Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Achizitionare masina

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
De 3 luni tot caut un Golf 4 1.6 16v si tot ce a gasit au fost niste masini tavalite si retusate.
Ce parcuri auto/targuri imi recomandati?As prefera daca aveti vreo cunostinta care vinde un G4 sa imi lasati un nr de contact.
Multumesc Prin parcuri auto sau targuri gasesti numai bijnitari, clar NU recomand sa-ti iei o masina de acolo! Majoritatea sunt aduse de prin germania cu cine stie cate sute de mii de km la bord...iar pe ceas maxim 100k. (am vazut multe exemple, cunosc multi bijnitari!!)

Ori te duci in afara si-ti iei de acolo ceva calumea (daca ai posibilitatea) daca nu...mai cauti pe net pe site-urile de masini...chiar daca si pe acolo 50% dintre vanzatori sunt bijnitari Si crezi in ca in Germania nu se manareste kilometrajul? Un golf 4 ca nou dar sh mai greu.Si cele de afara sunt cu kilometrii dati inapoi,cu borduri puse de la masini lovite cu km putini etc...
Eu as cauta o masina de la cineva cunoscut,eventual sa stiu sigur ca a fost luata de noua(chiar si in romanica) ,sau macar ingrijita.
In plus poti merge oricand cu ce masina vrei sa cumperi pe un elevator sa te bagi pe sub ea,se vede cand e "umblata" pe dedesubt,iar daca nu are km originali nu inseamna ca e o epava Eu nu as merge in Germania sa/mi iau masina.
O parere bazata pe experientele proprii:
Merg in Germania de 2 ori pe luna(nu dupa masini),dar casc ochii pe ici pe colo.
1.Masinile de germania sunt varza la capitolul rugina.Arata bine la exterior si in cavitati si sub pasaje sunt praf.Cine are masina buna in Germania o vinde mai scump ca in Romania.
2.Cine isi inchipuie ca va lua masina de 5 ani cu 100.000 km se insala.In germania se face cam 70-100.000 pe an.Masinile cu km putini sunt scumpe.
3.In Germania exista 3 tipuri de asigurari gen Cascco in functie de rulaj.Cu cat masina are mai multi km cu atat asigurarea creste.In concluzie nimeni nu prea vinde masina cu rulaj mic.
4.Cele mai multe masini sunt la Nurnberg.Acolo nu vinde nici un neamt masini.Sunt arabi,rusi,polonezi,sarbi si romani.Toti au parcuri, pe strada si al hotel se vorbeste limba romana.Aduna din toata germania numai epave,cele mai ieftine masini evident la care se castiga mult.
Ca sa cauti pe internet si sa mergi in germania,este posibil sa iei "frana".Pana ajungi masina se vinde chiar daca o rezervi.
Germania nu este Romania.Acolo motorina este 1,6 euro,iar distantele sunt enorme.O plimbare de 700 km dus intors de locul de cazare ,sa vezi o masina care nu iti place te costa.
Numerele pe 30 de zile sunt aprox 160 de euro.Probabil sa gaseti si mai scumpe.Ungurii daca te prind cu numere de 5 zile(galbene) iti dau 600 euro amenda sau iti confisca masina.
Un drum dus intors de germania(numai drumul vignete si carburantul) te costa 500 de euro.Un golf 4 in germania din 2002-2004 nu ai sa-l gasesti niciodata la 100.000km rulaj ,decat cu pret mai mare decat in romania.
Am gasit un passat de 2003 tdi euro3 cu 67.000km rulati,iar neamtul nu vroia in ruptul capului sa-l dea sub 5000 de euro.Taxa aproape 2000 euro,... la banii astia iei acelasi tip de masina dar din 2007 in romania
In plus este foarte putin probabil sa negociezi mai mult de 100 de euro din pretul masinii daca o iei de la privat
Sfatul meu este sa cauti in tara !Acum daca esti prea pretentios ,esti si la punga "gros". Robert iti dau dreptate in ceea ce spui cu masinile bune sunt mai scumpe la ei decat la noi.
Pana acum am vazut zeci de golfuri si toate erau masini cu elemente revopsite,cu ceva rugina,etc...
Eu caut ceva pe la 4000 euro....la noi pe un G4 cam 4000 iti cere indiferent ca e praf sau nu masina.
In Germania macar stiu ca nu platesc capacul samsarilor de la noi(aprox 1000E).
bibi a scris:Robert iti dau dreptate in ceea ce spui cu masinile bune sunt mai scumpe la ei decat la noi.
Pana acum am vazut zeci de golfuri si toate erau masini cu elemente revopsite,cu ceva rugina,etc...
Eu caut ceva pe la 4000 euro....la noi pe un G4 cam 4000 iti cere indiferent ca e praf sau nu masina.
In Germania macar stiu ca nu platesc capacul samsarilor de la noi(aprox 1000E).

da de ce nu cauti tu o japoneza... eu m-as orienta spre un citroen ..un saxo sau xsara ...in 2 usi normal ciroenul e enorm la intretinere ... de fapt ca toate frantuzoaicele ...
lancer a scris:ciroenul e enorm la intretinere ... de fapt ca toate frantuzoaicele ...

nu te aud plangandu-te de Oltcit ) oltcitul e alta mancare de peste ... bafta noastra ca inca mai gasim piese destul de ieftine .. dar cand o sa ajungi sa iei piesele numai la comanda la anumite magazine o sa iti cam blestemi zilele
lancer a scris:oltcitul e alta mancare de peste ... bafta noastra ca inca mai gasim piese destul de ieftine .. dar cand o sa ajungi sa iei piesele numai la comanda la anumite magazine o sa iti cam blestemi zilele

deh...daca nu ati avut un bunic in uzina ...o sa-mi reconditionez eu camasile alea 2 mai ...maronii.. si imi fac eu motorasu complet nou ..

p.s.

hai ca-ti dau un mesaj sa te intreb ceva Eu m-as orienta spre o Alfa Romeo 145/156 Boxer din 1994. La 4000 euro in Germania zic eu ca iti gasesti un golf cat mai bun spre impecabil...cel putin la exterior. Kilometri putini nu prea o sa fie dar mai bine sa-i sti p'aia reali...motoarele duc nu-i problem Singura conditie care ar fii e aceea s-o iei de la particular

Un prieten de-al meu si-a luat Golf 4 din 2002 din targ din autovit...120k km in bord..toate bune si frumoase, istoric complet de service bla bla bla. la 2 luni s-a rupt cureaua de distributie. reparatia? 70 milioane
Danutz Bratosin a scris:........ la 2 luni s-a rupt cureaua de distributie. reparatia? 70 milioane

Păi prietenul tău are nu a știut REGULA DE BAZĂ când cumperi mașină second hand: îi schimbi cureaua și uleiul indiferent de recomandări. Cât mai cauți,uită-te și la ăsta
http://www.tocmai.ro/vw-golf-6011330.html
Plumber a scris:
Danutz Bratosin a scris:........ la 2 luni s-a rupt cureaua de distributie. reparatia? 70 milioane

Păi prietenul tău are nu a știut REGULA DE BAZĂ când cumperi mașină second hand: îi schimbi cureaua și uleiul indiferent de recomandări.

Corect si asta...numai ca pe una din facturile din istoricul de service scria ''schimbat kit distributie''...
Vreau sa subliniez faptul ca si o masina cu full istoric de service nu e de incredere...in ziua de azi bijnitarii de masini falsicica aproape orice:|
Plumber a scris:

Păi prietenul tău are nu a știut REGULA DE BAZĂ când cumperi mașină second hand: îi schimbi cureaua și uleiul indiferent de recomandări.

si daca stau sa ma uit la 120.000 de km cam deja trebuia schimbat al doilea kit de distributie ... deci ... omul in cauza nu prea s-a strofocat pe principiul lasa ca merge si asa ... As vrea o mazda 3 dar nu am gasit in banii astia si cu maxim 150 mii km.Vreau o masina dupa 2002
bibi a scris:Vreau o masina dupa 2002

Fiat stilo? Opel Corsa C? Opel Astra clasic? sau...Dacia Logan? Golf 4 1.6 16v sau 1.8 20 v,Seat Leon 1.6 16V sau 1.8, Opel Astra H Iti aduc eu masina daca vrei.Nu iti iau nimic.Platesti cheltuielile si imi aduc in masina ce imi trebuie ,practic marfa dupa care ma duc in Germania.
Uite ce am adus eu acum pentru un amic.
Masina 2004,impecabila la exterior,jante roti de rezerva de iarna,dar cum spuneam impecabila doar la exterior.........

Uploaded with ImageShack.us
Masina are 128.000 km rulati,merge excelent.Dar este opel si este foarte prost in caroserie.A costat 1600 euro acolo,fara numere neadusa acasa.Vreo 2100 cu vignete,numere,motorina.Se va schimba capota,nu se va ma observa nimic,dar cine stie ce o avea prin cavitati ?
Asa ca mai gandeste-te cu Germania.
Eu te sfatuiesc sa cumperi o masina din tara,cumparata de aici,de ce nu una noua?Masina noua este noua crede-ma ! Chiar daca unii o blameaza.Eu am peste 200.000 km rulati si nu am schimbat mai nimic la ea.
Degeaba dai 3000-4000 de euro pe o masina sh care arata la starea de nou,iar in 100.000 km rulati mai bagi in ea inca 2000 euro.Mai mult vei pierde ! Ocumperi sh si te apuci:distributie,curea transmisie role,ulei,placute,amortizoare in cel mai scurt timp,discuri frana,etc.daca ai noroc poate nu te lasa vreun radiator din cauza coroziunii, vreo caseta de directie din cauza vreunui burduf crapat.Acum ai ofert tari la masina noua.
Zgarcitul mai mult pagubeste.Crede-ma ! Multumesc de oferta dar se poate inchide
robertino a scris:

Robertino,poti sa postezi din nou imaginile?Ca nu mai sunt valabile.
Multumesc!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum