Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Ulei siliconic pentru uns bucsile volanului
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am schimbat bucsile volan,si bucsile la caseta directie.Acum se invarte ceva mai usor pe loc decat inainte si foarte usor in mers.Cand am pus bucsile la volan am sters axul si nu am mai dat cu nimic,e pe uscat ,nu scartaie nimic,dar daca totusi desfac si dau axul cu seu de oaie am norocu sa se invarta mult mai usor si cand sta pe loc?Sau mai rau fac? Asa s-ar parea...si eu le-am schimbat de curand pe cele de la volan si nu le-am uns cu nimic...si uneori cand sta mult in soare masina mai scartaie. O sa le dau cu niste crema de maini sa vedem ce minunatii face
Danutz Bratosin a scris:Merge sa dau cu crema de maini pe bucsile de la volan?
Poti sa dai cu orice numai ca vei repeta operatia din ce in ce mai des. Cremele si vaselinele in timp se siclesc ceea ce va produce o infrinare a volanului.

bytzu1 a scris:...daca totusi desfac si dau axul cu seu de oaie am norocu sa se invarta mult mai usor si cand sta pe loc?Sau mai rau fac?
Faci foarte bine. Abia la vara viitoare mai poti improspata seul pe directie. La mine volanul masini este ok, se roteste usor si nu are joc, dar e uzat in zona 10:10 (zona unde se tin mainile pe volan).
Am facut rost de un volan cu aspect de aproape nou si am si bucsi de volan noi, de alea de cauciuc si as vrea sa imi inlocuiesc volanul vechi cu asta.

Daca fac rost de seu de oaie o sa pun seu de oaie.

Eram interesat daca din fabrica Oltciturile aveau bucsile volanului unse cu ceva sau nu. Din fabrica, nu. O alta problema cu bucsele noi este ca dupa un anumit timp nu s-a mai respectat tehnologia de fabricatie a lor, in original exista o insertie metalica in bucsa, de forma unui inel, pentru a preveni umflarea ei. CU timpul, s-a renuntat la insertia aia, bucsele noi deformandu-se intr-o veselie si infranand rotirea volanului. Asa ca decat cu bucse noi fara insertie, mai bine cu bucse vechi, dar bune. Sau bucse de teflon/poliamida, etc. facute.
Eram interesat daca din fabrica Oltciturile aveau bucsile volanului unse cu ceva sau nu.

Aflasem de la cineva ca foloseau pudra de talc ,acuma nu stiu ....
bytzu1 a scris: ...foloseau pudra de talc ....
Pudra de talc are alt efect. Poti citi pe cutie indicatiile. bytzu: tot de la meșteri care te învățau să-ți diluezi vopseaua auto cu ... lichid de frînă?

cristi: sau.... rulmenți. wd40 ....alo ma aude cineva???
Acc3l3ratoR a scris:wd40 ....alo ma aude cineva???

Acest spray wd40 are foarte multe aplicatii, e posibil sa fie bun si pentru bucsile de volan. In prospectul lui scrie ca poate fi folosit si pe cauciuc, deci nu ar afecta cu nimic bucsile volanului.
http://www.wd40.ro/aplicatii-produse/ adi wd40 din cate stiu e mai mult pentru degresare ,dar merita sa faci o incercare .
tu nu mai ai bucse de la mine ? wd40 are si ulei degi greseaza dar deh uleiul e ulei ... iar WD40 are si substante volatile ... deci la bucsile de volan mai greu ... isi poate face treaba dar pe timp mult mai scurt decat seul de oaie sau vaselina siliconica ... in schimb e bun totusi la capacul de la delcou .. Deja mi se pare ca va complicati prea mult incercand sa gasiti alte solutii gen wd40 sau mai stiu eu ce... Cum zicea si iulica mai sus, in lipsa seului de oaie, isi face treaba cu brio crema de maini. Eu folosesc asa ceva, si ultima data mi-am bagat nasul pe la bucsile volanului acum aproape 1 an, cand am "reimprospatat" unsoarea. De atunci nu i-am mai facut nimic, si volanul se invarte f bine.
Nu cred sa fie cineva de pe forum care sa nu aibe pe acasa putina crema de maini, si-n plus de asta e si mult mai accesibila decat seul de oaie. jimmy ... pentru cine nu consuma carne de oaie da e o problema... dar nu cred ca e cineva pe aici care cel putin de pasti sa nu ia cel putin o pulpa de oaie ... si din grasimea respectiva iese ceva seu ..

in alta ordine de idei eu am folosit cu brio ulei siliconic si de vreun an si aproape jumate nu am probleme de genul Se pot lubrifia bucsile si axul volanului cu lubrifiant siliconic. Se gaseste in orice farmacie si costa in jur de 15 lei, de preferat marca durex. Hai ca asta e tare )). Lubrifiant pentru "alte treburi", sa-l folosesti la volanul de oltcit Gyorgyoda, ai facut prostioare prin oltcit si ti-au ramas ''sufeniruri'' pentru lubrifiat? Vorba lu' KFT...sa nu-ti puta a prezervativ in masina
Eu le-am uns (bucsile de la volan nu altceva) cu crema de maini...si merge destul de usor Numai de mistocareala te tii. Crema de maini dupa un timp se face o pasta maronie care numai proprietati de ungere nu mai are. Seu de oaie as fi vrut sa folosesc dar n-am avut de unde procura. Am folosit si ulei, nou, de motor dar si ala se sicleste dupa o vreme si distruge bucsa.

,,Sufenirurile" alea ale tale sunt ,,suveniruri" si provin din frantuzescul ,,souvenir" care inseamna amintire. Seul de oaie e soluția cea mai bună, verificată pe parcursul multor ani.
Seul de oaie se procură foarte ușor: se merge la piață, se caută un negustor care vinde carne de oaie, se cumpără o bucățică mai grasă, se pune în tigaie, se topește(atenție să nu se prăjească prea tare), se toarnă într-o cutiuță și gata!
Eu am de 2-3 ani într-o cutiuță de ceai de 3x3x5cm și tot mai este pentru încă 2-3 ani.

Pentru cine are obrazul subțire și nu suportă mirosul de oaie, mă sacrific eu, pe cheltuiala lui, să trec prin această experiență. Condiția este că se va mări considerabil cantitatea necesară de carne de oaie pe care o voi alege personal. Bineînțeles va trebui și ceva vin roșu ca să iasă treaba și mai bună. Mama ce de remedii aici,repetate si rerererepetate ,e bine ca mai apare si lubrifiantul sexual ,adevarul ca decat sa stea degeaba prin dulap mai bine sa fie folositor la ceva nu? cu memoire cu tot cu accent ascutit pe e....
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum