Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ce fel de Lei este RON?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Eu sunt german bänätean, näscut si crescut (20ani) pe la Timisoara.
Acum un an si jumate am fost o säptämänä la Timisoara; n-am avut probleme cu LeiŽu.
Säptämäna trecutä au venit pärinti mei dintr-o excursie cu autobuz, trans-romäneascä (mänästirii din Moldova, Delta Dunäri, Constanta, Bucuresti, Brasov, Castel Bran, Sibiu...). De la Timisoara au mers si cu TaxiŽu la satu nostru.
Am fost acuma la pärinti mei; neam uitat la poze si filme fäcute.
Pe o pozä de la Hotelu "Continental"/ Timisoara,, (unde au locuit), era o mare reclamä cu: ... RON/lunä.
Le-am intrebat cu un zämbet, dacä stie, ce fel de bani aveti in Romänia! Desigur au spus: LEU. Eu am spus: cä intr-un fel da, dar si nu! Erau sä se cearte cu mine, cä "... aveau banii in mänä; de RON n-au auzit deloc"... ! Eu. "sä se uite ce scrie acolo: pret RON/lunä"...
In Internet scrie ceva de "LEI vechi, ROL" pänä junie 2005, si "LEI noi, RON" de Julie 2005.
Si aici in forum, scrieti uneori de "LEI", alteor de "RON"; Preturi mici, preturi cu multe zeroŽuri. De ce nu vä decideti la un nume?
Deci cum este cu RON si cu LEI? De ce folositi uneori RON, alteori LEI? Si cum sä pricep si eu, ce e ce?
Sunt curios!

Vä multumesc pentru informatie,
multe uräri,
Alfred pentru ca fiecare foloseste asa cum s-a invatat ..si a fost o perioada de tranzitie cand s-a trecut de la le leul vechi (ROL) la leul de acum (RON) si in acea perioada ca sa se faca diferenta erau afisate si in magazine 2 preturi unul in lei rol si altele in lei ron ... pentru a se face o oarecare diferenta atunci cand ne refeream la leul vechi foloseam de obicei lei vechi sau lei ... si cand ne refeream la leul nou foloseam de obicei RON (era mai scurt)

in speta 10000 lei vechi (rol) = 1 leu (RON)

acuma dupa ceva ani cand a disparut leul vechi cu totul inclusiv din afisarea preturilor in leul vechi ...unii au ramas inca cu RON-ul care e acelasi lucru cu LEU-ul E fix acelasi lucru ca si cu YEN-ul Japonez: denumirea ca si moneda este JPY si comun se spune YEN.

Denumiera veche era ROL - Romanian Leu si acum e RON - Romanian New leu.

E foarte simplu. Aceiasi poveste s-a mai intimplat in doua state europene: in Republica Moldova unde 1 LEU NOU = 10 lei vechi iar in Franta, "După introducerea francului nou, mulți francezi au continuat să se exprime, când era vorba de sume de bani, în franci vechi[14]. De exemplu, premiile la loterie erau deseori anunțate în centime de franci, echivalente cu francul vechi." - ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Franc_francez ). Alo,

Multumesc pentru räspunsurile la intrebarea mea de acum o lunä. Inteleg acum ceva mai mult.
Cred, cä ca turist, n-ar fi fost prea usor, de recunoaste care ar fi Lei vechi, si care Lei noi.
Bine cä se normalizeazä iarä pe "LEI".

Vä trimit uräri de bine,
Alfred
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum