Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Mesaj ciudat
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
pai opreste si tu serverul de pe care dai flood...
valib a scris:pai opreste si tu serverul de pe care dai flood...

rog insistent sa fie banat acest user (valib) pentru aberatii/posturi aiurea/posturi inutile
nu e prima oara cand abereaza acest mare sef de trib,ca sa nu zic altceva, sper sa se ia vreo masura impotriva lui macar in ceasul al 12-lea du-te dracu zolti,iar incepi sa faci pe bunu samaritean pe aici?esti usa de biserica sau ce?hai mars
iulicuta2000 a scris:du-te dracu zolti, hai mars

Iulica, haidi tata respira adaaaanc, expiiira, inspiiira, relaxeaza-te... Ar trebui sa-ti tratezi alergiile bre ca faci infarct intr-o zi ete cucu numa infarct nu fac pentru zolti din fericire doar nervii mei sunt alergici la zolti de ce sa fie banat Valid, fiecare are dreptul sa spuna ce vrea ca io's mare sef de trib...de aia aha... Revenind la treburi serioase,imi apare si mie des un mesaj cand vreau sa deschid un topic,si anume acest mesaj:

Warning: mysql_connect(): User oltcit has already more than 'max_user_connections' active connections in /mounted-storage/home/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 48

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 331
phpBB : Critical Error

Could not connect to the database mesajul asta imi apare si mie Nu sinteti singurii. Cred ca ati observat ca de la un timp, forumul merge si destul de greu. Pai sa se stearga topicele de la Dacia si Aro ca aici e forum de oltcit
Razwan a scris:... sa se stearga topicele de la Dacia si Aro ...
Nu fi egoist. nu are legatura cu doua sectiuni in care se scriu intr-un an mesaje cat se scriu intr-o zi pe sectiunea oltcit..
totusi daca e o problema de "incarcare" a forumului sa se faca odata curatenie in topicele de la vanzari Neatza... functioneaza forumul.... din nou... inca... Mesajul asta mia aparut azi la 16:28:

Could not query new topic information

DEBUG MODE

SQL Error : 2013 Lost connection to MySQL server during query

SELECT t.forum_id, t.topic_id, p.post_time FROM phpbb_topics t, phpbb_posts p WHERE p.post_id = t.topic_last_post_id AND p.post_time > 1250675584 AND t.topic_moved_id = 0

Line : 203
File : index.php Se mai intampla din cand in cand ... Cam de multe ori totusi. Domnu admin ce se intampla cu forumu?s-a dus dracu codu?s-a dus serveru'?informati-ne sa nu ne mai tocim tastele si butoanele la mousi incercand sa trimitem posturi catre acest forum,posturi care de multe ori trebuie sa le trimiti de 2-3 ori ca sa ajunga,uneori ajungand de doua ori acelasi mesaj,alteori deloc
am inteles,forumu asta e administrat in timpul liber,gazduit din banii proprii nu din ai nostri,dar ca respect pentru noi,prostii astia care stam zi de zi pe aici ce e asa greu sa-l mutam in alta parte daca serverul nu mai face face,sau sa fie upgradat la o versiune mai noua...ca asa nu se mai poate
curatenie pe aici nu s-a facut de hahaaaaaaat,toata lumea deschide topicuri nimeni nu le inchide sau sterge vai de capu nostru Iulicuta, poate adopti si tu un stil de comunicare mai pozitiv, nu?

A fost o eroare in baza de date si evident nu m-a anuntat nimeni. Dar e mai usor sa-ti versi nemultumirile aici pe forum.

As aprecia o atitudine mai constructiva. Cand apar erori, daca apar, sau cand cand sesizati atitudini necorespunzatoare din partea unor utilizatori, sau alte probleme administrative, trimiteti un mesaj privat.
pai moderatorii ce fac?
fara nici un fel de suparare,dar,daca esti depasit de situatie cauta ajutoare
asta e stilul meu de a vorbi,direct,prefer asa decat sa spun ceva rautacios pe ocolite prefer verde in fata... Iulicuta, problema care a aparut nu era una vizibila, adica nu aparea decat in anumite circumstante. Forumul a functionat in tot acest timp.

Eu m-am referit la tine si la cei care si-au facut o obisnuinta in "a se plange" pe forum de diverse chestii, fara sa incerce in prealabil sa discute cu mine, si fara sa ofere putin feedback, daca tot in constata anumite probleme.

Faptul ca nu iti impartasesc parerile vis-a-vis de hosting, nu iti da dreptul sa te exprimi necivilizat. Deci daca mai continui cu lipsa asta de respect, vei primi interdictie temporara de acces pe forum.

Altfel, numai bine.
Chiar daca modul lui de exprimare e ca o cutie de special , are dreptate. ce inseamna necivilizat in acest caz?
eu ti-am spus verde in fata si sunt convins ca ce am de spus ,fie ca recunosc sau nu,gandesc mai multi de pe acest forum,persoane cat de cat de baza,nu vreun zolti sau grigoras;asta este cad eu de prost ca exprim parerea majoritatii celor care tin la forumul asta si vad cum pe zi ce trece se duce de rapa asta e,imi iau eu suturi in fund,poate e mai bine asa,macar sa fie cu cartile pe masa nu aici sa ne pupam si in spate sa ne scuipam.
probabil ti-ai dat si tu seama ca forumu' nu mai este ce-a fost la baza,si n-ai ce sa faci in prinvinta asta oricat ai incerca.

stiu bine ca nu se poate de unu singur sa tii sub control tot forumul,cauta-ti oameni capabili,care sa fie atenti pe aici,nu doar la tinerea in frau a "maselor" ci si la buna functionare dpdv "tehnic" a forumului

feedback?pai nu scrie cateva posturi mai sus ca se tot repeta unele probleme...nu vad nici un mesaj administrativ in care sa ni se explice unde-i buba,si de ce reapare ca herpesu...

in speranta ca nu e ultimul meu post pe acest forum va urez spor la treaba,in caz contrar ne vedem la nationala...daca serviti

p.s. ca si o sugestie,ar fi buna mai multa implicare in relatiile de pe acest forum,meritam si noi sa fie facute publice filmele de la nationale,ca datorita astora ca noi au altii cu ce se mandri Nu prea inteleg dece e mai important modul de exprimare al lui iulicuta2000 decat ideea pe care vrea sa si-o expuna. Mai ales luand in vedere ca dupa experienta mea de cativa ani aici, astfel de exprimare, este "legala" oricand, oriunde si cu oricine. Daca tie ti se pare exprimare deplasata... la adresa altora dece nu e la fel? (Aici nu ma refer la Iulicuta) in fine...

Ideea e ca ar fi destul de important ca populatia forumului sa simta Administratia mult mai aproape, activa si comunicativa. E destul de trist ca si la sectiunea Administrative sa ne simtim ca la un ghiseu al statului. Daca rasfoiesti putin paginile acestei sectiuni, vei observa ca pare un ditamai monologu'. S-a mai protestat pe ici colo, recunosc, mai mult sau mai putin civilizat, evident fara raspuns.

Notiunea timpului pe forum mai mult ca sigur difera in functie de activitatea/prezenta fiecaruia pe aici. 2-3-4 zile s-ar putea sa fie o eternitate pentru cei prezenti de 4-5 ori pe zi, fatza de altii, cu prezenta saptamanala de exemplu. De aici frustrarea si nedumerirea multora. Intradevar, mesageria privata catre administratie e sfanta! Insa mi se pare vitala prezenta(comunicativa) ei pe forum.

PS: Ca Administrator, inteleg atitudinea mai autoritara pentru exprimarea fatza de tine. Personal, mi se pare destul de normal. Insa, permite-ne te rog ca in primul rand sa te consideram un coleg, prieten. Nu e nevoie ca ideile noastre sa le consideri comentarii sau lectii, chiar daca mai sarim calu. Modul de exprimare este important pentru mine. In primul rand sa ne respectam reciproc, apoi putem intra in problematica de fond.

Cat priveste partea tehnica, e adevarat ca mai apar sincope in functinoare, dar din cate am constatat, nu mai mult de o data sau maxim de doua ori pe luna. In general sunt cauzate de baza de date, si asta necesita interventia mea, ca sa readuc forumul inapoi la viata.
Cum intru suficient de des, rezolv problemele la timp.

Deci, nu vad ca fiind o problema aceste caderi sporadice, viteza de acces mi se pare foarte buna, la fel si modul de administrare, facilitatile oferite si comunicarea, rezolvarea problemelor pe partea de hosting. Sigur ca se poate discuta pe tema asta, si ca aceasta calitate a serviciilor depinde de furnizor si in mod direct de costurile si pachetele oferite.

Cat priveste utilizatorii acestui forum, in nici un caz nu mi-as permite sa folosesc astfel de exprimari ca: "tinerea in frau a 'maselor' ".
Politica forumului e simpla. Sa discutam constructiv, sa vorbim politicos si sa nu ne jignim. Cine nu respecta aceste norme, va suferi consecinte. Mi se pare firesc.
Lumea se schimba, apar noi membri, dar asta nu inseama ca trebuie sa ii privim "la gramada".

Legat de moderare, dintotdeauna am preferat sa existe o moderare cat mai transparenta, si de asemenea am preferat ca sa las discutiile libere. Pana la un punct, si in functie de atitudine si antecedente se iau masurile administrative. Nu vad cum ar putea fi altfel.
Si cum sunt constient ca aceste masuri trebuie sa fie constructive, ii mai iert si pe cei care calca pe bec si primesc ban. Pot asadar sa solicite pe email ridicarea banului temporar. Recunosc, uneori ii mai uit acolo in ban pe unii, dar nu cu intentie.

iar a fost picat vreo ora a mai fost picat si acum vreo 10 minute iar a fost picat azi dimineata iar a fost picat o vreme.. iar......

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: User oltcit has already more than 'max_user_connections' active connections in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 48

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 331

Could not connect to the database Asa e. Mai apar erori, dar astea sunt genul de erori ce trec de la sine si nu tin mult. din varii motive stiu ce inseamna sa administrezi un server, iar replica:

Asa e. Mai apar erori, dar astea sunt genul de erori ce trec de la sine si nu tin mult.

Mi se pare foarte exagerata... un administrator interesat de ce are sub el ar afla de unde vin aceste erori si ce se poate face ca sa nu mai apara... nu este atat de greu nu ?

Nu vreau sa dau sfaturi sau lectii nimanui, chiar am un respect enorm fata de tine, din simplul motiv ca acest forum exista, dar totusi sa nu ne batem joc...

P.S. Eroarea care apare de cele mai multe ori se leaga de "max_user_conections" poate ar fi mai simplu sa cresti aceasta limita din configul serverului de mysql si asa poate se rezolva problema, sau poate nu dar macar am eliminat o varianta Iwa, stiu si eu sa administrez un server, si chiar administrez asa ceva.
Forumul Oltcit e tinut la un provider si NU AM POSIBILITATEA sa umblu in parametrii de configurare al serverului mysql.

Deci nu imi bat joc de nimeni!
Iar in momentul de fata, nu am de gand sa mut domeniul Oltcit sau forumul in alta parte.

SI eu te respect si mi s-ar fi parut mai normal sa functioneze prezumtia de "respect". Nu m-a intrebat nimeni detalii tehnice, asa ca nu am avut cui sa spun despre 'max_user_conections' sau 'max_questions', si nici nu sunt dispus sa intru in detalii tehnice in public, pentru ca pot exista elemente negative care se pot folosi de ele.
Mai acum cativa ani am conceput un sistem ingenios care lupta destul de eficient impotriva anumitor limitarilor.

Mi se pare totusi ciudat sa aud astfel de afirmatii.
Sigur ca putem discuta despre calitatea serviciilor, a providerului, dar eu personal sunt multumit, si in tot cazul nu se poate asimila optiunea mea cu lipsa de respect.
Imi pare rau dar din punctul meu de vedere nu exista erori ce trec de la sine, ci erori care au aparut si trebuie vazut ce e cu ele, si apoi rezolvata situatia.

Nu am fost si nu o sa fiu niciodata de principiul "lasa ma ca eroarea asta nu e importanta si trece de la sine".

Administrez reteaua unei firme cu peste 1900 locatii in tara si destul de multe inafara tarii, si asta implica doar cateva servere (vreo 8 si cateva firewall-uri), dar niciodata in 2 ani de zile nu am considerat o eroare ca fiind trecatoare.

Te inteleg si pe tine, asa ca nu o sa ma mai bag in discutii de genul acesta, fiindca nu are sens. Eroare:

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Lost connection to MySQL server at 'reading initial communication packet', system error: 104 in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 48

Warning: mysql_error(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 330

Warning: mysql_errno(): supplied argument is not a valid MySQL-Link resource in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 331

Could not connect to the database Si astazi, de mai multe ori:

Warning: mysql_connect() [function.mysql-connect]: Lost connection to MySQL server at 'reading initial communication packet', system error: 104 in /mounted-storage/home53b/sub005/sc10679/www/forum/db/mysql4.php on line 48

Could not connect to the database Multumesc pentru observatii. Stiu ca apar astfel de probleme.
Acum trebuie sa identific cat de des apar, si deasemenea cat timp tin. Nu de alta dar s-ar putea ca la un simplu Refresh sa dispara.
Daca insa se repeta sistematic atunci in functie de tipul de problema, pot solicita fara probleme suport la furnizorul de hosting.

CUm spuneam in anumite conditii de accesare, gen atacuri.. se poate intampla ca numarul de selecturi sa fie depasit. Majoritatea furnizorilor de hosting pun aceasta limitare, iar ca si consecinta la depasirea numarului de select-uri intr-un interval de timp, automat se blocheaza pentru o perioada accesul, adica alte solicitari nu vor fi procesate. Practic, nu e limitare agresiva, dar ea exista. Dupa expirarea intervalului, revine totul la normal.

Alte probleme ce apar, si tin de administrarea mea le rezolv in timp util.
Deci multumesc pentru reclamatii si daca se poate am nevoie de informatii ceva mai precise. Cat de des se intampla? In ce conditii.. daca se poate preciza. Cat timp tine? Evident mesajul de eroare. Iar daca nu tine de hosting, cu placere, gen erori de script, forum, le rezolv cu placere. E cazul topicului cu acele poze care blocau efectiv incarcarea topicului. Iar daca tine de hosting, am nevoie sa colectez informatii mai consistente.

Toate bune, si un weekend placut.
In ultimile zile nu a mai aparut eroarea. Am observat o chestie interesanta astazi: cautand o informatie in forumul de caroserie, la mesajele mai vechi aparea sistematic eroarea asta cand incercam sa trec la pagina a doua. Poate o fi ceva legat de accesarea bazei de date. Habar n-am. In mare parte din cazuri dispare cu refresh, dar astazi nu a vrut si pace. Tocmai ce a dat o eroare forumul.

"Website not yet configured
Servage.net Hosting Logo
The website you are trying to access is unknown in the system."
Dupa vreo 5 refresh-uri, s-a incarcat. Vrea si EEk sa i se spuna cam care e limita de mesaje private a forumului, pentru ca, mai nou, primeste mesajul asta:

(Numarul de mesaje permise se modifică automat în funcție de activitatea pe acest forum. O zi este considerată începând cu primul mesaj din ziua anterioară.)

In acelasi timp, m-a rugat sa transmit catre popor faptul ca nu ne deranjeaza pompierii poponari.

Numai bine! Limita e automata... si e in functie de numarul de mesaje scrise.
La el e de cateva sute. Sa mai incerce
pupa a scris:
In acelasi timp, m-a rugat sa transmit catre popor faptul ca nu ne deranjeaza pompierii poponari.

Baaaiiii... desteptule .
Sper sa mearga acum Sau ne deranjeaza? in sfarsit, am reusit sa ma loghez si eu dupa mai bine d e1 luna de absenta. imi dadea mereu aceeasi eroare, ceva de genu to manz conections from the same IP.. Cum spuneam, scuze de intarziere.
Ieri am apucat sa remediez problema...
Gabii a scris:in sfarsit, am reusit sa ma loghez si eu dupa mai bine d e1 luna de absenta. imi dadea mereu aceeasi eroare, ceva de genu to manz conections from the same IP..

Spammer, spammer !!! http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=15202

Rog ca mesajul acesta, scris in pseudo-romana, sa se poata ,,traduce" in limba romana literara.
gyorgyoda a scris:http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=15202

Rog ca mesajul acesta, scris in pseudo-romana, sa se poata ,,traduce" in limba romana literara.

e tradus cu google translate ....asa stie goagal romana...
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Administrative Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum