Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Rulmenți punte spate

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Astăzi am scârmat iar prin rulmenți. Cu ocazia asta am descoperit că am un rulment mutant. Este vorba de un rulment de spate care este inscripționat 3607DTN dar are 4 rânduri de bile. M-am uitat și în carte dar am văzut că rulmenții sunt desenați normal cu două rânduri de bile.
Știți ceva de treaba asta?

Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  Click pentru a vedea imaginea  nu e un rulment mutant cred, zic ca au stat lipiti 2 rulmenti iar cand au fost dezlipiti s-a intamplat asta Observați cu atenție fotografia în care rulmentul este desfăcut. Inelul interior de pe bucata desprinsă este doar PE UN SINGUR RÂND DE BILE.
O să fac poze mai detaliate. Eu zic asa,scoate ambele camasi de pe el,si apoi scoate si coliviile de bile de pe partea interioara si vedem daca e un rulment asa dublu sau nu,desi cum ti-am spus si pe facebook sunt doi rulmenti care fac sex acolo si stau lipiti ) Ați avut dreptate.
Nu știu de ce am trăit cu impresia că la ceilalți rulmenți inelul interior este dintr-o bucată.
În orice caz s-au desfăcut destul de greu cele 2 inele lipite. Am nevoie de cateva pareri.De ceva vreme a inceput sa se auda un zgomot la puntea spate pe partea dreapta. Se aude de la rulment, dar lucrul pe care nu mi-l pot explica, e ca nu se aude tot timpul. De vreo 50 de km, nu se mai aude deloc. Zgomotul nu se aude ca un huruit clasic de rulment Zgomotele pot sa provina de la bucsele de punte. Cum ai montat arcul ala care apasa pe placute? E posibil sa frece daca a sarit de la loc. Daca e ca un harait, poate sa fie si de la aparatoarea placutelor sau de la tabla de protectie de pe interiorul bratului. Bucsile de la puntea spate sunt noi.De la placute nu e ca am avut probleme mai demult si am mai pus niste arcuri pe acolo. Oricum de cand am scris aici nu s-a mai auzit nici un zgomot si am facut ceva km. Cred ca s-a reparat singur ca stia ca nu am timp de el . nu se aude gen ca si cum ar freca placutele de frana pe disc, putin de tot, doar in curbe de exemplu?

am intalnit acest fenomen cu ceva timp in urma, la un bmw. Toti i-au spus sa schimbe rulmentul de la roata.
Era doar stransa insuficient piulita care tine rulmentul...
adrian_paul a scris:
Era doar stransa insuficient piulita care tine rulmentul...
Atentie mare la stringerea unui rulment !!!

La un rulment drept, stringerea se face puternic.
La un rulment conic, stringerea se face pina acesta se blocheaza dupa care se desface 1/2 sau 3/4 ture.

In ambele cazuri, dupa terminarea stringerii, piulita se blocheaza cu shplint de siguranta. in ziua de azi, avem la dispozitie cuplurile de strangere pentru orice surub, iar o cheie dinamometrica e aproape gratis....
adrian_paul a scris:in ziua de azi, avem la dispozitie cuplurile de strangere pentru orice surub, iar o cheie dinamometrica e aproape gratis....
Atunci poti face abstractie de mesajul meu anterior. Adrian , Nu te supara dar la cat se stange rulmenti spate ? Ai gafato , surubul rulmentului de la roata spate se strange la 19,5 daN (pag 52, pag 59, capitolul punte fata - punte spate)

piulita planetarei se strange la 38 daN (pag 30 - capitolul punte fata - punte spate)

Conform manual de reparatii autoturism Oltcit (autori Traian Canta, Nicolae Andreev daca retin bine)
download de aici: http://www.fileshare.ro/e30628280

Daca vrei sa ma bati la ceva, te invit sa o faci la orice altceva in afara de Oltcit.

Ca si un apropo...o strangere prea mare, sau prea mica, poate scurta viata rulmentului cu zeci de mii de km.
La fel si inlocuirea vaselinei, sau completarea vaselinei cu alt tip decat cel utilizat de producator.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Transmisie, Suspensie, Directie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum