Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

repartitor frana ?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  

eu am altfel pe masina ....ma lamureste si pe mine careva ?

http://img239.imageshack.us/my.php?image=dsc00980eq1.jpg

Popescu Adrian a scris:acesta este repartitorul de frana ?
http://img239.imageshack.us/my.php?image=dsc00980eq1.jpg
Este un repartitor folosit pe tipurile de oltcit RM (etrieri la rotile fatza si spate) cu pompa de frina de originala de oltcit (cu 2 iesiri).
RT-urile (etrieri la roti fatza si tamburi dacie pe roti spate), folosesc pompa de frina de dacie (cu 3 iesiri). E prins pe contraaripa stanga nu?

Eu am la trs (sistem franta) limitator cu 3 racorduri (banuiesc ca unul principal care vine de la pompa de frana si celelalte doua catre rotile spate-stanga/dreapta). Limitatorul e montat pe puntea spate/stanga.

Cica ar mai fi si un limitator cu 2 racorduri .... ma si miram sa fie de club , eu am altfel repartitorul de frana , acesta are si o sonda si in gaura aia din mijloc avea un aerisotor ...

Andrei a scris:E prins pe contraaripa stanga nu?

Eu am la trs (sistem franta) limitator cu 3 racorduri (banuiesc ca unul principal care vine de la pompa de frana si celelalte doua catre rotile spate-stanga/dreapta). Limitatorul e montat pe puntea spate/stanga.

Cica ar mai fi si un limitator cu 2 racorduri ....

nu stiu Andrei ...mi l-a adus cineva , in ideea ca imi va folosii....

cui ii foloseste il donez cu placere Obiectul din poza e repartiror de frina de RM.
DanH a scris:Obiectul din poza e repartiror de frina de RM.

Nu este repartitor, ci distribuitor. Ia sonda aia e ICP, care ar trebui sa semnalizeze absenta lichidului de frana in circuit, dar nu a functionat niciodata. Iar aerisitorul e degeaba, poti sa il desfaci pana maine, aerisire nu poti face. Daca nu ai RM, nu iti foloseste la absolut nimic. Am inteles Cristi , multumesc

Nu am rm deci nu-mi foloseste , de acceia daca cuiva ii foloseste sa-mi spuna sa intre in posesia lui Pai de folosit nu cred ca-mi foloseste, iar RM-isti sunt cam putini pe forum (vreo 4-5), asa ca nu cred ca o sa-l dai prea curand Poate folosesti reductiile alea la altceva, eventual infunzi una si o folosesti ca dop pe conducta cand lucrezi la frane si nu vrei sa pierzi lichid si presiune din instalatie. BTW, ar trebui sa fie 3 identice si unam cu hexagon mai mare, la tine parca sunt 4 la fel in poza.
P.S. Revin cu o mica rugaminte pentru toata lumea: Treceti va rog in semnatura daca se poate tipul de Oltcit pe care il aveti, nu e greu, si discutiile se desfasoara mult mai fluent in cunostinta de cauza imediata. Sunt 3 randuri care ar putea fi exploatate la maximum Merci de intelegere. sunt 3 la fel si una mai mare , nu cred ca se distinge in poza ..

fac update la profil acum sefu`
Popescu Adrian a scris:sunt 3 la fel si una mai mare , nu cred ca se distinge in poza ..

fac update la profil acum sefu`

Ok, a doua din dreapta e mai mare.
Merci pentru intelegere (sper ca ceilalti sa nu ma injure prea mult si daca pot da curs propunerii mele ar fi super ).
De acord cu Poate la Paltinu, ce zici?
De acord cu Poate la Paltinu, ce zici?

cu cea mai mare placere Cristi !!

daca imi spui si unde vine Paltinu ......eu habar nu am Absolut off topic, dar nu cred ca initiatorul topicului se supara :

Paltinu e aici: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4684
sau aici: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=4016

in poza cu repartitorul ...pentru ce foloseste papucul acela?doar de curios...eu am club si trs....nu ca as avea nevoie...dar ma roade ideea :d
iulicuta2000 a scris:...pentru ce foloseste papucul acela?

Nu e repartitor, e distribuitor. Papucul ala e de la senzorul ICP, care ar trebui sa aprinda becul de nivel scazut al lichidului de frana in bord, dar nu face niciodata chestia asta. Senzorul ala aprinde becul din bord doar daca ai o pierdere masiva de lichid de frana pe unul din circuite (fata - spate), caz in care pistonasul din interiorul repartitorului, blocheaza accesul lichidului pe circuitul cu pierdere si te atentioneaza prin intermediul becului de nivel scazut de lichid. Asta este si un alt rol al acestui tip de repartitor, siguranta sistemului de franare in caz de avarie. El scoate din functiune circuitul cu pierdere, fara a exista riscul sa ramai fara lichid in vas. Teoretic asa e, dar cum spuneau si cei de la fabrica din Craiova, sistemul ala nu a dat niciodata randament. Am fost la tura periodica pe a service, si am observat ca am repartitorul ud. Ce pot sa ii fac? Se schimba cu totul sau pot sa il desfac si sa ii schimb garnituri ceva?

Cum lucreaza acest repartitor, eu unu cred ca e blocat pentru ca mi se infraneaza rotile pe spate mai repede decat cele de pe fata, asta la frane bruste, cu masina goala (doar sofer).
NeaGeorgel a scris:...rotile pe spate mai repede decat cele de pe fata, asta la frane bruste, cu masina goala (doar sofer).
Verifica arculetele de pe limitator. Arcul de la repartitor e "lasat", adica fara incarcatura nu trage de nimic.

Totusi pune frana pe spate mai mult in carte, scrie ca intre parghia care actioneaza limitatorul si bucla arcului(la o inaltime stas a masinii) trebuie sa intre un burghiu de 3 mm cu o usoara frecare. poate ca pe masina nu este respectata cota asta.
NeaGeorgel a scris:Totusi pune frana pe spate mai mult
In manual si carte, e descrisa functionarea limitatorului. Cred ca trebuie desfacut. O fi ramas blocat pe deschis. Al meu pierde si ichid de frana, putin dar pierde, daca il mai si desfac cred ca il fac praf, asa ca pana nu fac rost de altul nu ma infig in el....
NeaGeorgel a scris:Al meu pierde si ichid de frana...
Pe unde pierde lichid, intra si aerul. Instalatia trebuie sa fie etansa. Cum se verifica un repartitor daca functioneaza cum trebuie cand e demontat de pe masina?
George Hermenean a scris:Cum se verifica un repartitor daca functioneaza cum trebuie cand e demontat de pe masina?

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala  Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum