Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Dispersor far (sticla vs plastic)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
[Split din topic B 78 EVA - Citroen Axel 11 R aka Eleanor]

...

De unde pot procura sticla de far clara, fara striatii ? odata aici, dar are decat o singura pereche ..daca o mai aveao

http://forum.4tuning.ro/497-anunturi-auto-oltcit/361254-vand-sticle-far-plexiglas-stopuri-plexiglas.html

ar mai fi aici

http://forum.4tuning.ro/497-anunturi-auto-oltcit/194207-execut-geamuri-far-clare-stop-oltcit.html

si in rest parca in buc mai era cineva, si asta auzisem de la iulicutza parca Sint din plastic,nu sint din sticla si cu timpul se matuiesc si nu le mai poti lustrui,doar sa le inlocuiesti din nou,alti roni,alta distractie...am avut si eu si le-am aruncat....c,est la vie.
Era unul care facea asa ceva undeva pe Calea Mosilor,aproape de AGVPS,dar ...fratilor,inainte sa comanzi asa ceva,trebuie sa iei in calcul actiunea temperaturii inalte si a radiatiilor becurilor asupra plasticului,inclusiv dilatarea acestuia fiind expus la factorii amintiti+factorii externi(praful si altele),care conduc la matuirea din exterior....,sticla rezista la toti acesti inamici,dar plasticul?Scuze de interventia mea,dar un sfat bun ,cred ca-i bine venit de la oricare om cu experienta-n domeniu.S-auzim numai de bine. Mersi Lancer pentru info.
Matale esti in urma cu vreo 20 de ani cu tehnologia. In prezent toti producatorii de masini folosesc la faruri plexiglas. La sticla au renuntat demult. Pentru a nu duce lumea in eroare,pustiule, te anunt ca in prezent NU toti producatorii de masini folosesc la faruri plexiglas si ca, odata cu epuizarea petrolului se va reveni la folosirea sticlei.Iar plexiglasul folosit acum de producatorii de masini nu corespunde cu plasticul folosit de micii fabricanti de diverse....,si stii de ce?,revenind la ceea ce te interesa pe mataluta,inca nu a fost fabricata matrita pentru geamurile din plastic ptr.farurile de Oltcit,iar micii confectioneri de asa ceva,inca nu cunosc secretele privind componentele chimice ale plexiglasului folosit de producatorii de masini.Este adevarat ca odata cu evolutia tehnologiei surogatelor,a evoluat si prostia cu mult mai mult decit tehnologia,dar fiecare dintre noi sintem liberi sa credem in ceea ce vrem.....
Mai departe No coment.
gyorgyoda a scris:Mersi Lancer pentru info.
Matale esti in urma cu vreo 20 de ani cu tehnologia. In prezent toti producatorii de masini folosesc la faruri plexiglas. La sticla au renuntat demult.

tind sa te cotrazic....fratele meu geaman lucreaza pe calitate in FORD aici in craiova.nu vb in necunostinta de cauza prin urmare.
nu e niciun plexiglas in faruri. e sticla toata ziua buna ziua.
si i-au trecut prin mana mii de faruri Daaa, sa folosim policarbonat in loc de sticla! Si dupa 5 ani farurile alea sunt praf. Dar nah, tre' sa traiasca si aia de polisheaza faruri. Sunt n exemple de masini moderne cu faruri praf dupa maxim 5 ani. Plexiglasul ala este policarbonat, eu asa stiu ca este diferenta intre ele , pe suprafata policarbonatului exista un tratament de durificare, care odata indepartat lasa suprafata dispersorului fara protectie. Pentru o folosinta cat mai indelungata a se evita spalarea masinilor cu detergenti,spuma activa de camioane,din experienta proprie stiu ca in jur de 90%din spalatoriile auto folosesc detergenti de camioane pentru ca au concentratie mai mare decat cele pentru autoturisme si preturile sunt cel putin la jumatate. De foarte multi ani toate masinile planetei inclusiv camioanele nu mai au faruri cu dispersoare din sticla, in momentul de fata se mai fabrica asa ceva doar pentru masinile de colectie sau cele iesite demult din productie.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum