita, iar apoi o sa incerc sa o desfac.

Cristi_s din ce ai spus tu, eu inteleg ca daca ai planetare frantuzesti ar trebui sa ai si fuzeta de planetare frantuzesti, iar daca ai planetare englezesti ar trebui sa ai si fuzeta de planetare englezesti. Am inteles corect ?

Planetarele astea au vre-un cod pe ele ? Daca au eu n-am vazut. mai oameni buni am tot citit si nu am inteles nimic de la voi ce vreti sa spuneti ,nu mai faceti ceata .

toate planetarele de oltcit se potrivesc la roata ,,capul planetarei''ele difera la lungimeaaxului si director [partea care vine la cutie ]
planetarele ,,Anglia''au axul mai scurt si directorul mai lung si rotund ,burduful are marginea tot rotunda ,ceea ce ai aratat in poza este Franta sau Italia cu directorul mai scurt si cu trei scobituri deci burduful are trei umflaturi nu e rotund .

planetarele pentru R.M. au alt fel prinderea la cutie seamana cu aia de dacie . Am reusit astazi sa desfac planetara din fuzeta, am incercat sa prind in menghina axul planetarei si sa incerc sa desfac piulita cu cheia de 36, nu am reusit sa o desfac asa desi am dat si cu spray wd40 si cu motorina, si cu apa pe piulita, pana la urma am taiat piulita cu bomfaierul si apoi am rupt-o cu o dalta.
Am incercat apoi sa scot si pivotul superior din fuzeta, dar nici o sansa zici ca e sudat.
http://img259.imageshack.us/img259/562/moto0006v.jpg
http://img823.imageshack.us/img823/2823/moto0005p.jpg
Jet Li a scris:...am incercat sa prind in menghina axul planetarei si sa incerc sa desfac piulita cu cheia de 36, nu am reusit ...Am incercat apoi sa scot si pivotul superior din fuzeta, dar nici o sansa zici ca e sudat.
Astea se demonteaza cu fuzeta pe masina si nu cu fuzeta in mina.
Pe o cheia inelara de 36 daca te-ai fi urcat si cu putin balans, cu siguranta ai fi reusit.

Pivotul, fara presa si fara experienta cam greu il scoti. Piulita aia, se gaseste in comert sau se potriveste de la alt tip de masina ?

Burduful planetarei la partea dinspre roata e cam copt (uzat), nu mai rezista mult si nu cred ca se merita sa o pun pe masina cu burduful ala.
Pentru a inlocui burduful e bine daca scot siguranta din capatul axului de planetara(partea de la CV) si apoi scot rulmenti aia 3, galeti sau cum le spune ?
Pare simpla aceasta metoda de a schimba burduful, dar nu stiu daca e bine.
Planetarele sunt Franta, sunt cum a spus barutzu "directorul mai scurt si cu trei scobituri deci burduful are trei umflaturi nu e rotund"
Jet Li a scris:1. Piulita aia, se gaseste in comert ...

2. Pentru a inlocui burduful e bine daca scot siguranta din capatul axului de planetara(partea de la CV)

1. Piulita de planetara este o piulita cu pas marunt. Nu stiu daca se potriveste de la alta masina insa ar trebui sa se gaseasca in comert.

2. Ambele burdufuri se inlocuiesc scotind "capul de planetara" (partea dinspre roata).
Laurentiu a scris:Ambele burdufuri se inlocuiesc scotind "capul de planetara" (partea dinspre roata).

Laurentiu am citit in cateva topice de aici despre cum se scoate capul de planetara, am inteles ca ar trebui scoasa o siguranta in forma de "C", siguranta ce trebuie inlocuita cu una noua la montare, eu nu am vazut siguranta aia, sau poate nu m-am uitat unde trebuie. Poate ca nu a fost pusa siguranta de cine a mai lucrat pe acolo.Si eu am pe masina o planetara fara siguranta si nu face galagie deloc, iar de iesit planetara din cap nu iese, am dat scarturi cu rotile virate la maxim si nu s-a intamplat nimic grav La planetare nu cred ca a mai fost umblat vreodata pentru ca, colierele de prindere a burdufelor erau dintr-o singura bucata de tabla, pentru a da jos colierele de pe burdufe, le-am taiat cu forfeca de taiat tabla.

Am pus poze din ambele capete ale planetarei.
http://img62.imageshack.us/img62/9134/image1rjm.jpg
http://img194.imageshack.us/img194/3892/image2pgt.jpg
http://img827.imageshack.us/img827/9206/image3zm.jpg
http://img29.imageshack.us/img29/3678/image4hh.jpg
http://img600.imageshack.us/img600/1708/image5wg.jpg
Jet Li a scris:La planetare nu cred ca a mai fost umblat vreodata pentru ca, colierele de prindere a burdufelor erau dintr-o singura bucata de tabla,

Cu ajutorul unui cleste de CUIE, ii poti pune colierul original.

Siguranta in forma de "C" este pe "batul" planetarei in partea dinspre roata si-si are salasul intr-un canal circular. Aceasta siguranta iti "tine" capul atasat de "batul" planetarei.

Ori siguranta s-a rupt si este undeva prin vaselina din cap, ori n-ai observat-o tu si se afla in canal. Am gasit siguranta.
http://img688.imageshack.us/img688/1167/51089235.jpg
Ca sa scot capul de planetara trebuie sa scot siguranta aia inainte ? Am incercat cu siguranta pusa si nu iese.
Jet Li a scris:Am gasit siguranta.
Ca sa scot capul de planetara trebuie sa scot siguranta aia inainte ?

Nu, aliniezi capul de planetara cu "batul" prins bine intr-o menghina si cu ajutorul unui ciocan lovesti in marginea capului prin intermediul unui metal moale (de preferinta o teava sau dorn de bronz). Nu uita ca sub menghina cu tot ansamblu montat sa pui un covor de cauciuc sau orice altceva pt a preveni sau ameliora (amortiza) caderea capului pe o suprafata dura.
Jet Li a scris:Am gasit siguranta.
http://img688.imageshack.us/img688/1167/51089235.jpg
Ca sa scot capul de planetara trebuie sa scot siguranta aia inainte ? Am i
ncercat cu siguranta pusa si nu iese.

aia nu e siguranta e un inel opritor ,nu-l scoate incearca sa lovesti in piesa aia de langa cu capul drept . siguranta ,,C''se afla la capatul axului . Am rezolvat, multumesc tuturor.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum