Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Problema frana .... la actuala masina VW

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Pun si eu intrebarea asta aici, ca nu stiu unde anume as putea sa va intreb...

Am avut o problema cu sabotii pe spate...cei din partea dreapta erau sparti.
I-am schimbat cu unii noi (dreapta-stanga) si am rezolvat problema asta.

Totusi...simt frana foarte moale. Cand apas brusc nu ingheata roata si tinde sa opreasca in 2-3 m mai mult decat trebuie.

DE asemenea cand dau in frana brusc ....simt sub pedala "pietre"...ca si cand ar trece masina peste pietre...(si merg pe asfalt vb aia).

Se poate sa ceara "schimbare" si plachetii pe fata. Precizez faptul ca sunt cam "mancati"...dar ar mai merge vb aia.

Sau...sa fie diferenta asa mare intre Oltcit si asta ??? are masina abs? ''Pietrelele'' alea sub roti si faptul ca nu se blocheaza rotile inseamna ca ar avea
Pedala teoretic e moale la inceput (un sfert de cursa) apoi oricat apesi tu, e beton da.masinuta are abs.

p.s.

ca mi-am adus aminte...de cand am pus cauciurile de iarna...am simtit-o mai saltareata...ca pe piatra cubica vb aia. pe zapada normal mergea bine, dar pe uscat (cum e de 1-2 saptamani)..am trecut iar la mersul asta pe piatra cubica.

se poate sa fie din cauza asta senzatia aia de la franare? Depinde si de profilul cauciucurilor....e si asta o varianta au floare destul de mare..si destul de multe rizuri...
Totusi...simt frana foarte moale. Cand apas brusc nu ingheata roata si tinde sa opreasca in 2-3 m mai mult decat trebuie

Bineanteles ca are ABS daca se comporta asa.Rotile nu "ingheata", dar asta nu inseamna ca masina nu franeaza.ABS te ajuta sa virezi masina atunci cand franezi brusc.Pedala este "moale" pentru ca are frana actionata vacuumatic(servofrana).Apasa frana la 5-10km/h si vei vedea ca roata "ingheata",nu intra abs-ul asta stiam si eu de abs....ca nu "blocheaza" rotile.

dar na...daca nu am condus niciodata cu abs.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum