Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Probleme cu niste boxe...

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am luat de la un amic 2 difuzoare de 45 de cm...

doresc sa-mi fac niste boxe acasa cu 3 difuzoare pe partea de bas.

2 de 20 de cm si acesta de 45...

cel de 45 are ..cu toate ca pe el scrie 8 ohmi, 6.3~6.4 ohmi.

eu ma gandisem initial sa leg in paralel cel de 45 cu unul de 20 => 4 ohmi si pe urma in serie cu unul de 4 => 8 ohmi iar.

personal am mai legat la boxele facute in paralel / serie..deci stiu cum se fac.
problema e ca nu reazlizez la astea de vreau sa le fac cu anume trebuie sa procedez. pur si simplu ma "incurc" in fire.

daca poate careva sa ma ajute cu o scheme pentru ce vreau eu sa fac ar fi perfect pt ca v-am zis..ma pierd in fire In primul rand ai masurat rezistenta bobinei,nicidecum impedanta.
Difuzoarele de bas,mai ales daca sunt diferite(producatori diferiti) nu se leaga niciodata in paralel fara filtre.Apar curentii inversi datorita oscilatiilor boinei si vei distruge amplificatorul.Cu filtre este alta poveste si au si ceva bobine si C nepolarizati in paralel cu difuzorul
Doua difuzoare de 8 ohmi legate in paralel vor avea 4 ohmi.Daca le legi in serie va creste si puterea si impedanta.
Mare atentie cu amplificatorul.Putine rezista la 4 ohmi.Ce amplificator ai ??
Daca ai doua difuri de bas de 8 ohmi le poti pune in paralel,insa este complicat cu un singur filtru.Ar trebui modificat... salut..scuze de intarziere.am uitat de topicul asta.

eu vreau sa fac o boxa MARE (ce-i drept si de efecet) si sa am un dif de bas de 45 de cm pt sunetele alea joase calde , si 2 de 20 de cm pe partea aia de bas mai activ.

eu filtre de sunet pun la ele nu-i problema. nu trece direct din statie. o sa am medii inalte.

acum m-am mai documentat si am ales sa fac 3 cai pe un canal al statiei si dif de 45 de cm sa fie pe alt canal al statiei separat pe post de joase pana-n 300 de hz sa zice.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum