Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ulei si filtru pentru motor nou
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
ma bucur ca mai frecati Oltciturile!
cu drag R

Tu mai ai Oltcit? Am facut pana la urma schimbul de ulei si filtru.Am remarcat fapul ca motorul merge mai silentios acum, iar problema cu becul de la ulei a disparut deci cauza era a filtrului fara supapa.Acum, daca opresc motorul si pun cheia inapoi pe contact sta becul stins in jur de 5 secunde!Multumesc tuturor de ajutor! Si ce filtru ai montat? Romcarbon de Buzau cu supapa . e bun
Golomoz Marian a scris:Romcarbon de Buzau cu supapa .

Excelent!Nu stii,se mai produc? deceneu, din ce am auzit eu, inca se mai produc Din ce scrie pe site fabrica filtre pentru o varietate larga de masini si utilaje...deci e ff posibil sa produca. Cel mai simplu e sa suni la unul din numerele de telefon de pe site si intrebi. Desi trec aproximativ des pe langa fabrica aia n-am intrebat niciodata In stocul magazinului celor de la Ploiesti nu mai sunt asa multe piese, se merge pe lichidare.Ce mai faceau ei nu se mai fabrica.In schimb filtrele de aer si de ulei au data de fabricatie pe anul acesta.Doamna care se ocupa de vanzare mi-a sugerat sa ne procuram piese repede atat cat mai au ei pe stoc, pentru ca altundeva nu mai gasim.De mentionat e ca pe site-ul lor, lista nu este actualizata de mult timp, multe piese nu mai exista.Daca vreti sa aflati ce piese mai au, contactati pe doamna de la vanzari.Eu pe langa filtre am mai luat 2 pivoti superiori si un cablu de acceleratie. Da-mi si mie un link cu site-ul lor.Multumesc! http://www.romcarbon.com/ www.oltcit.com.ro Asta este site-ul magazinului de unde am comandat piesele mentionate. Multumesc pentru link-uri.

Am inteles ca magazinul care comercializa on-line piese pentru Oltcit s-ar fi inchis.Stiti ceva? Sa inchis doar cojmelia , magazinul in sine , depozitul unde sunt piesele inca le comercializeaza si acuma. este situat in bariera bucuresti din ploiesti Multumesc! Am ajuns zilele trecute la Romcarbon si vroiam sa intreb daca mai fabrica filtre pentru oltcit....din pacate am ajuns prea tarziu si era inchis nu mai au la romcarbon decat filtre de benzina Sunt bune?Eficiente?Recomandati? alea de benzina sunt foarte bune, ma refer la alea facute pentru oltcit/dacie, al meu toata viata lui numai cu dinalea a mers Multumesc pentru raspuns! cele mai bune,mai ales cand o iau la vale si le aduni din fata pompei de benzina...
s-a mai discutat,la orice ora un filtru de benzina de pe o masina cu injectie este mai bun.nu forteaza pompa,filtreaza mult mai bine,avand capacitate mai mare se colmateaza mai greu...
iulicuta2000 a scris:cele mai bune,mai ales cand o iau la vale si le aduni din fata pompei de benzina...
s-a mai discutat,la orice ora un filtru de benzina de pe o masina cu injectie este mai bun.nu forteaza pompa,filtreaza mult mai bine,avand capacitate mai mare se colmateaza mai greu...

pe timpurile cand s-au facut oltcit-urile, nu erau la noi filtre din alea de masini cu injectie
sau poate or fii fost, dar daca au fost, de ce n-a pus si producatorul asa ceva?
ma roade al dracu de tare curiozitatea...... Ei le-au folosit pe alea ca asa a fost designul si era producatorul la 2 pasi in romanica.Ca erau mai bune sau nu decat cele pentru masinile cu injectie existente la momentul respectiv,habar nu am,de existat sigur existau filtre ceva mai mari care s-ar fi potrivit de minune;dar acum ca exista filtre de benzina bune,care se potrivesc si care nu sunt scumpe,de ce sa stam la romcarbon din plastic cu stuturi care se rup uneori sau se gatuie s.a.m.d. ?

or FI (i-un singur I) nu doi Bre acuma ma bag si eu "ca musca" in discutie. Masina mea de cel putin 10 ani, merge cu filtru decantor ce are o sita destul de deasa, pe ea scrie ca-i de motorina, si n-au mai fost probleme cu infundatul carburatorului din cauza asta.
Incepuse sa se infunde iar anul trecut, dar din cauza calaminei care incepuse sa se desprinda din cutia filtrului de aer.
Deci, eu prefer si varianta asta in locul filtrului original.... ulei si filtru pt motor nou
cred ca este vb de filtru pt ulei nu pt benzina.................... Despre filtrul de benzina nu stiu nimic, eu am achizitionat doar doua filtre de ulei si unul de aer produse de Romcarbon si pot spune ca sunt foarte bune.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Motor Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum