Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

demontare discuri fata cu motorul pe masina...

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
am demontat etrierii ...si am scos toate prezoanele ...
discul de frana nu il pot scoate pe deasupra... ca loveste in caseta de directie... am incercat sa il tot sucesc... dar nu vrea sa iasa..
Eu voi incerca sa dau scutu jos si sa scot discul pe jos ... cine stie poate merge...

stie cineva cum pot schimba discurile fata altfel ??? vireaza rotile stanga-dreapta pentru a se retrage planetarele cat mai mult si iese garantat.
probat de mine
tonim a scris:vireaza rotile stanga-dreapta pentru a se retrage planetarele cat mai mult si iese garantat.
probat de mine

hmmm.... dar oare pe dedesubt se poate scoate?? Eu nu înțeleg de ce vă chinuiți să schimbați țevile de evacuare, suporții motorului sau, în cazul de față, discurile de frână fără să dați jos motorul de pe mașină când e clar că este cea mai comodă metodă. in majoritatea cazurilor, se alege aceasta metoda din cauza faptului ca montatul/demontatul motorului in sine dureaza mai mult decat schimbatul discurilor de frana. si probabil ca nu toti au scule adecvate pt a da motorul jos(ex. macara).
daca nu ma insel, parca in manualul de reparatii scria ca discurile se scot pe dedesubt
Plumber a scris:Eu nu înțeleg de ce vă chinuiți să schimbați țevile de evacuare, suporții motorului sau, în cazul de față, discurile de frână fără să dați jos motorul de pe mașină când e clar că este cea mai comodă metodă.

la mine e cam naspa cu demontatul motorului ca mai am si turbina pe acolo si tevile de evacuare ... Viratul roților e o idee, ar trebui să meargă, la fel și pe sub mașină, dar cel mai simplu e să dai roata jos, desfaci fuzeta din brațul superior și se crăcănează planetara la mama dracului încît scoți discul lejer. Intradevar in manualul de fabrica spune ca se da discul prin partea de jos afara ... eu imi amintesc ca le-am scos pe sus cu rotile virate dar m-am muncit putin metoda cea mai simpla ,folosita de mine;desfaci planetarele ,scoti prezoanele nu numai piulitele ,ridici directorul planetarei si il legi cu ceva sa stea sus desfaci suruburile de la tampoanele motorului si prin partea de jos scoti discul , barutzu, la mine n-a vrut nici de-al dracu' sa iasa pe jos, din cauza evacuarii. Daca tubulatura de evacuare nu sta ca din fabrica... buba. nici amea [evacuare]nu e perfecta dar am reusit ,relativ usor ,am zis relativ ca m-au ajutat si cativa sfinti Am inceput si eu operatiunea de schimbare a discurilor fata cu motorul pe masina.Pana acum am inlocuit discul de pe dreapta, l-am scos pe dedesub si a trebuit sa-i dau cateva ciocane sa iasa, la montaj l-am bagat pe sus, dupa ce am scos fuzeta din capatul de bara si pivotul superior pt a face loc sa intre discul.Urmeaza sa schimb si discul pe stanga. E de ajuns sa fie masina cu rotile suspendate si tampoanele de sub motor libere din traversa sa poti misca motorul putin stanga sau dreapta, iar uneori ajuta daca dai jos scuturile termice de la tevile de sub planetare n-am incercat sa fac treaba asta dar... nu e mai simplu sa desfaci caseta dinn prinderi si coloana si sa o ridici (cracanezi rotile fara sa mai scoti capete de bara) ... aa si aeroterma care are 4 suruburi si sa iasa pe sus? N-au cum sa iasa pe sus fiindca lovesc in etriere. Etrierele trebuie demontate oricum, altfel nu poti sa scoti discurile.Am schimbat si discul pe stanga, asta a iesit pe sus foarte usor si fara sa scot prezoanele de la planetara cum am facut pe dreapta.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum