Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Pompa benzina Si Litrometru
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cati litri de benzina trebuie sa pui in rezervor, din momentul in care ai ramas fara benzina pentru a se stinge becul de benzina? aproximativ 6 La mine au intrat fix 5. Acum cred ca depinde de sonda. Dar cam asta e valoarea, 5-6 litri. Culmea ca pe carte scrie ca atunci cand lampa se aprinde, te avertizeaza ca mai poti merge aproximativ 60 km . faza naspa pe care n-o pot intelege e ca la EVL dupa ce ai ramas fara benzina, chiar daca bagi si juma' de litru, becu ramane stins
se poate sa fie din sonda, adica sa fii fost ca am schimbat-o zilele astea cu una veglia De ce să mă intereseze treaba asta? Când ajunge la zona roșie îi bag benzină. tare faza lasa ca stiu eu pe cineva ...la care in ultima perioada zona rosie e de control asa ... in rest are bidonul de 5 l in portbagaj ... si cand se termina benzina il baga pe ala ... si deabea pe urma ajunge la peco ...ca sa nu mai spun ca de 2 ori mi s-a intamplat sa raman fara benzina la 50 m de peco ...asa ca a trebuit sa pun din bidon ...
jimmy92 a scris:La mine au intrat fix 5. Acum cred ca depinde de sonda.
Depinde de mai multe: sonda, inaltimea ei fata de fundul rezervorului, inaltimea spate sau fata a masinii in functie de pozitia rezervorului, de inclinatia masinii pe partea stinga sau dreapta, de infundarea "gropitei" rezervorului in dreptul sorbului, presiunea in pneuri etc. Eu am pus 5 litri la peco, dupa ce am mers ceva km pe rosu si cand am plecat de la peco becul tot aprins era.Cred ca vreo 6 litri intra la mine
George Hermenean a scris:Eu am pus 5 litri la peco, dupa ce am mers ceva km pe rosu si cand am plecat de la peco becul tot aprins era.Cred ca vreo 6 litri intra la mine

la tine e alta problema ...a scris laurentiu mai sus ...umbland la suspensie apar unele diferente fata - spate, + diferenta de garda a cauciucurilor ... din ce mi se pare mie din ultimele poze ..e mult mai lasata de spate fata de fata ... de aici si acea diferenta
Cristii a scris:faza naspa pe care n-o pot intelege e ca la EVL dupa ce ai ramas fara benzina, chiar daca bagi si juma' de litru, becu ramane stins
se poate sa fie din sonda, adica sa fii fost ca am schimbat-o zilele astea cu una veglia

Sonda este de vina.Ramane plutitorul blocat intr-o pozitie superioara. pai si nu o pot repara?, ca si asta veglia mi-a facut figuri, cu 2 litri in rezervor imi arata ca am rezervorul plin , si am schimbat-o la loc cu cea originala Se repara!Sa nu ai vreun fir inversat in conectorul sondei! cand spui conectorul sondei te referi la mufa sondei care se imbina cu mufa de la rezervor? Raspund cu intarziere!
Ai rezolvat problema?

Da,prin conector,ma refer la ''mufa'' sondei care comporta trei fire:verde,negru,maro.Vezi sa fie pozitionate conform schemei electrice din manual sau compar-o cu o alta sonda. A rezolvat pt o luna - ban. Ce-a mai facut? Pfff... el stie.
jimmy92 a scris:La mine au intrat fix 5. Acum cred ca depinde de sonda. Dar cam asta e valoarea, 5-6 litri. .

La mine se aprinde becul cand in rezervor mai sunt 10 litri. Dar ma simt confortabil din pdv psihic fiindca stiu ca pot circula mai mult, cam vreo 90-100 km. E mai bine asa!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum