Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Animale si plante
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
lupule cat timp poti lasa acvariul fara sa intervina mamica/bunica/furnica sa verifice daca mai traieste vreo bacterie in acvariu?intreb si eu ca vreau sa-mi incropesc un acvariu cu oratanii silentioase,dar mama a spus ca tre sa-i port grija,ca ea are deja o pisica si un catel in grija si cum eu dau cu tata ochii de vreo doua trei ori pe saptamana,mi-e ca si cu pestii patesc la fel Pai... depinde. Cu cat acvariul e mai mare, cu atat mai mult se intretine singur. Daca e de apa dulce si pestii sunt nepretentiosi, intretinerea e chiar simpla. Daca e acvariu marin, si in mod deosebit acvariu de recif, atunci... are nevoie de atentie cam zilnic. Dar un prieten are un acvariu de recif la care ii facuse tot felul de automatizari si putea sa plece de acasa si cate o saptamana si in principiu totul era OK.

Exista hranitoare automate (160 RON am gasit eu), exista posibilitatea sa iti incropesti un senzor de nivel cu plutitor care sa mai completeze apa atunci cand se evapora (sau exista deja facute dar nu vrei ca-s scumpe), exista prize cu temporizare care sa aprinda si sa stinga luminile. Filtrul se curata saptamanar, lunal sau anual... depinde de situatie si de cat de harnic esti. Se mai schimba din cand in cand (sa zicem o data pe luna, sau o data la 2 luni) o parte din apa (20 - 30 - 50%). Incalzitorul e cu termostat, asa ca nu trebuie sa intervii acolo. Mi s-a intamplat sa plec cate 3-4-5 zile de acasa si sa nu aiba nimeni grija lor (pe vremea cand aveam acvariu de apa dulce), si au supravietuit. Dar dupa aia am recuperat in privinta grijii acordate. Cand am plecat 2 saptamani am lasat cheia la un prieten si l-am rugat sa treaca o data la 2 zile sa le dea mancare. Din pacate, motanul care a trait alaturi de noi 17 ani si jumatate si ne-a incantat si umplut vietile, ne-a parasit pe 30 decembrie 2008 Astazi, o noua vietate s-a alaturat familiei noastre:

Click pentru a vedea imaginea  Ador mâțele! Să-ți trăiască
b28kft a scris:Astazi, o noua vietate s-a alaturat familiei noastre

Ii doresc o viatza sanatoasa si feritita. Iar voi (familia) sa va bucurati de pisicutza

Imi pare rau pentru motanul anterior. Traiesc mai putin decat noi... trebuie sa fim constienti ca asta e... chiar daca nu putem accepta Multam. Am constatat cu mirare ca motanelul se comporta exact cum se comporta cel care s-a dus cand l-am adus acasa: se foieste prin toata casa si nu vrea-n brate de nici o culoare.La mine-n camera nu sta, cre' ca nu-i plac piesele de oltean (sper sa nu fie daciot ) si doarme la spatele tatalui meu. Zici ca e aceeasi pisica! Kft, crezi in Reincarnare? Daca tot veni vorba la reincarnare... personalitatea motanului meu actual difera foarte mult de fostul. Totusi cand face chestii EXACT ca cel vechi, e creepy Adica... io stiu... da el de unde stie? shit... Nu cred in reincarnare si de alea. Dar unele faze sunt cel putin interesante http://www.iubimnatura.org/forum/showthread.php?p=1109#post1109 sper sa ajunga acest mesaj la cineva care poate face ceva!trimite mai departe! Asta-i KOKO al meu:

Il avem de doi ani. Pana acum o luna nici nu se apropia de noi. Acum ne intra in farfurii. Zburatoarea asta imi aduce aminte de Pufi al meu, care venea pe umar si servea masa cu noi. Dupa el am mai avut doi papagali care nu s-au imblanzit niciodata. Cred ca si eu am fost de vina pentru asta, n-am mai avut atat de mult timp pentru ei cat am avut pentru primul. Pana la urma i-am dat cuiva pentru ca se mai intampla sa lipsim de-acasa cu saptamana si ei cam au nevoie de atentie permanenta.
Plumber a scris:Asta-i KOKO al meu:
Il avem de doi ani. Pana acum o luna nici nu se apropia de noi. Acum ne intra in farfurii.
Super tare. asa ma certam si eu cu al meu pe mancare
si-a luat teapa intr-o zi cand mancam cu ardei iute
acum nu prea a mai iesit in afara coliviei de cand a aparut si bichonul in casa. macar pana ii mai vine cainelui mintea la cap. Inainte de acesta am mai avut grija ocazional de Dani, care apartinea cumnatilor mei si il mai aduceau la noi cu diverse ocazii. Saracutul a murit acum un an. Poate de batran ca il aveau de vreo 10 ani la ei. Era tare simpatic si el. In afara faptului ca manca cu noi din farfurie(ii placea foarte mult carnea fiarta) mai avea damblaua sa se balaceasca la apa. Cand ma barbieream aveam intr-o mana aparatul de ras iar cealalta mana o puneam drept suport pentru el sa poata sa se balaceasca la apa ce curgea la chiuveta.
Dar cel mai diliu perus l-am intalnit la un coleg de servici. Kiki(asa il cheama) nu are nici un pic de stare. Cand te ciupe de ureche, cand de picioare, cand se agata de haine... E un zabauc. E in stare sa-ti ia mancarea din gura daca i se pune pata. Dar e un simpatic pana la urma.
Intentionez sa-mi cumpar si eu unul verde. Astăzi m-a "călărit" un papagalul.

Parcă nimfe le zice la ăștia, nu? S-a mărit efectivul cu această domnișoară.

A fost acceptată și se pare că este mai zăbăucă decât Koko. Deja umblă peste tot prin casă.

Motanu meu, pe TV-u' din bucatarie. Vrea sa zica: "Asta-i televizor? Nici sa stai pe el nu poti!" Pacat ca nu l-am prins sa-l fotografiez cand e pe punctul de a adormi... si curge de pe TV

Max:
Zeph, ai fotografiat in incinta unei proprietati particulare. Ai acord de difuzare ???

De fapt de ce te mai intreb ? Crezi ca banii tai nu merg intr-un proces ??? eu am doua catele de rasa "maidanesse" pe nume "Cora" ( nu am pus nume diferite ...pentru ca nu avea rost ...tot amandoua vin !) ... si am la servici un numar impresionant de pesti ... nu stiu sa zic cati ...dar cred ca peste 100 ... intr-un acvariu infiintat de vreo 3 ani de mine ...
urmeaza sa primeasca fimiu ala mare niste gaini din alea pitice ...vreo 3 la numar ... iar eu vreau sa ma apuc sa cresc iepuri de talie mare (pe la anu incolo...ca astept sa termin o rata sa pot sa ma mut la tara).
mai vreau eu ...in visele mele... sa imi iau o pereche de iguana ... dar ar trebui sa bag divort ...ca doamna e cu toata fiinta ei impotriva ... S-a mărut efectivul.
La curte a apărut Bubico după cum spune nevastă-mea, Vasile după cum spun eu. Să vedem la care o să fie mai receptiv. Deocamdată e la stadiul de roadere a papucilor.
Plumber a scris:Deocamdată e la stadiul de roadere a papucilor.
Cu un morcov dulce, cred ca vei scapa de problema. Hai sa va propun un articol. Si as fi curios sa aud pareri despre el, pentru ca eu din cate stiu, situatia ursilor nu e atat de tragica cum vor dragutii de la WSPA sa o prezinte.

Aici e linkul: https://www.wspadonations.org/pages/3253_banner_ad_lp_bear_sanctuary_va.cfm

Fara sa pun si pozele, aici e articolul:

Freeing captive bears in Romania
Across Romania, bears are suffering in atrocious conditions - held in small dirty cages in zoos, restaurants and backyards, these bears spend their miserable lives looking out from behind bars and begging for scraps of food. Many have been captured from the wild as cubs and never know anything but the concrete floors of their cages; and with no veterinary care they gradually become more sick, emaciated and distressed with every passing day.

From suffering to sanctuary
With your help, we can rescue these bears and bring them to our Romanian bear sanctuary, where they will live in natural surroundings free from pain and fear. We'll also help eradicate the capture of bears by empowering the government to enforce existing laws, develop a rehabilitation and release program for cubs, and educate communities about animal welfare.

Please make your gift to help us save these bears and other suffering animals around the world.

Warmly,
Silia Smith
Interim Executive Director, USA
World Society for the Protection of Animals

All gifts are tax-deductible. WSPA is a registered 501(c)3 non-profit organization and receives no government funding.
Titus a scris:din cate stiu, situatia ursilor nu e atat de tragica cum vor dragutii de la WSPA sa o prezinte.

Recent, am vizitat gradina zoologica din Baia Mare, ca tot omu, intr-o plimbare de duminica. Uitasem dece NU am mai fost acolo de ani de zile. Am ramas profund intristat si indignat de suferinta care le-o provocam animalelor de acolo, de parca asta ar fi principalul nostru obiectiv.

Insa, sa ma rezum la ursi, ca despre asta e vorba in articol. La gradina zoologica din Baia Mare, ursii "traiesc" de zeci de ani in niste custi cam cat o camera de apartament, betonate, nici vorba de iarba sau orice alt lucru macar asemanator cu mediul lor natural. Nici nu ar fi loc. Datorita acestor conditii, ursii si majoritatea animalelor au priviri si comportamente total anormale, nefiresti. Semn ca isi traiesc viata nefericit, agonizand, fara a-si putea intoarce atentia spre ceva placut, care sa le umple timpul. Probabil au inebunit cu timpul. Dupa cate am inteles de la ingrijitori, de cele mai multe ori gradina nu isi permite financiar sa le ofere mancare potrivita.

Culmea, majoritatea vizitatorilor pareau sa fie fericiti, placut impresionati de ce vad. Chiar am fost abordat cum ca "Nu stiti cand se mai aduc animale aici? Mai sunt custi libere." In situatiile astea nu avea cum sa nu ma apuce sila si scarba... ma opresc aici... atat ne e calitatea umana.

In concluzie, cred ca unele idei din acel articol sunt exagerate insa din ce vad in orasul meu, intr-o foarte mare masura au dreptate. Ursii isi traiesc viata in agonie din cauza conditiilor in care sunt tinuti.

Am fost si la Zoo din Tg. Mures. Am vazut ca acolo lucrurile difera. Acolo se vede un interes, o intentie in privinta imbunatatirii calitatii vietii animalelor. Semn ca stim ce si cum este de facut daca avem suflet si vrem sa fim oameni. Dar nu vrem. Suntem un popor primitiv, mitic, care sustine construirea a 1.5 biserici pe an de la revolutie incoace(in BM), in timp ce animalele agonizeaza pentru cativa m2 de spatiu si la urgente se sta 2 ore la coada. Eu nu pot sa sufar rahatii cu circul. Nu pot sa sufar rahatii de copii care se duc la circ si gunoaiele de parinti si bunici care isi duc copii la circ.
Am vazut acum cativa ani in Venus in gradina circului intr-o cusca un leu care se plimba intr-o cusca mica de la un cap la altul si facea ca toti dracii. Chiar langa el era o boxa imensa din care urlau manelele, leul urla, iar cacatii de copii se bucurau sa auda un leu urland. Poate e si o chestie de-a mea, ca nu pot sa sufar copii in general, si de aia ii asociez cu circul, insa eu as desfiinta orice loc unde animalele sint tinute captive doar pentru a te uita la ele. Exista Internet, orice copil cretin poate vedea acolo un animal exotic in pauzele de Counterstrike si facebook. Bre, da ce vina au copchii? Sunt deacord. Sunt niste oligofreni de la vizita la circ pana la BAC. Insa sunt doar rezultatul, oglinda societatii in care traiesc. A parintilor, profesorilor si sistemului de invatamant. Nu se nasc cretini. Se nasc cu creieru' gol. Ce vina au ei daca parintii si societatea le furnizeaza rahat, oligofrenism si cretinism?
spooky a scris:Eu nu pot sa sufar rahatii cu circul........insa eu as desfiinta orice loc unde animalele sint tinute captive doar pentru a te uita la ele....

Total de acord!
Asi fi curios daca asociatiile alea de protectie a animalelor au initiat ceva de genul: "hai sa desfiintam toate circurile si gradinile zoo din lume." Fundatia VIER PFOTEN initiase ceva aproximativ. In Bulgaria, au facut demersuri si au reusit sa interzica ursii dansatori. Mai sunt bagati in cateva demersuri d-astea.

Oare posesorii de circuri ar fi fericiti sa fie inchisi in custi, batuti si siliti sa faca diverse chestii?

......
Kft-ule, sa ne scutesti de amenintarile tale generice, "ce le-ai face tu", si "cum i-ai paraliza pe unul sau altul". Am sters si toata discutia mai mult decat mizerabila, "cum sa bagi un ardei piscos in fund la un catel".
Kft-ule, iti mai spun atat. Daca te mai legi o singura data de Gyorgyoda, primesti un ban pana dupa anul viitor. Daca nu vrei nicicum sa intretii aici o atmosfera pozitiva pe forum, decizia iti apartine.
Oh da, și se șterg mesaje...

admin
spooky a scris:...eu as desfiinta orice loc unde animalele sint tinute captive doar pentru a te uita la ele.
Pina la un punct sint total de acord cu tine. Daca o gradina zoologica nu-si poate permite sa asigure un habitat cit mai aproape de conditiile naturale pt animalele ce care le au, sa fie desfiintate. Circurile pot efectua si un program fara animale (chinuite). O singura data am fost la circ cind eram copil si tot ce am vazut acolo mi-a lasat un gust amar.
Laurentiu a scris:Daca o gradina zoologica nu-si poate permite sa asigure ... sa fie desfiintate.

In BM se incearca inchiderea de ani buni. Ca e prea mic spatiu, ca nu sunt bani, etc. Defapt important e ca ocupa o zona cu valoare mare. DAR nu se poate. Atata timp cat nu reusesc sa plaseze toate animalele(si nu reusesc), nu se poate inchide. Trebuie sa astepte pana mor toate, iar luand in vedere ca multe din ele au o speranta de viata considerabina, aia e. Hai sa va propun un clip despre un catelus formidabil. E balos de felul lui, dar pare a fi unic printre caini.

Urmariti clipul pana la capat.
http://www.zapiks.com/the-coolest-dog-in-the-world.html

Nu e grozav? Ma amuza cat de disperat e sa se dea pe skateboard.... Haha... Așa că la peruși trebuiesc tăiate ghearele?
Papagalița se cam împiedică în ele. Ah da, dacă tot mi-ați adus în atenție...

Iaca ce zice un imbecil, un necaliuficat, un paralel.
Eu nu pot decît să mă bucur că avem supermegaultra concetățeni, creatori de superrespect nevomabil, care apără drepturile animalelor bocind unii pe umerii altora prin parlament:

Sursa: revista oficială a Agenției de Vînătoare și Pescuit Sportiv din Romînia Măi Zeph să știi că eu sunt de acord cu omul. În acest caz, ești un criminal neresponsabil, care nu ai suflet nici măcar cît bietele animăluțe, care sper să ajungi și tu ca ele..... nuuuu ? zeph nu da cu parul chiar asa in proportie de 10% omul are dreptate ..dar in proportie de 90% e unul numai bun de dus pe camp si impuscat ...dar poate si-o face cu mana lui s-au vazut destule accidente la vanatoare ...

cu ce are dreptate ??? cu faptul ca sunt destui caini agresivi liberi ...desi se vede pe ei ca au trecut pe la adaposturi ... nu stiu cum o fi la oradea si la ce zgarda rosie se refera el ... dar aici in oltenia la cainii care au fost prin adaposturi si care teoretic ar fi trebuit castrati li se pune un crotal, cercelus sau cum vrei voi sa ii ziceti in ureche, cercel ce are chiar si serie si numar

acuma de ce zic teoretic ar fi trebuit castrati ... pentru ca am vazut la un moment dat vreo 2 catele prin cartier cu ciurda de catei dupa ele dar cu crotalul in ureche ...cand practic de unde mama dracu sa faca catei pentru ca biologic nu mai are cum ... asta 1 la mana

2 la mana sa nu mai zic de populatia de binevoitori de la blocuri care are cainele blocului frate si cainele asta sunt vreo 3-4 ... si stau frumusel pe trotuare sau prin gradini si sar la picioare cand nu te astepti ... si cainii astia desi au crotalul la ureche sunt luati de la adaposturi de vreunul din locatarii care urla daca cumva hengherii iau vreun caine in urma reclamatiilor ca e cainele blocului si ca de ce il iau ... si in consecinta unul din acei locatari se duce frumusel si il ia de la ecarisaj si animalul e din nou liber langa bloc ... in loc sa stea la dracu in apartamentul binevoitorului

dar in asta eu unul nu vad nici o vina a bietelor animale ca sa fie eutanasiate ... mai repede as eutanasia acei asa-zisi proprietari inconstienti care habar nu au sa creasca un caine dar stiu sa urle ca "nu se poate sa ii ia ecarisajul cainele " si ca sa se respecte drepturile animalelor Of. Se vede că am lipsit mult pe aici. Știți cum vine treaba aia cu fudul și prost?
E, așa mi se pare mie că ne vine nouă chestia asta cu câinii, poliția animalelor și alte bășini occidentale.
Frate ăia întâi i-au omorât pe toți și după aia au început să-i protejeze, iar asta într-un cadru foare bine pus la punct CARE SE RESPECTĂ.
Mai zilele trecute s-a dat o știre la tv cu un dobitoc ce umbla cu rotvailărul (mi se rupe cum se scrie) fără botniță și care a atacat caii poliției locale. Mircea Badea punea problema foarte bine în chestiunea asta: de ce dracu polițiștii lu pește prăjit nu îl amendaseră pe cretin că nu își scosese cotarla cu botniță și lesă?
Și ca să revin la un argument mai vechi al meu; câtă vreme creștem și îngrijim animale ca să le mâncăm hai s-o lăsăm mai moale cu ipocrizia. plumber ..ideea e alta ...da unele animale le crestem ca sa le mancam ... ca si aici vezi doamne isi baga coada ue ... referitor la modul cum sa le sacrificam ...tot un drac

dar unele animale le consideram de companie si mi se pare normal ca avand cainele meu sa am grija de el ... sau cel putin sa mi-l tin in casa iar daca il scot la plimbare sa respect niste legi e normal ... oricat de cuminte ar fi un caine pana la urma e un animal si poate avea si accese deviolente ... mai avem noi si oamenii cateodata daramite un caine ... dar e datoria mea ca stapan sa il tin in casa si sa nu ii dau drumul pe strada ... sau daca il scot sa ii pun botnita

si oricum problema s-ar rezolva simplu si cu cainii vagabonzi ... au intrat in ecarisaj au fost castrati i s-a pus crotal cu numarul de inregistrare ... l-a luat cineva acasa i-ai adresa nume, prenume ... foarte bine ... bravo lui dar ... dar daca am gasit cainele din nou pe strada peste 2-3 zile ... da-i aluia de l-a luat o muma de amenda cu care sa pot lua mancare pentru tot adapostul de caini cateva luni bune ... si cu unul asa cu altul asa si s-ar rezolva problema cu eliberatul de x si y al cainilor
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum