Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Starea drumurilor nationale
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
grx a scris:De mult nu s/a mai scris pe aici

Ma intereseaza si pe mine starea drumurilor
1. Bacau - Dragomiresti - Vaslui - Crasna
2. Adjud - Podu Turcului - Birlad - Crasna.

Ma puteti ajuta?

Multumesc

1. drum foarte rau
2. nu stiu poate Zephirus stie...

daca 1 e rau atunci 2 e sub orice critica , si dupa iarna asta s-a facut si mai rau.
ai grija la intrarea in crasna dinspre barlad ca sunt niste gropi de toata frumusetea chiar in curba .
in rest e acceptabil MUltumesc. Nu am mai fost din vara si vreau sa trag o fuga de sarbatori. Poate mai astupa ceva Pai, drumul pe la Bacau-Vaslui e asa cum il stii din anii trecuti, poate ceva mai rau dupa iarna asta.
Insa bucata Vaslui-Husi e chiar buna. De la Crasna la Albita au turnat asfalt nou inca din vara-toamna, mai sunt unele bucati de cativa km(pe la Oltenesti/Tarzii/Dobrina) pe care le-au inceput acum in primavara. La fel si drumul spre Barlad e asfaltat pana la Tutova, la limita de judet.
De Podu Turcului nu stiu ce sa zic, pariez ca e la fel ca in anii trecuti, unii zic ca au mai plombat.

PS: Dar de la Roman la Negresti pe DN15D nu a circulat nimeni asa mai recent (1-12luni ) Sunt gropi? plombe inalte, damburi?
lord_wader a scris:De la Crasna la Albita au turnat asfalt nou...
Pai pe acolo va trece autostrada Moldovei. Aia facuta de Basescu/Boagiu/Nazare sau aia care o va face Ponta/Mitrea? Scuze; m-am exprimat eu gresit. Era vorba de autostrada Marii Negre: http://www.gandul.info/financiar/bucata-romaneasca-din-autostrada-marii-negre-va-costa-cel-putin-2-7-miliarde-de-euro-ministrul-transporturilor-e-un-proiect-viabil-economic-si-absolut-necesar-9369442 Am auzit si eu de ceva asemanator, da.....cred ca mai schimbam vreo 2 masini pana atunci M-as multumi(si cred ca toti romanii dealtfel) cu drumurile nationale in stare buna macar, da nici alea nu sunt bune. Astia cand or sa termine autostrada Transilvania o sa o treaca in randul reusitelor glorioase alaturi de Metrou, Televiziune si Canal
lord_wader a scris:Astia cand or sa termine autostrada Transilvania o sa o treaca in randul reusitelor glorioase alaturi de Metrou, Televiziune si Canal
Stai ca vor sa termine si canalul Bucuresti - Dunare insa mai au de scarpinat caci nu stie de unde sa-l continue ( http://ro.wikipedia.org/wiki/Canalul_Dun%C4%83re-Bucure%C8%99ti ). Multumesc, baieti!
Am fost saptamina trecuta la muma (08.04) . Am mers pe Tisita.
Trebuie sa felicit (pe aceasta cale) pe primarul de Birlad - multi iepuri cu 2 oua, dar drumurile... ca in anii trecuti, poate cu vreo citeva cratere mai adinci - frezate la tirnacop si neumplute, iar pe ploaie..... Se asemenea, mai trebuie felicitati drumarii care, aproape la fiecare pod de pe sectorul Birlad-Husi, au lasat straturile de asfalt in trepte, sa verifici mai bine calitatea pieselor/masinii

.PS. Pina vor face astia autostrada Tg. Mures - Iasi, cred ca tot pe Tisita va fi drumul. Mai lung putin, dar macar mergi constant.
PPS> Asta e drum de viteza/expres, nu autostrada. Parca vor sa uneasca cu Oradea-Tg. Mures-Iasi-Chisinau-Soci?
grx a scris: Pina vor face astia autostrada Tg. Mures - Iasi...
Asta a picat. Iasiul nu prezinta mare interes pt PDL asa ca privirile s-au indreptat spre Suceava unde salasluieste nea Fluture.

"...se încearcă forțarea demarării unui astfel de proiect pentru a se lega zona Mării Negre de cea a Mării Baltice, ideal fiind o autostradă care să lege Bucureștiul de Siret..."

http://www.romanialibera.ro/actualitate/locale/construirea-in-urmatorii-ani-a-unei-autostrazi-din-suceava-spre-sudul-tarii-a-intrat-din-nou-in-ceata-244560.html
grx a scris:
Trebuie sa felicit (pe aceasta cale) pe primarul de Birlad - multi iepuri cu 2 oua, dar drumurile... ca in anii trecuti

Spre deosebire de Husi si Vaslui(care au strazile principale in stare ok spre bune, bine...in Husi e numai una principala ), Barladul este un caz mai aparte, soseaua cea mai importanta, drumul european, arata jalnic. Asa ceva mai vezi doar pe camp la ses (parca aveau un termen specific care imi scapa acum), mici damburi, mici denivelari, mici adancituri, una langa alta zici ca esti pe o sosea pavata de la 1920 . Bataie de joc, acolo trebuie frezat si turnat asfalt.

grx a scris:
Se asemenea, mai trebuie felicitati drumarii care, aproape la fiecare pod de pe sectorul Birlad-Husi, au lasat straturile de asfalt in trepte,

Asa e, UMB e de vina, parca is prosti(desi cred ca exista o logica a vreunui inginer aflat in prag de pensionare). Azi sapa, maine astupa, peste 2 luni iar sapa. Au pus asfalt, l-au bortelit iar, termina un tronson de 5-10km, se apuca de altu, apoi iar se intorc sa mai sape la un pod, parca is idioti.
se apuca de altu, apoi iar se intorc sa mai sape la un pod, parca is idioti.

Cred ca e starea lor normala. Or merge pe principiul 'sa mai manince si gura mea ceva' Arad - Oradea ...impecabil...daca nu luam in seama cei citva km de la intrarea in Oradea,dinspre Arad si cele citeva lucrari de turnare a unui strat (al citelea oare? ) de astfalt in uele locuri....din pacate,deocamdata, lipseste marcajul,cu desarvirsire ma hazardez sa spun,asa ca pe timp de noapte,daca mai si ploua,calvarul e complect....in schimb portiunile unde se lucreaza sunt foarte bine semnalizate,Doamne ajuta!

Oradea - Turda (DN 1 ,parca-i zice)...bun-bunicel pina la Piatra Craiului,iar de acolo e de poveste (mai ales daca nu te grabesti)...cit o mai rezista...de la Gilau am mers pe A3. Am fost de la Vaslui la Bacau. Contrar asteptarilor soseaua e chiar circulabila, chiar si pt. o masina noua, nu risti sa o tranformi in troaca. E chiar decenta cu multe portiuni bune si plombe putine. Nu mai sunt acele portiuni rele in jud Vs unde asfaltul era "mancat" ca niste pojghite.

Cred ca i-au facut recent asanumitele tratamente cu piatra si bitum. In 2 sate sunt gropi lasate libere daca nu ma insel la Dragomiresti si pana la limita de judet, Vladia, dar se pot ocoli. Cum treci de dealurile de la Fundu Tutovei se circula chiar excelent pana in Bc.

PS: frumos tare s-a facut Bacaul, sosele curate, bulevarde largi, asfalt ca-n palma, pavele, trotuare, spatii verzi, nu ca in Iasi un imens santier si asfalt de 20ani. Aveam impresia ca in Bacau a trecut criza, terase pline, localuri cochete peste tot, masini puzderie, cateva raritati cu tuning deosebit.
lord_wader a scris:Am fost de la Vaslui la Bacau. Contrar asteptarilor soseaua e chiar circulabila, chiar si pt. o masina noua, nu risti sa o tranformi in troaca. E chiar decenta cu multe portiuni bune si plombe putine. Nu mai sunt acele portiuni rele in jud Vs unde asfaltul era "mancat" ca niste pojghite.

Cred ca i-au facut recent asanumitele tratamente cu piatra si bitum. In 2 sate sunt gropi lasate libere daca nu ma insel la Dragomiresti si pana la limita de judet, Vladia, dar se pot ocoli. Cum treci de dealurile de la Fundu Tutovei se circula chiar excelent pana in Bc.

PS: frumos tare s-a facut Bacaul, sosele curate, bulevarde largi, asfalt ca-n palma, pavele, trotuare, spatii verzi, nu ca in Iasi un imens santier si asfalt de 20ani. Aveam impresia ca in Bacau a trecut criza, terase pline, localuri cochete peste tot, masini puzderie, cateva raritati cu tuning deosebit.

E o vorba: In fata e vopsit gardul si in spate leopardul... privit din afara toate orasele sunt frumoase si in toate a trecut criza ... singura exceptie facand-o cel in care locuiesti .... Nu stiu daca e chiar asa, mie de exemplu nu imi place deloc Vasluiul, Barladul, Tecuci, Roman, Focsani etc si nu am vazut nimic deosebit aici, ceva care sa imi atraga atentia, ceva frumos pt. care merita amintit orasul respectiv. Nu as locui in aceste orase nici cu forta. In schimb Piatra Neamt un oras deosebit, Onesti la fel (chiar daca nu are sosele f bune si are multe blocuri comuniste), Tg Neamt frumos, Bacaul prin centru la fel.
Galati si Iasi in schimb doar cateva zone frumoase, dar macar sunt acolo, le tii minte, Braila la fel.
Dintre toate orasele moldovenesti in Bacau se vede ca se misca treburile, nu zic ca a trecut criza dar parca se vede ceva, in schimb daca te duci in Vaslui....iti vine sa fugi in secunda 2, mai mult de cateva ore nu rezisti.

Si ca sa fiu si putin on topic, E581 a aproape gata, inca nu are marcaje si indicatoare dar e soseaua f buna, asfalt nou, mai putin cateva poduri intre Barlad si Crasna. Iar prin Husi se toarna asfalt pe strazi pe care nu credea nici Zephirus vreodata adica nici macar in vise Iaca chiar duminică pe luni noaptea am venit de la Bacău acasă.
Călare.

Încearcă să mergi tu...
în conservă e altceva. Dar cînd riști la toate denivelările și bortele să dai prin decor...

Pe Crasna Huși lipsa marcajelor e superbă. mergi pe ghicite. Dar în fine, ăsta e un detaliu minor... VAslui - Roman..... e varza cu carne ...evitati pe cat se poate ....aceasta ruta .... la inceput primii 10 km pareau promitatori ....
dupa acei km ... ma intrebam ... oare de ce platim noi taxa de drum de 2 ori ....

va spun eu ... Da ...fraieri ce suntem...

Mare greseala ai facut.
Pana dupa satul Bacesti cam pe unde e limita de judet e chiar in regula soseaua, dupa asta.....ai vazut cam ce probe de gropi sunt pe langa paduricile alea inainte de sate? nu ai ce sa ocolesti, intra roata in groapa pana la scut si toba Culmea dar circula lumea la greu pe acolo, de voie de nevoie ca doar de la Vaslui nu o sa mearga spre Iasi si apoi Roman. Iar intrarea in Roman(vreo 4-5km)..... bestiala, dale de beton cu rosturile departate asa cam de 15cm cat sa te scuture bine de tot.

Zephirus...noaptea e chiar periculos de la BC la VS mai ales cu moto, ziua mai merge ca vezi gropile. Bun macar ca sunt numai in anumite zone.
Zephirus a scris:

Pe Crasna Huși lipsa marcajelor e superbă. mergi pe ghicite. Dar în fine, ăsta e un detaliu minor...

Ha, si eu care credeam ca nu mai vad bine ) Ai avantajul ca poti depasi prin locurile unde inainte era linie continua si sa nu patesti nimic ma refer la amenzi si carnet, in rest noaptea chiar e rau de tot cand iti vine un TIR din fata(sau un cocalar cu faza lunga+proiectoare) nu mai vezi marginea soselei... Au marcat. 'zut!
M/am intors in 16 sept si lucrau de zor, chiar daca era duminica. Va salut. Despre drumul dintre Roman si Sinesti prin Sagna - Boghicia - Slobozia - Stornesti stie cineva ? Se merita mers pe acolo sau pe sus, prin Tg Frumos - Podu Iloaiei ?
Acesta ar fi traseul: https://maps.google.com/maps/ms?authuser=0&vps=5&ie=UTF8&msa=19&msid=211604986447519629293.0004cb51bfd21abe771ec
Multumesc frumos !
cristi2307 a scris:Despre drumul dintre Roman si Sinesti prin Sagna - Boghicia - Slobozia - Stornesti stie cineva ? Se merita mers pe acolo sau pe sus, prin Tg Frumos - Podu Iloaiei ?
Mai bine vii pe Tg. Frumos - Pd. Iloaiei insa atentie la radare.
Laurentiu a scris:Mai bine vii pe Tg. Frumos - Pd. Iloaiei insa atentie la radare.

Multam. Am fost In Roman am intrebat doi flacai, agenti de paza, daca stiu drumul. Mi-au zis ca e ok, ca e asfaltat, e super bun, bla bla bla. Am riscat si ... am mers cativa kilometri (nu mai stiu cati) pe camp, pe tot felul de poteci ). Ba am intrat si pe proba dinspre finish PS 5 - Madarjac, prin Sintesti, si am mers pe ea pana la intersectie la Madarjac. Am avut un morcov sa nu ma intalnesc cu oficialii avand in vedere ca era mai putin de o ora pana la startul primului concurent
Daca tot n-a mai apucat Vali macar am facut eu proba
cristi2307 a scris:Daca tot n-a mai apucat Vali macar am facut eu proba
Stiu ca Vali a abandonat asa cum si alti citiva au facut-o: Cosma, Marisca, Tempestini jr. etc. Traseele le-au pus probleme destul de mari si nu din cauza ca ar fi fost neamenajate ci capetele de pod si viteaza au fost principalii factori.

Tu ai fost pe Sinesti-Madirjac iar eu am fost pe platou Poieni pt 2 runde de zi si una de noapte. A fost frumos cu toate ca praful si vintul a fost factorul primordial in "reglarea" respiratiei. A inceput asfaltarea DN24 de la Crasna spre Vaslui (banuiesc ca aici intra si centrul nu varianta betonata) -Iasi. Tot UMB executa lucrarea, asta inseamna 2 chestii: vor face lucru de calitate si repede si 2, circulatia va fi anapoda de tot pt. ca au obiceiul sa lucreze haotic cum practic se si vede inca de pe acum. Au turnat asfalt din loc in loc, cand pe o banda cand pe doua, in unele locuri consolideaza in altele sunt niste praguri frumoase M-ar interesa cum se circulă în perioada asta între Tg. Jiu și Petroșani. Trebuie să ajung pe 31 în Parâng și nu prea aș vrea să mă trezesc cu surprize. Mulțumesc! Vaaaaai !!!! cat de infect e drumul spre Brasov din directia Pitesti.

Sa nu o luati pe ruta Pitesti-Mioveni-Brasov. 73D cred ca are ca si cod (dupa google).

Am zis sa o iau pe acolo ca sa nu prind cine stie ce aglomeratie la dus spre Brasov...dar sunt cred ca 10-15 km de drum FORESTIER...vai mama lui !!!!si cand nu mai sunt gropi apare piatra cubica.

am zis ca innebunesc.si asta doar pt o ruta "mai scurta".

La intoarcere de la Brasov..am decis sa o iau pe campul lung - pitesti si nu pe mioveni....a meritat. drumul nu tocmai bun..dar poti sa mergi cu 90-100 pe el fara probleme.

p.s.

rucar-bran..nu am mai fost de cand eram copil..fabuloasa zona !!! O harta a drumurilor, pe calitati
aici
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum