Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Fan Curier, mai dau si tzepe!!!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Trebe sa va povestesc ce am patit ieri cu una bucat specimen de la firma amintita in titlu.
Am comandat niste praguri de aici de pe forum. Trebuiau sa ajunga ieri la mine cu Fan-ul.
Ok, io stiam ca sunt la scarbici in perioada cand lucreaza astia cu spor, asa ca preventiv, am vrut sa las banii la socrii, ca sa nu ma trezesc ca aia nu au bani si ca trebe sa ma duc io la sediu sa car pragurile cu oltcitu..
Booon, dimineata pe racoare, regulamentar, am pus mana pe telefon si am sunaaaaaaaat luuuuung pana mi-a raspuns un nene de la Fan. I-am explicat de vre-o trei ori ce doresc, si anume sa aflu tariful pentru coletul cu numarul cutare ce trebuie livrat la adresa cutare si care vine de la cutarescu..
Ok, a mai intervenit si o tanti cu voce suava, care mi-a spus dupa indelungi calcule ca totalul e 203!.
Io fericit, am lasat 200 la socri, sa aiba sa imi pateasca coletul.
Si am stat linisitit... dar doar pana la ora 11.30 cand m-o sunat soacra-mea zbierand in telefon ca cica am fraierit-o !! ca trebuia sa ii las 244 si nu 200 ron!!! Ca cica sa merg imediat s aii dau banii!! . Io calm, am evitat provocarea, .. dupa cateva minute iar am pus mana pe telefon si iarasi am insistet cel putin 15 minute la Fan, pana mi-a raspuns iarasi unu de acolo. Iar a trebuit sa reiau povestea cu coletul de la cutare, la cutarescu, apoi sa ii intreb din nou cat face totalu.. KLa care ala @202,59 bani@ -
Ok, booon, atunci, am intrebat, pai bine mai fratilor, daca voi de la sediu imi spuneti intai 203 apoi imi confirmati 202 vircula nustiu-cat, cum plm se face ca al vostru curier, cand a lasat coletu a cerut 244??? WTF???
Aia socata..
Pauza.. Aud cum aia mai cheama 2 colegi..
Imi spune sa stau un pic sa mai calculeze.
.
Pauza
Iarasi ii aud cum comenteaza si isi dau cu parerea..
Apoi concluzia - " nu se poate, a gresit curiuerul, n-are cum sa coste atat, trebuia sa fie 202!!! - Da cat a trecut pe chitanta??"
Pai de unde era sa stiu, am sunat-o din nou pe soacra-mea..

De data asta era si mai nervoasa.. o dadea in balmajeala. I-am taiat-o scurt cu intrebarea "Cat scrie pe chitanta???"
La care aia pai sa vezi c-o fi - ca n-o fi, alea alea.. io "CAT SCRIE PE CHITANTA???" - la care aia cica, "pai am caculat io, ca is 2 chitante , total trebuia 212..."
Booon, iarasi o iau de la capat, de data asta imi sarise tandara.. Sun inapoi la fan.. iarasi m-or lasat sa sun 20 de minute.. Asa ca am sunat de pe fixu de la lucru, ai dreacu nu ridicau telefonu nici sa-i bati!!!
Deja era ora 13.00

In sfarsit, raspunde aia iarasi.. si ii spun direct, " doamna stiti ce a facut curierul dvs? Hai ca va zic io.. A taiat chitanta pe o suma si a cerut cu nesimtire 244, stiind ca lumea lasa rest 1 leu.. si a luat banii si a plecat"
La care aia, vai va rog sa ne scuzati, il trimitem inapoica e o gresala...
Pai ce gresala sooooli mele poa sa fie asta, adica vezi o femeie mai in vrarsta, care mai e si dusa cu capu, care isi cauta ochelarii, o vezi cu banii pregatiti, ii vari repede chitanta sub nas -- pe care tot tu ca si curier scrii cu manuta ta suma - si ii spui cu 40 ron mai mult, iei banii si te cari.. - pai sa nu-l calci pe gat pe nesimtitu ala??
Asa ca i-am cerut nr de telefon d ela curier, tanti amabila mi la dat
Si l-am sunat, m-am prezentat, "ginerele lu tanti aia la care i-ati luat 244 pe colet".. Aa cica " aaa, sii???"

.. .eeetati, la mine nu mere asa.. cand l-am auzit pe tonu ala arogant iams spus,
" baiatu, pe ce suma ai taiat chitanta??? "
Ala cica tebe sa se uite, ca alea alea, ca poate e o gresala..
Am continuat - " baiatu tati, o gresala se paote repara, cand mergi sa repari gresala sa-i dai banii femeii inapoi??"
- pai in cursul zilei de azi..
la care io - " e ora 13.45. Daca pana la 15.01 NU ai reparat gresala, te rog nu mai merge, ne vedem direct la politie, pentru declaratii, pentru inselaciune - ne-am inteles?"

booon. la 14.30 ma suna soacra-mea ca cica a venit ala si i-a restituit banii...

Asa ca atentie mare - mai sunt si marlani care profita de neatentia clientilor.. Cu Fan-ul pana acum nu am avut probleme, dar iata ca probleme apar cand nu te astepti..
Gabii a scris:
.......soacra-mea zbierand in telefon.....Ca cica sa merg imediat s aii dau banii!!............

Cu fan courieru oi fi avut tu probleme dar cred că și cu soacra ai probleme. Locuiți împreună? Vai ție!
Gabii a scris:Cu Fan-ul pana acum nu am avut probleme, dar iata ca probleme apar cand nu te astepti..
Problema nu este cu firma in sine ci cu angajatii care pot avea tot felul de caractere. Mirlanii ramin mirlani oriunde ar lucra (intr-o banca sau ca maturator de strada). si mai in gluma mai in serios ... lasa oameni "de incredere" sa rezolve problemele ... care sa stie sa se uite unde trebuie

pot sa iti zic un singur lucru .. ca tampitul ala care a vrut sa fraiereasca e chiar tampit ... daca o faceam intentionat .. nu recunosteam nici mort ca soacra-ta mi-ar fi dat mai mult decat scrie pe chitanta ... asa ca pana la urma poate a fost doar o greseala si considera-te norocos ca ai recuperat banii Prefer sa lucrez cu urgent curier.
Sunt mai lesne,mai de incredere dar nu poti doar personal ridica colete. Am lucrat de multe ori cu cei de la Fan Curier si n-am avut probleme...ce-i drept, am avut bafta de gasit numai angajati de nota 10. Laurentiu are foarte mare dreptate in ce zice! astia din focsani sunt tampiti (corbu stie) , dar nu dau tepe .
daca trimiti din alt oras la focsani parca vine cu porumbei calatori , in schimb cand trimit in alta parte jos palaria .
ca exemplu : focsani - cluj 18 ore adica pus coletul la 6 seara si la 12 a doua zi era livrat deja personal las banii..in suma fixa.

daca e sa fie probleme ma duc personal si-l ridic. si ma cert cu ei acolo eventual. Mai oameni buni...sunt oameni si curierii astia la urma-urmei,nu? alti mai cu scoala,alti cu scoala mai putina...graba,neatentia...toate astea se platesc. Nimeni nu este perfect.

Daca ala de la Fan avea ceva tarite in cap ( ca sa dea tzeapa) ,ala nu mai recunostea nimic...o tinea pe suma de pe chitanta si cu asta basta...nu il putea dovedi nimeni ca a incasat mai mult decit scrie acolo,pe chitanta... Cu Fan-ul am avut mereu probleme... sunt cei mai imputiti si nenorociti si ... lista poate continua mult si bine
Decat cu Fan mai bine cu posta romana, mai exact pentru chestii mici Prioripost, vine in 24 de ore si le aduce acasa pentru 8 lei. Ehe, nu se știe cât va mai ține cu Poșta Română. Treaba e că în compensație cu prețurile mici la poștă trebuie să suporți salariații sictiriți și să completezi niște formulare idioate. Eu cred ca s-a inteles curierul cu soacra sa imparta banii dupa o vreme, imi cer scuze ,era o gluma si posta romana are serviciu de curierat rapid se numeste Posta Rapida
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum