Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

CHEDERE OLTCIT - echivalente?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
probabil nu sunt singurul care are probleme cu chederele la oltcit, exista cineva care a gasit unele de la alta masina care se potrivesc? dacia, alte modele? vreau sa le cumpar noi si originale nu se mai gasesc Vezi de unde se aprovizioneaza Astra Arad , Remar Pascani sau Grivita S.A. nu am gasit firma asta, inca mai caut chedere, daca poti sa-mi spui cum gasesc... Incearca la www.falconsauto.ro , nu stiu sigur daca au pt oltcit dar stiu ca i-a trebuit lui tata la hyundai accent si a gasit la ei. Radule,am deschis linkul acesta dar nu am gasit nimic despre chedere... pai nici nu o sa gasesti ... aia monteaza parbrize contra cost la domiciliul clientului si numai in buc sau in imprejurimi dupa cum scrie acolo... adica deh un fel de room service .. pentru parbrizul masinii tale .. si daca au iti dai seama cat iti aia pentru o montare de parbriz sau pt un parbriz cu cheder Chedere ford Ka pentru usi. cheder de hayon ... stie cineva ceva echivalent?
lancer a scris:cheder de hayon ... stie cineva ceva echivalent?
Din aducerile aminte, CRED ca merge chederul de Dacie. E mai subtire al de BREAK. si eu am nevoie de chedere de usi ,nu-mi trbuie urgent dar incerc sa-mi fac rost pana se incalzeste si pot sa aranjez usile . Erau pana asta vara la ACSA..... deceneu ... ce a fost frumos a trecut ... cand aveam nevoie de ceva ... hop la ACSA si gaseam cam ce imi trebuia ...acum mai greu ... mai sunt cateva magazine care mai au ceva repere de oltcit ... dar sunt pe duca ..stocuri ramase de cand cu lupii albisi nu prea multe ...maruntisuri si piese care se strica mai greu ... alte cateva repere mai gasesti la magazine de tuning care fac comenzi online ... in speta ...filtre, curele, kituri de ambreiaj ... mai greu cu repere strict de oltcit gen..chedere, ganituri motor etc.
lancer a scris:mai sunt cateva magazine care mai au ceva repere de oltcit

Care sunt astea? Io am luat ! Multumesc Deceneu32 Cu placere! Ce tip de silcon sa bag pe la chederele de la geamuri sa nu mai ploua in masina?
Am gasit unul pe care scrie Aqua block e recomandat pe geamuri si adera pe metal.Pe altul scrie Etansant Cauciuc si apare pe ambalaj o poza cu o masina, o barca si o streasina, adera si asta pe metal.
Pe care sa-l aleg? Cauti silicon negru acrilic. Exclus acetic, ataca tabla. In caz ca nu gasesc silicon negru acrilic, din cele pe care le-am enumerat mai sus pe care sa-l aleg? cel mai corect mergi la un service care se ocupa de montari parbrize si fa rost de siliconul pe care il folosesc la montarile de parbrize la masinile noi Mergi la un service autorizat,cum spune Lancer,sau cauta catalogul de produse LOCTITE.E pe undeva,pe aici,pe forum....
Gasesti toate solutiile de etansare,de la semicartere motor pana la parbrize si oglinzi.
Succes! ...iar daca ti se pare prea scump cele expuse de colegii de mai sus..poti incerca siliconul sanitar de la ceresit...alb,transparent,negru,etc....12/14 ron tub prin praktiker,dedeman,brico,etc.....dar mai intai si mai intai,sa verifici gaurelele de la baza parbrizului sa nu fie infundate... O intrebare pentru cei care stiu: se mai gaseste cumva in comert cheder auto la metru?
adrian-ar a scris:...iar daca ti se pare prea scump cele expuse de colegii de mai sus..poti incerca siliconul sanitar de la ceresit...alb,transparent,negru,etc....12/14 ron tub prin praktiker,dedeman,brico,etc.....dar mai intai si mai intai,sa verifici gaurelele de la baza parbrizului sa nu fie infundate...

Unde sunt situate aceste gauri? Am bagat pe la chederul de la parbriz silicon Aqua Block, nu mai ajunge apa pe podea, dar tot nu am scapat, in zona unde vin boxele, sunt doua gauri rotunde, iar daca bag mana acolo gasesc apa. Pana nu schimb rama parbrijului nu cred ca scap de aceasta problema.
La chederele de la usi m-am gandit sa bag un furtun in ele, a mai incercat cineva? Ai de gand sa schimbi rama parbrizului?Mai gasesti?
Eu am bagat tuburi de cauciuc in chedere,mai exact in portiunea unde se imbina. Vad eu ce o sa-i fac, oricum pana nu o sa fiu nevoit sa dau parbrizul jos nu are rost sa ma complic.Am bagat silicon la greu si nu mai intra apa in masina pe podea, iar in gaurile ale rotunde mai ajungea putina apa cand am dat apa cu furtunul pe langa parbriz, dupa am mai bagat inca un strat de silicon si nu am mai testat. Important e ca nu mai ploua in masina Salut!! Eu am gasit cheder auto: aici .Prin primavara m-a costat 7 ron metrul.Tot de la acest centru de parbrize am luat si solutie pentru lipit geamuri(40 ron)... Si au astia chedere de Oltcit?Sunt curios,o sa-i sun maine. Nu cred ca au de oltcit. Dar e un lucru bun ca au cheder la metru. Deci macar pt portbagaj sa avem. Cred ca, cu mici artificii se poate incropi ceva si pt usi... depinde cat de umflat este si pentru porbagaj acel cheder daca este ca cel de usa de dacie nu am mare incredere in el... pai deh daca pentru cel de portbagaj ca ala ma arde si pe mine ...iulica nu mai stie de pe ce tip de bmw il are pe al lui Si kedere pentru barbrize pe unde s-or gasi?
lancer a scris:pai deh daca pentru cel de portbagaj ca ala ma arde si pe mine ...iulica nu mai stie de pe ce tip de bmw il are pe al lui

eu am luat al doilea oltcit(vvk-ul) cu el,si de atunci l-am tot mutat de pe o masina pe alta,si inca e ok,nu-mi ploua pe langa el

Cheder de parbriz nou cam greu,eu cred ca o sa incerc varianta ca sa-l prind cu silicon ca pe astea noi,doar ca trebuie gasit un cheder sau ornament ceva sa astupe gaura care ramane intre geam si rama de pe caroserie Sa ne spui cum s-a lipit parbrizul Pai bogdanlascu a facut deja asta la un oltcit si a iesit foarte bine,este perfect etans se lipeste cu silicon de parbrize ca la orice masina care nu are cheder la parbriz si ca sa arate bine trebuie ionizat parbrizul pe margine si un cheder aparent afara
http://forum.4tuning.ro/attachment.php?attachmentid=2451507&d=1338466806 Foarte bine arata.Felicitari! la exterior nota 10 ...dar la interior cum se prezinta?

P.S.
in privinta ionizarii pe margine e o idee pentru ascunderea imperfectiunilor inerente ale siliconului .. eu stiu ca parbrizele noi ..care se lipesc au un strat de cauciuc foarte subtire la interior ...de fapt cauciucul ala da culoarea aia neagra a marginilor si pe langa ca e pentru aspect mai are si rolul de a creste aderenta siliconului la parbriz Parbrizul este element de siguranta al automobilului.Este conceput pentru siguranta.
Mai mult este structura de rezistenta la masinile unde este lipit.La oltcit inainte de lipire trebuie calat,pentru ca are joc in rama.De dat jos cum se da ,pentru ca nu este la exterior ?Este introdus in rama...
Pe unde bagi cablul de taiere ,ca faci praf vopseaua...
Lipit nu este sigur,poate crapa oricand.Caroseria oltcitului vibreaza in mers.Puneti mana pe chederul parbrizului sa simtiti cum misca pe drumul cu denivelari.
Parbrizele lipite(exact cum spune lancer) au suprafata aderenta.
Inventia are mai multe neajunsuri decat avantaje. Mda...
La chestiile astea nu m-am gandit!! robertino are dreptate faci praf vopseaua cand il tai,pt aderenta are un primer,eu o sa schimb parbrizul si o sa-l lipesc ,fac cadou chederul este nou,de centrat este simplu in rest trebuie un pic lucrat la interior sa arate bine eu spun ca este cea mai buna solutie vis-a vis de un cheder vechi sau mai rau rupt la lipitura Bogdane ...din cate stiu primer se foloseste si la parbrizele care se monteaza prin lipire de la mama lor .... dar primerul respectiv "activeaza" ca sa zic asa acea margine aderenta neagra pentru a face un contact ferm cu siliconul ... deci daca este vorba de acelasi primer nu prea are efect pe parbrizele simple ...

in alta ordine de idei ... chedere dezlipite se lipesc cu succes la aceleasi firme de montat parbrize cu adeziv special ... eu am un cheder lipit de vreo cativa ani si nici gand sa se dezlipeasca...

in cazul in care chederul e dezlipit si vechi si s-a strans deci ramane spatiu mare unde ar trebui sa fie lipit ... cel mai simplu se foloseste doar in partea respectiva silicon de parbrize ...ca si cum ai reface chederul si deci preintampini intrarea apei , si de asmenea e bine sa folosesti acelasi silicon pe suprafetele de contact cu tabla si cu parbrizul atunci cand montezi parbrizul cu un cheder vechi... acuma fiecare isi alege metoda dorita
lancer a scris:
... acuma fiecare isi alege metoda dorita

bine spus ,
eu am dat o sulutie probata acum fiecare face ce doreste + si - gasesti la orice
cat despre aderenta primerul face totul poti sa lipesti orice ,banda neagra este doar ca sa nu se vada siliconul si rama ,am lipit cu silicon si geamurile laterale fata pe sina de fier la cel de stg am dat cu primer si a mers lipit la cel de dr nu am mai avut primer si siliconul nu se lipea de geam deci.................... Personal am ales metoda cu cheder.Chiar daca este desfacut de la imbinare,se poate rezolva usor.Dupa ce am montat pe masina parbrizul,in locul bucatii lipsa(chederul se intinde) am pus o bucata de cheder tot de parbriz.Etansat exterior interior cu mastic permanent elastic special pentru chedere (mastic SPRINT care nu se intareste solid) am rezolvat problema elegant si fara munca multa.Nu se observa nimic,Nu intra strop de apa in masina , intre geam si cheder sau rama Robertino,de unde ai luat masticul pentru parbriz si cat ai dat pe el?Eu am gasit HEINKEL pe net dar scump al naibii...
Multumesc! 40 ron.De pe aici de la un magazin.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum