Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

planetara

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
salut....am facut o prostie astazi si a sarit planetara stanga din cutie,fuzeta stramba,surubul la telescop rupt si vreau sa stiu si eu la ce sa ma astept cand o sa ma apuc de desfacut...numai bine... WOW! Cum fuzeta stramba?!??? Fa niste poze cu un aparat mai bun . Si la mine mi-a sarit dar nu s-a strambat fuzeta . Daca este asa cum descrii cred ca iti trebuie butuc cu totul inclusiv rulment . ce intelegi prin "o prostie" ? daca nu ai lovit nimic (gen groapa,bordura,cap de pod)....planetara sare in cazul in care suportii motor sunt rupti...nu ar strica sa le faci o verificare cind pui noua planetara...
adrian-ar a scris:ce intelegi prin "o prostie" ? daca nu ai lovit nimic (gen groapa,bordura,cap de pod)....planetara sare in cazul in care suportii motor sunt rupti...nu ar strica sa le faci o verificare cind pui noua planetara...

Adrian are dreptate verifica suportii motor daca sunt rupti muncesti degeaba o sa-ti sara iar planetara.
bogdaal a scris:
adrian-ar a scris:ce intelegi prin "o prostie" ? daca nu ai lovit nimic (gen groapa,bordura,cap de pod)....planetara sare in cazul in care suportii motor sunt rupti...nu ar strica sa le faci o verificare cind pui noua planetara...

Adrian are dreptate verifica suportii motor daca sunt rupti muncesti degeaba o sa-ti sara iar planetara.

Bre, asta o stiam si noi... am și eu o posibilă problemă cu planetara, în timp ce merg cu ea( nu neapărat în curbe ci mai degrabă când merg drept) se aude pe partea dreaptă în față ca niște pietre care se ciocnesc.cei de la service mi-au zis că roțile nu au nimic,ba că ar fi planetara, ba că rulmenții.io am roți de dacia la ea și rulmenți pt față de oltcit oricum nu se mai găsesc.întrebarea e dacă se potrivesc ăia de dacie? Verifica sa nu cumva sa iti fi sarit acele de pe un tripod din ala sau cum se numeste(la planetara unde se prinde de cutie),eu am patit asta si la fel facea,in drum drept huruia ca dracu.Abia am cules acele din burduf. nu e bun ala de dacie
se gasesc rulmenti noi de oltcit... aprox. 100ron/buc
respectiv vreo 20ron per total, simeringurile pentru un rulment
valib a scris:nu e bun ala de dacie
se gasesc rulmenti noi de oltcit... aprox. 100ron/buc
respectiv vreo 20ron per total, simeringurile pentru un rulment

păi și unde găsesc că eu am întrebat la magazinul de pe lângă p-ța miniș și mi-a zis că nu mai are de mult timp Incearca la magazinul de pe str Breaza, zona Vitan, strada cu unitatea de pompieri. 021/323.52.17. Vorbeste cu tipa si intreab-o daca ti-ar putea aduce de la Craiova. Zici ca suni din partea lui Robert, mecanicul cu Oltcit-ul albastru. Salut
Am o planetara care e mai uzata, in biraje mai stranse se aude un troncanit de la ea.
Am alta de schimb dar as vrea sa o mai las pe asta pana in primavara, as vrea sa stiu ce se poate intampla daca se rupe cumva in mers ? Cel mai bine ar fi să o schimbi. Se pot întâmpla foarte multe și urâte. nu o sa se rupa deloc daca nu iei viraje tari
eu pe nbd am avut-o pe aia de pe stanga facuta praf, tacanea ca dracu si in viraje foarte foarte mici, si eu luam virajele ca animalu si nu s-a rupt pana am rupt-o eu dintr-o prostie
a, si proprietarul anterior a mers cu ea de vreo 3 ani de zile tot in halul asta, fiind planetara lui originala la 260.000 de kilometrii
asta e doar parerea mea, dar, daca ai una buna, ai timp si buna dispozitie, schimb-o cum a spus si plumber
The Driver a scris:Salut
Am o planetara care e mai uzata, in biraje mai stranse se aude un troncanit de la ea.
Am alta de schimb dar as vrea sa o mai las pe asta pana in primavara, as vrea sa stiu ce se poate intampla daca se rupe cumva in mers ?

Mai degraba se aude ,,clanc-clanc,, . Si da, cel mai bine e s-o schimbi, cu totul sau doar capul. Nu e deloc recomandat sa mergi cu ea asa. O sa cloncane tare si la viteze medii (60-70 km/h). In mers nu o sa bata.Am avut eu o plantara care batea in orice viraj(nu conta dreapta sau stanga) la demarare si franare, dar in mers nu facea deloc galagie. NU se rup asa usor planetarele de Oltcit, le-am verificat eu Eu am avut una anul trecut care cloncanea de o lua tăți sfinții în mers de la 60-70 km/h în sus după ce am schimbat-o am văzut că avea un joc în cap de toată frumusețea.
George Hermenean a scris:In mers nu o sa bata.Am avut eu o plantara care batea in orice viraj(nu conta dreapta sau stanga) la demarare si franare, dar in mers nu facea deloc galagie. NU se rup asa usor planetarele de Oltcit, le-am verificat eu

Subscriu! +1 Subscriu si eu +2 Am avut si eu o planetara care facea galagie( am scimbat capu planetar si un destept de coleg mia intors colivia din interior) capu era nou nout , nu am facut 100 km si cind sa intru in PECO am semanat numai bilute prin PECO si asta la 4 dinimeata sa dus dracului toata treaba pe ziua acea trebuia sa merg la Cluj urgent , in concluzie NU-I DE JOACA , daca bate nu o forta cu rotile virate risti sa spargi colivia in doua se rupe burdufu , pe linga faptu ca ramai in drum te si costa mai mult reparatia . atentie permanenta la burbuf , un cap de planetara pe poate tine zeci de mi de km. Planetara respectiva face galagie doar in viraje mai inchise.
Intrebarea era in cazul in care se va rupe, mai pot sa ajung pana acasa doar intr-o planetara ?

Sper sa nu fie cazul dar e bine de stiut. Garantat NU Iar daca ai frine disc la cutia de viteza nici frana nu mai ai pe acea roata la care sa distrus capu planetar , daca ar fi fost construit Olcitu cu dispozitiv de blocare a diferintial , atunci da , dar avind in vedere ca Olcitu nu are blocaj diferential ramine pe loc , si nici tractata nu prea merge ca-ci se va invirti axa planetara in sens invers fata de planetara buna . acest lucru se datoreza proprietati diferentialului.
alexandruteutisan a scris:Garantat NU ... avind in vedere ca Olcitu nu are blocaj diferential ramine pe loc
Garantat DA daca ruperea planetarei nu se face din toate cele 6 suruburi (prezoane) de fixare. Blocarea diferentialului se face cu o surubelinita mecanica solida introdusa in fantele de racire ale discului de frina si sprijinita in etrier. Problema principala e sa nu incerci sa mergi cu viteza mare; risti sa faci reparatii si la C.V sau sa o schimbi. Laurentiu . Nu te supara frate , dar asa ceva nu se face . Nu vorbim despre ceva imaginar si teoretic . La M 461 se da jos usor diferentialu si se blocheaza pinionu satelit fata de pinionu planetar dar garantat distugi diferentialu si necesita inlocuitrea lui conplecta , am facut asa ceva pentru concursuri de mers prin paduri si teren accidentat ,dar nu a rezistat pina la final . In fine sa revenim la Oltcit ,risti sa strici suportu de la etier , discu de frina , si de unde faci rost de material ce rezistenta cu diametru asa mic , cel mai bine si mai economic , schimbi capul planetar si burduful pe drum . toata lucrarea nu-ti ia 1 ora , ai nevoe de cheie de 36 una de 17 si un ciocan mai maricel chef de munca si bine inteles piesele , cap planetar, burduf, coliere . Laurentiu ,este vorba de cap planetar , cel de la roata , nu de la tripoda . Tripoda nu te lasa in drum chiar daca se sparge o rola , atita timp cit ai siguranta de la cap planetar cel de la roata ,deoare-ce axa planetara nu se plimba ca sa iasa din tripoda . Daaaaaa! Eu așa fac atunci când plec la drum. Îmi iau de rezervă două capete planetare, cinci delcouri și trei carburatoare. Pe lângă astea mai pun și ciocanul de 10 kg iar dacă nu am prea mult bagaj mai iau și două seturi motor.
Bre Alexandru, aici se discută despre o situație excepțională.
În principiu nu pleci la drum lung când știi că ai asemenea problemă sau dacă știi și trebuie să pleci îți iei la tine o șurubelniță mai în firea ei.
Cum am spus și prima dată: planetara care troncăne se schimbă. Ai dreptate Acum depinde cit zgomot face cind pleaca de pe loc .Asa un pic de zgomot face si a mea cind e virata la maxim si plec mai tare , dar daca plec calm ,sau nu o virez la maxim nu face zgomot de loc . Pe langa cheile alea mai pune peria de sarma, degripant, cheia de 22 si rabdare din belsug.
alexandruteutisan a scris:Laurentiu . Nu te supara frate , dar asa ceva nu se face . [...] am facut asa ceva pentru concursuri de mers prin paduri si teren accidentat ,dar nu a rezistat pina la final . [...] la Oltcit ,risti sa strici suportu de la etier , discu de frina...

Cred ca am fost destul de explicit cind am spus:
... sa nu incerci sa mergi cu viteza mare; risti sa faci reparatii si la C.V sau sa o schimbi.
Nu se punea problema de concursuri ci doar de un defect accidental si problema ajungerii acasa sau la un service netractat sau pe platforma. Cu un mers moderat ca viteza (pina in 40 km/h) si nefortat, nu se strica nici discul si nici etrierul.

P.S. Din planetara rupta se scoate doar segmentul ("facaletul") rupt dintre tripoda si capul de planetara. Capul de planetara ramas, va tine "lipita" roata de trenul de rulare.
Plumber a scris:
aici se discută despre o situație excepțională.
planetara care troncăne se schimbă.

Facem din tantar armasar. Nu stiu cine ar merge cu masina cand vede ca cloncane planetara. Eu.
Daca n-ai una de rezerva, si ai o treaba urgenta, ce faci?, nu folosesti masina ca vezi doamne, bate o planetara?
in fine, la mine bat mai multe, si arbori cu came
eu fac cate 100-150 de kilometrii pe zi si se duc toate Daca ai o treaba urgenta imprumuti masina prietenului sau mergi cu altceva.
Tu nu stii ce vorbesti cand zici: ,, vezi doamne, bate o planetara". Cu asa ceva nu e de joaca, iar consecintele faptului ca mergi cu planetara uzata au fost expuse mai sus. Dar tu nu bagi nimic la cap si te arati mai viteaz decat altii. de ce sa imprumuti masina unui prieten?, tu chiar nu gandesti ce spui?, adica in timpurile din ziua de azi mai exista prieteni adevarati?, sa fim seriosi si realisti totusi, nu mai vorbesc de consecinte daca de exemplu intra un dobitoc sau dobitoaca in masina prietenului tau condusa de tine, acolo chiar nu o sa se mai arate prieten deloc
si nu fac pe viteazul cand spun ce fac cu masina mea, am o planetara care bate si culmea culmilor, din cate catralioane de piese am, nu am planetare
si avand in vedere acest fapt, am mers muult si bine cu acea planetara si am exploatat-o ca animalu si n-a avut nimic, dupaia am rupt-o dintr-o prostie si am pus una tot care bate
atat!
Cristii a scris:.....adica in timpurile din ziua de azi mai exista prieteni adevarati?...... am exploatat-o ca animalu si n-a avut nimic....

1. spre surprinderea ta, da.
2. urciorul nu merge de multe ori la apă. gândește-te cam ce s-ar întâmpla dacă s-ar rupe planetara într-un viraj și ți-ar bloca direcția. Planetara ramane pe masina pana la primavara, cred ca mai rezista 2000 - 3000 Km fara probleme.
Multumesc pentru informatii. am mers vreo 7-8000 de km cu o planetara care batea ijn viraje ... dar ce m-a facut s ao schimb au fost trepidatiile care incepusera sa apara la drum drept.. si astea au aparut si s-au accentuat grav in nici 150 de km
adica de la la nici o terpidatie ajunsesem dupa 150 de km ca dupa 40 la ora la ora sa faca masina ca dracu si pe acceleratie si pe frana ..

in alta ordine de idei am avut niste perioade aiurea in care am rupt vreo cateva planetare ..din cauza suportilor motor prosti ... si la prima fortare ..ma trezeam fara planetara..si cu suportul motor rupt ... si am ajuns la concluzia ca bara pe cutie e sfanta...cert e ca am ajuns cu masina acasa la inceput remorcat .. apoi am invata chestia cu surubelnita ... deci chiar functioneaza
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum