Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

ajutor acceleratie!!!!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
hey am si eu o problema am un oltcit club 11r cu motor de 1130 cmc si cutie in 4 trepte si cateodata nu accelereaza nu trage benzina cred ca daca o turez dupa la 3000-4000 ture pleaca a drq mai ceva ca in nfs dar pe drum face figuri si in caz ca prind rosu sau opreac iara trebuie sa turez motoruldar nu face mereu asa si nu stiu de ce o fi ma gandesc ca e de la carburator sau nunstiu astept pareri .multumesc.
p.s. daca nu am pus topicul unde trebuia imi cer scuze si il puteti muta unde ii este locul multumesc[u] frate, ia-ti te rog frumos o dacie sau altceva si nu mai chinui oltcitu ca nu e pentru tine
parerea mea vezi de treaba am cerut o parere de la ce ar putea fi aceasta problema si chinui tu olcitu poate ca lui ii place dupa 2500 ture sa stea e motor de turatie nu de dacie asa ca taci daca nu ai ce sa ma ajuti merci vezi de treaba am cerut o parere de la ce ar putea fi aceasta problema si chinui tu olcitu poate ca lui ii place dupa 2500 ture sa stea e motor de turatie nu de dacie asa ca taci daca nu ai ce sa ma ajuti merci Cel mai probabil ai ceva mizerie prin carburator,poate si putina apa...
Ar trebui sa schimbi filtrul de benzina(in fata rotii stanga spate) , sa scoti carcasa filtrului de aer si sa o speli bine,eventual sa schimbi si filtrul de aer,si sa dai jos si pompa de benzina sa o sufli putin fiindca si prin ea se mai aduna mizerie...
Dupa toate astea dai si carburatorul jos,ii desfaci capacul,scoti jicloarele,il speli cu ceva benzina,apoi il sufli cu aer comprimat pe toate gaurile,si vezi ce se inampla dupa merci iulicuta chiar la asta m.am gandit si eu acuma ramane sa vad cand o sa pot sa le schimb si sa curat carburatorul insa ar avea vre.o chestie daca nu l.am mai reglat de vre.o 27 de ani??? adica de cand a luat bunicu masina :* <3 Nu trebuie sa umbli la reglaje, doar il cureti Parerea mea e , ca nu prea e din carburatie : Ar stranuta ( rateuri in carburator ) Te as sfatui sa verifici aprinderea ( delcoul ) Curata contactul platinat si vezi daca nu se blocheaza axul cu came care comanda platina , da platoul afara si vezi ca sub platou este avansul centrifugal , acela nu lucreaza cum trebue , Sau avansul vacumatic nuti lucreaza . Pe ciuperca ai un orificiu de compensate , este de 02-03 mm daca nu ma insel , vezi sa nu fie invundat . Tot o data verivica si si conducta de plastic , cea care trece pe sub electromotor si acea mai poate face necazuri . Ia un pub ce se voloseste la perfuzi si racordeazal direct de la carburator la delcou , fai o proba si vezi cum merge , daca merge bine atunci da jos electromotoru si vezi sub el acel tub de plastic pentru comanda vacumatica . Trebue sa ai in vedere ca la Oltcit avansu vacumatic lucreaza ( creaza vid ) numai in momentul in care accelerezi motorul , nu e ca la Dacie . Daca nu ai inteles mai intreabama sa ti pot explica mai pe intelesul tau . alex am inteles insa nu am probleme la astea chiar am veriicat crede-ma dar nu trage benzina carburatorul si deasta nu accelereaza dar nu face mereu ti-am zis ieri am mers cu ea si nu a avut nici pe drq are doar momoente cred ca e infundata putin tre sa suflu carburatorul si sa ma uit in spatele rotii stangi la filtre Daca esti pus pe treaba, iti recomand sa dai si rezervorul jos sa-l cureti.O sa te minunezi ce scoti din el o idee buna dar nu prea am timp oricum am o intrebare unde as gasi si eu pe la craiova un service bun de oltcit ??? sau loc unde sa reglez carburatorul si de unde sa iau o toba buna cap coada ??? ca am niste problemute cu carburatorul nu mai face tur retur la benzina si ma omoara ca o ineaca sau nu o accelereaza ajutati.ma putin va rog:) mitzamitza99, Pe data de 11 April te laudai ca-ti merge bine motorul , acum ai revenit ca nuti merge , Eu cred ca tu nu ai ce face si postezi probleme care le inventezi . Tu nu cunosti mecanica si pe deasupra mai esti si capos . Corect!
Tipu, oricum, mai mult de 15 ani nu are, daca ii are si pe aia si in al doilea rand aiureaza grav, odata spune ca are cutie in 4 si motor de trs, acum spune ca are cutie in 4 si motor de 1.1
Eu zic sa va potoliti si sa nu ii mai dati sfaturi pentru ca nu aveti cu cine Cristii, uiti de unde ai plecat? Sa stea linistit ca nici nu a ajuns departe . Se crede la avansati . Te iei de shau' alalalt , tu cand cand ai venit pe forum am ascuns toti trompeta de gura ta .
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Consum, Circuitul de benzina Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum