Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Frantuzoaica din 1983
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

Pentru Hofy:supapele au fost slefuite cu pasta.Cum se cheama procedeul?

Pai asta se numeste pasuire. Rectificarea este alt procedeu, care de regula se face prin incarcare cu sudura si frezare, sau doar prin frezare, depinde cum se prezinta scaunul. Pasuire,pasuire:am confundat eu termenii tehnici!
N-am folosit nici o sudura pe la chiulase. Nu mai pot deschide imaginile:''This photo has been removed''.
Au fost postate cu ImageShack.Ce s-a intamplat? Dom' profesor, pacat ca nu se mai vad pozele. Trebuie inregistrare pe imageshack.
Doua obiectii am: 1. curele vechi bre? Hai da-o dracu' 2. Fulia pompei de ulei nu se scoate cu presa de pe ax, ci se incalzeste. Tot incalzita se monteaza la loc. Iar inel de etansare nu e bun ala romanesc, recomand de Cielo, de pompa de apa (parca), pica perfect si nu curge nici sa-l f**i.

In rest, felicitari pt munca depusa si pt produsul finit! interesanta ideea cu inelul de cielo ... insa am un mare dubiu ... apa ... ulei ... hmm ... oare cauciucul facut sa reziste la apa ...va rezista la ulei mai bine ca un produs prost facut sa reziste la ulei??? oricum ideea e buna avand in vedere ca repere de cielo se mai gasesc pe cand de oltcit nu prea ..
dj53zfb a scris:curele vechi bre? Hai da-o dracu'

Pai daca proprietarul ei de drept,frate-meu,nu mi-a adus curele noi?Eu de unde?

O sa reactualizez imaginile!
deceneu32 a scris:
dj53zfb a scris:curele vechi bre? Hai da-o dracu'

Pai daca proprietarul ei de drept,frate-meu,nu mi-a adus curele noi?Eu de unde?

Ha! Eu nu ii incheiam masina! Pana nu veneau curele noi, statea fara bot.

Lancer, am montat zeci de inele de Cielo, unu' macar n-a curs. Este cauciuc siliconic, rezistent la hidrocarburi, rezista la temperaturi ridicate, apa, ulei, benzina sau motorina. Ala romanesc nici la vant nu rezista. Inelele pentru Cielo au vreun cod?Cum se numesc?Cum cer in magazin? Astazi frantuzoaica fratelui meu,Dictatorul,a trecut de ITP.
Cu brio,cu felicitari si,evident,fara SHPAGA!!!
Deci,se poate!

Evaluatorii au ramas profund uimiti de starea in care se prezinta si de faptul ca partea mecanica a trenului fata este absolut noua.Totul schimbat:rulmenti cu ace,bucse,pivoti,rulmenti roata,capete de planetara,telescoape etc
Carburatorul,un SOLEX cu sigiliile intacte,a scos un continut de CO de 1%,in conditiile in care valoarea maxima e de 4%!!!

Sa-i uram felicitari Dictatorului cat mai multi kilometri cu frantzuza,fara incidente!!
Felicitari si cati mai multi km !
Niste poze cu rezultatul final cand mai puneti? da, bune ar mai fii niste poze why congrats...

sa vedem cum facem sa te alegi cu carb-ul original al masinutei mele ...ca am si un set de jigloare (sau jiglere....) mint condition ...asta ca sa nu zici ca-s "uzate" astea de-s in ele Mihai,vorbim!

Dictatorule,baga poze!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum