Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

schimbare capsula vacum (avans) la delco 1100 (cu platina)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
in ce pozitie se regleaza rotita dintata excentrica ce intermediaza pirghia capsulei vacumatice vis-a-vis de pirghia ce actioneaza platina?

eu am o teorie ce am folosit-o pina acum dar vreau sa aud si pArerea tuturor ce s-au confruntat cu problema.

precizez ca demontind mai multe delcouri de 1100 de-a lundul timpului, am observat ca pozitia reglajului si implicit a rotitei excentrice dintate diferea de la unul la celalalt, bineinteles cu precizarea ca la acestea se regasea sigiliul cu vopsea rosie din fabrica.

MULTUMESC!!! Cred ca pentru operatiunea asta trebuie sa faci tatonari,si dupa fiecare "pozitie" cu lampa stroboscopica sa verifici avansul...
Nu stiu daca reusesti sa obtii acelasi reglaj ca cel din fabrica eu asa am facut si a mers bine , reglezi rotita dintata pana platina mobila calca pe mijlocul celei fixe(facand vacum cu gura ) . mergi cu el si vezi daca merge ,daca nu , ii dai un dinte inainte ,vezi cum merge, altfel dai inapoi un dinte si vezi cum merge . La mine a mers intotdeauna am inteles! eu adoptam alta metoda. reglam rotita dintata ochiometric, in asa fel incit in pozitia initiala, de repaos (fara ca sa actioneze vacumul), pirghiile sa stea libere, fara a fi citusi de putin tensionate de arcul capsulei vacumatice, el incepind sa opuna rezistenta doar in clipa in care intervine vacumul.

dar avind in vedere ca acest avavs vacumatic are rol mai ales in momentul demarajului, cred ca singura solutie este sa incerc prin tatonari repetate.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Instalatia electrica Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum