Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Pozitia originala a oglinzii retrovizoare interioare

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Stie cineva, care e pozitia originala a oglinzii retrovizoare interioare?
Are cineva niste masuratori de pozitie ale suportului lipit pe parbriz?
Sau poate sa faca cineva o poza, cu o ruleta, din exteriorul parbrizului, de sus pana la suportul oglinzii, respectiv de la suport pana la partea laterala a parbrizului?
adrian_paul a scris:Stie cineva, care e pozitia originala a oglinzii retrovizoare interioare?

Pe orizontal, cauta punctul median al parbrizului; pe vertical, aseaza pastila care impreuna cu oglinda nu incomodeaza manevrarea parasolarelor. Ma interesa pozitia originala, pentru ca am vazut oltcit la care oglinda retrovizoare se apropie mai mult de centrul parbrizului, dar si oltcit la care oglinda e lipita undeva in partea de sus a parbrizului E mai in partea de sus,asa cum spune laurentiu,cat de sus poti fara sa atinga parasolarele de ea atunci cand sunt coborate
eu am 3 geamuri si nici nu sunt identice pozitiile "pastilei" sa nu fi fost un standard de montaj? M-as mira....

Probabil dupa prima dezlipire, sa fi modificat proprietarii pozitia de montaj, parerea mea. ramane urma pe geam daca pastila a fost lipita pe linia de productie,daca parbrizul a fost luat din magazin,a venit fara ,cel putin eu asa le-am vazut la vanzare Mda, si eu am avut urma dupa ce s-a dezlipit. Intre timp am curatat restul de lipici, si au trecut si niste ani, iar acum as vrea sa o fac ca de fabrica. Si evident nu se mai distinge pozitia in care era oglinda. Pot masura eu la un Oltcit cu parbrizul original si oglinda inca lipita. astept cu nerabdare... inca astept....
chiar nu are nici un coleg, oglinda amplasata original? 45 mm de la marginea kederului pina la marginea de sus a placutei,care este pe centru,in dreptul suportului de antena.Cu un marker incercuiesti placuta pe parbriz,pe afara,apoi...prin interior freci cu smilgher fin zona,supreglue,apesi placuta pe pozitia respectiva si gata. Asa am procedat eu cind aveam Oltcit si sa dezlipit placuta si nu sa mai dezlipit niciodata.Adi,daca ai nevoie de placuta,i-ti dau eu si nu costa nimic.Am trei Oltcituri in apropiere,daca doresti sa verifici personal dimensiunile,o zi buna. O picatura de silicon de calitate(victor reinz ,loctite etc) cat o capsula de ampicilina ,degresezi cu acetona atat parbrizul cat si pastila aceea din zamac,si o lasi acolo cateva zile dupa care e buna de agatat oglinda.
Superglue-ul albeste parbrizul in zona aia De la chederul de sus 12cm(120mm).
Am măsurat pe parbrizul original unde rămăsese gaură de la pastila veche ce se dezlipise cu o bucată de geam. O lipisem cu o soluție de la Bison specială, zice-se, pentru lipirea pe parbriz dar care s-a dovedit prea rigidă ceea ce a dus la crăparea parbrizului.
Acum am dat jos retrovizorul de Tico ce era fixat de plafon cu șuruburile de la parasolare și am pus unul de Matiz cu pastla lipită de parbriz.
Am folosit montage kit și am montat oglinda la o zi după fixarea pastilei. se vede din exterior dar nu mă deranjează.
Ups! Nu am verificat dacă incomodează la parasolar. Oricum e vorba doar de cel din dreapta; în stânga sunt ceasurile și oricum se împiedică de ele.

Ete ce a ieșit:
Click pentru a vedea imaginea in marime naturala Click pentru a vedea imaginea in marime naturala Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum