Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Probleme bord si diverse
Pagina Anterioară  1, 2

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
verifica firele din spatele stopului stang...ai umblat de curand pe acolo? O sa verific toate firele din spatele masinii sa vad, ca sigur pe acolo e problema......la firele din spate nu am umblat deloc, eu asa am luat masina cu problema asta
o sa fac ce mi-ai propus si multumesc pt sfaturi nu e nevoie sa schimbi instalatia spate complet,daaaar
daca ai una noua,sau una in stare foarte buna poate e mai bine sa o schimbi cu totu Instalatia ash schimba-o cu totul,numai sa gasesc una in stare perfecta pentru cateva mufe nu are rost sa desfaci jumate de masina ,zau,iti spune unu care a vrut sa-si faca instalatia de la cap la coada
cu toate ca,daca vreodata imi desfac interiorul complet imi fac o alta instalatie ,pentru ca am pus destule fire care ar trebui sa fie acoperite si mai bine decat sunt acum Sper sa rezolv problema cat de usor
Multumesc pt sfaturi O problema noua ......mi se tot arde prima siguranta, cea de sus,am shimbat vreo 3 pana acum si toate s-au ars
Care poate sa fie problema? Pai, daca se respecta ceea ce scrie la catstiful lui Canta, pe siguranta aia (care ar trebui sa fie de 16A), sunt alimentate:

- releul regulator al alternatorului
- tabloul de bord
- indicatoarele de: nivel minim de benzina, litrometru, lichid de frana, incarcare baterie, presiune ulei, uzura placute de frana, frana de mana
- motorasul stergatorului si spalatorul de parbriz
- alimentarea ventilatorului.

Verifica intai daca ti se aprinde becul la frana de mana. Poate a cazut papucul si face scurt circuit cu caroseria.
cristi_s a scris:Verifica intai daca ti se aprinde becul la frana de mana. Poate a cazut papucul si face scurt circuit cu caroseria.

Sigur cred ca e de acolo ca am dat totul de pe podea jos si dupa aia am pus la loc si de atunci face figura asta
multumesc de sfat sigur nu e de acolo,daca firul ala atinge de caroserie se aprinde luminita in bord
la fel si la placutele de pe fata
ia spune...cand ai umblat la butonul aerotermei ultima oara nu cumva ti se arde siguranta cand apesi butonul ala? siguranta se arde cand pun borna la baterie
Razwan a scris:siguranta se arde cand pun borna la baterie

Scurt-circuit. Verifica firul sau papucul brichetei daca da la masa sau daca e pozitionat corect la bricheta. o sa verific...multumesc
Laurentiu a scris:
Verifica firul sau papucul brichetei daca da la masa sau daca e pozitionat corect la bricheta.

De acolo a fost problema,am rezolvato intre timp o problema..nu mai merg avariile. adica butonul arata ca functioneaza,martorul din satelit la fel dar semnalizarile nu se aprind. stie ceva ce are? am schimbat 3 butoane, am verificat si reverificat firele si nimic.. 1 n-ai nimerit bine configuratia firelor pe buton
2 ai nimerit 3 butoane stricate
3 n-ai nimerit pozitia firelor
4 firele care corespund ramurii stangi si drepte a semnalizarii sunt intrerupte undeva intre papucii care se leaga pe butonu de avarii si satelit(poate la mufa de legatura) Am si eu o intrebare referitoare la ceva din prima parte a a cestui topic: ceasurile de bord.
Cu ce se ung acele mecanisme de plastic ? Presupun ca nu vaselina normala.
Mi-a decedat vitezometrul + kilometrajul si il voi schimba (dupa ce ii vopsesc acele cu vopsea "glow in the dark") si as vrea sa fac treaba bine, de la inceput; sa-l curat, sa il ung...Ma gandesc ca vaselina veche, o fi buna, dar e, totusi, veche.
M.S.Electronic a scris: ceasurile de bord.
Cu ce se ung acele mecanisme de plastic ?
Cu ulei de mecanisme fine. Ulei ? Nu trebuie un fel de vaselina ? Pasta (vaselina) de-aia rosie care se gaseste sub forma de spray, este ok ? Sau topeste plasticul ? Nu topeste plasticul!Baga-i pe la rotite cu o surubelnita fina dar nu in exces!Pe unde nu ai acces,foloseste ulei de mecanisme fine(eu am un flacon de la maica-mea,de la masina de cusut). nu-i prea bun uleiul,ca dispare repede de pe acolo
vaselina aia rosie la spray este foarte buna,pune cu grija sa nu sara pe cifre,in rest poate sa fie pe rotile dintate ca nu pateste nimic
iulicuta2000 a scris:vaselina aia rosie la spray ... ca nu pateste nimic
Nu pateste nimic cind e cald afara dar cind vremea se va raci, va mai merge vitezometrul da laurentiu,ca vaselina aia e foarte "diluata" ca sa spun asa,ramane subtire si putin vascoasa indiferent de temperie
iulicuta2000 a scris:...vaselina aia e foarte "diluata" ...
De ce intreb ? Codrin a facut lucrul acesta si acum, cind e totusi cald afara, vitezometrul nu-i mai merge. apai nu stiu,sigur a fost vaselina dinaia de spray rosie?este foarte subtire...e ca o crema de maini ca si consistenta,nicidecum nu e ca o vaselina clasica... Iulica, vaselina la spray, rosie a folosit si Codrin. Va multumesc amandurora pentru pareri...si intrucat este "egalitate" la pareri, voi incerca un mic experiment: voi lua un vitezometru mai vechi, il voi umple de vaselina rosie si il voi baga la congejator cateva ore. Apoi...bormasina pe el. Si postez rezultatele. Bine...stiu ca in congelator nu vor fi -20 de grade ca il parcare iarna...dar orice ingrosare a vaselinei se va simti. pai nu-l umpli cu vaselina ca nu asa se face treaba,pui omeneste acolo unde trebuie Cel mai sanatos e sa-l schimbi! E 40 si ceva ron unu' nou. "Il umplu" metaforic...sigur ca pun cu bun simt, unde trebuie

Am 4 borduri complete...nici nu ma gandesc sa iau altul...ca doar nu fac colectie

Experiment efectuat; intre cele 30 de grade din camera si cele...cate-or fi in congelator...vaselina rosie se ingroasa, intr-adavar, dar tot este mai subtire decat ceea ce exista pe mecanismul vitezometrului, din fabrica. Am și eu o nelămurire: acționarea pompei de spălat parbrizul se face prin releu sau e direct pe fir?
Întreb pentru că mai acum ceva timp nu mi-a mai mers comanda spălătorului și am înlocuit satelitul.
Acum a început să aibe aceleași simptome: trebuie să acționez de mai multe ori butonul sau trebuie să caut un anumit punct unde să apăs dar niciodată același.... Să se fi stricat și ăsta sau e altceva? Mi se pare destul de ciudat să prezinte aceleași simptome.
Treaba asta a început să se întâmple după ce am montat pompa aceea de Tico despre care v-am spus că intenționam să o pun și care funcționează foarte bine, în sensul că are debit mare și puternic. Mă gândesc acum să-i pun niște duze care să împrăștie apa pe parbriz.
Nu cred că asta ar fi o cauză.
Plumber a scris:Acum a început să aibe aceleași simptome: trebuie să acționez de mai multe ori butonul sau trebuie să caut un anumit punct unde să apăs dar niciodată același.... Să se fi stricat și ăsta sau e altceva? Mi se pare destul de ciudat să prezinte aceleași simptome.
Poate satelitul are contactele oxidate ori decalite din cauza flamelor facute in timp. Nu cred ca pompita sa treaca prin releu. Nu e o mincatoare mare de curent. Ia si tu schema electrica si te uita pe circuit. nu e prin releu am avut si eu aceesi problema am schjmbat doi sateliti si in final am pus un microintrerupator undeva in spatele satelitului/
Plumber a scris:
Mă gândesc acum să-i pun niște duze care să împrăștie apa pe parbriz.

Eu am adaptat cu succes stropitori tip perdea de logan 2 de care sunt foarte multumit. In afara unui "inaltator" de cauciuc (max. 1mm) bagat in partea din fata a duzei ca sa arunce jetul mai sus, alte modificari n-am facut. Iar acum apa e imprastiata pe aproape tot parbrizul, astfel incat stergatorul nu mai pleaca pe uscat.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2
Pagina 2 din 2
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum