Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

marșarier

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Cum leg un releu sa se aprinda si avariile cand cuplez schimbatorul in marșarier ? Tti trebuie un releu cu 2 perechi de poli,pe care il alimentezi de pe un bec de la luminile de dat cu spatele(sau tragi un fir de pe sonda de la cutie,si inca unul de masa) iar contactele releului le legi de firele care pleaca din butonul de avarii. De legat un releu pentru a_mi aprinde si avariile cand dau cu spatele ,l_am legat.Acum am alta nelamurire,si anume:cum fac sa se aprinda si martorul de la butonul de avarii in timp ce cupleaza releul montat?Totul merge perfect cu exceptia acelui martor. ala nu o sa se aprinda decat daca e butonul de avarii apasat ... dar e suficient ca se aprinde martorul de la semnalizare si ala ar trebui sa se aprinda

dar asa ca fapt divers la ce iti trebuie si avarii cand ai becuri pe marsalier?? nu crezi ca daca era absolut necesar prevedea legislatia rutiera asa ceva si mai mult constructorul prevedea asa ceva la masina .. din punctul meu de vedere e o chestie fara sens ... mai bine ieseai cu un bec din ala cu avertizare acustica ... si macar ala are un sens ca pe langa avertizarea luminoasa la care nu se uita toti indiferent ca iti pui aprinzi si ceata si stopul pe frana si inca vreo 2-3 lampi suplimentare, pe langa avarii si marsalier ai si sonora si pe aia o mai aud si ai care nu se uita Asa am avut eu si nu iti recomand pentru ca iarna tiutul se auzea intrerupt si parca smiorcaia o matza in calduri daca mai si calcam frana,iar de luminat nici nu mai zic ca abia se vedea.
http://semnalizareluminoasa.ro/bec-sonor-de-marsarier/
In schimb asta pare mai de Doamne ajuta ,se pare ca si becul e gen halogen de ceata
http://www.m-pret.info/bec-marsarier-cu-semnal-avertizare-pret/ ca in orice domeniu exista mai multe calitati si mai multe firme producatoare de acelasi produs ... daca tu ai nimerit un produs de 2 lei si al un pret asisderea asta nu inseamna ca orice produs care face acelasi lucru e prost ... in plus eu nu am zis sa cumpere cutare bec ca sa nu recomande unul si altul ... am zis ca solutia becurilor acustice pentru marsalier mi se pare mai ok decat o modificare la instalatia electrica care sa imi aprinda si avariile ... pentru ca daca boul nu se uita cand dai in spate e aceiasi chestie .. oricum exista si posibilitatea sa nici nu auda ... dar ala e ghinion sa dai de unul care e si surd si orb
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum