Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

OLTCIT - MASINA DE POVESTE

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Câteva întâmplări, care devin din ce în ce mai dese odată cu dispariția mașinii noastre din peisajul cotidian, m-au determinat să deschid acest topic.
Este vorba de privirile admirative pe care le atrage mașina și aprecierile pe care le primesc de la diverse persoane care mă văd la volanul ei.
Iată câteva dintre acestea:

- în 2013 sub Pasajul Basarab la semafor observ un tip gânditor care la un moment dat tresare văzându-mi mașina. Se uită admirativ, zâmbește după care strânge pumnul cu degetul mare întins în sus.

-mai anul trecut coborând dim bloc observ doi puști care se jucau pe alee. Descui mașina și la sunetul deschiderii unul dintre puști, care era mai aproape de mașină, tresare:
- Mamăăă ce m-am speriat!
După care uitându-se atent la mașină:
-Băi și asta e mașină d-aia veche! Ce miștooo! Merge nene, merge?
-Merge măi copile, merge.

-și nu mai departe de alaltăieri, mergând spre Tg. Jiu în parcarea Peco de la intrerea în Caracal, cineva îmi poza mașina; "frumoase jante! și eu sunt pasionat, am 5 Oltcituri" și uite așa m-am cunoscut cu fratele lui Deceneu, iar la întoarcerea de la Tg Jiu, în parcarea culelor de la Măldărăști altcineva îmi poza mașina. M-am deconspirat ca fiind proprietarul mașinii și iarăși m-am bucurat de aprecieri la adresa mașini și a mea personal.

Mă gândesc la faptul că nu sunt singurul căruia i se întâmplă și vă invit să povestiți și voi. Cu ocazia asta, poate o sa o bagi in garaj si n-o sa mai vrei sa renunti la ea si da, nu esti singurul, toti patim la fel, bine, mai mult cei care umbla cu ele zi de zi cum esti tu sau eu si altii.
Ce sa mai zic de mine ca am 6 oltcituri? Cam asa se intampla si cand scot masina la plimbare ,doar ca aici in ardeal istoria chiar si recenta nu este apreciata, aici ardelenii sunt domni mari, nu se mai uita din masinile lor minunate la un Oltcit, fie el si premiant , in schimb romanii din alte zone sunt foarte faini, la intersectii intra in vorba cu mine, claxoneaza , imi fac semne de admiratie cum spunea Plumber, sunt dezamagit de ardelenii mei si nu doar din cauza asta!!!! Am pațit de multe ori sa intre diferite persoane in vorba cu mine sa ma intrebe de Oltcit. De la an la an, am observat ca atrage tot mai multe priviri.
Cristii a scris:
Ce sa mai zic de mine ca am 6 oltcituri?

Banuiesc ca nici sa raspunzi nu poti cind iesi cu toate o data. Dupa prima nationala la care am participat,cand am ajuns in bucuresti nu am apucat sa dau jos afisele din geamuri,si stateam langa masina nu stiu exact ce faceam si ma intreaba un trecator cu cat dau masina,eu ii spun ca nu e de vanzare,la care el foarte serios " pai de ce ai mai pus afisul in geam???"i-am spus sa citeasca mai bine si a inceput sa rada. Azi, in pauza de masa, un ucenic in varsta de 14 ani intreaba foarte serios: ,,Ce e ala un Oltcit?", la care restul din noi incep sa rada iar unul ii raspunde sec: ,,O masina. Ce sa fie?". Intervin in discutie, si ii raspund: ,,Este singura masina romaneasca sport." Dupa aceea, un alt coleg ma intreaba ironic: ,,De ce e sport? Fiindca are 2 usi?" La care ma simt obligat sa-i dau replica: ,,Pe langa asta, mai are discuri de frana pe toate rotile, suspensie full independenta si reglabila pe inaltime de fabrica, motor boxer de turatie la care constant schimbam la 4500 de ture, iar ocazional la 5-6000 rpm si cu care mergeam constant cu 3-4000 de ture." ,,Chiar fugea bine Oltcit-ul fata de Dacia." a spus un alt coleg.
Toata discutia purcese de la o relatare a unui coleg care povestea ca la un motor de 1.6, 16v de golf 5 cu care s-a mers constant cu 4000 de ture incepuse sa manance ulei, iar cand a desfacut motorul a constatat ca se lipisera segmentii de pistoane. Iata diferenta dintre 2 masini total diferite, si ca varsta si ca conceptie!

P.S.: Iata Iulian cum am progresat de 5-6 ani de cand sunt pe forum. Iata cum a evoluat pasiunea mea pentru masini si mecanica in rastimpul acesta. Daca in trecut aveam notiuni teoretice dar n-aveam experienta, acum timpul a trecut si mi-am dezvoltat si abilitatile practice. Singurul meu gand cu privire la tine este sa lasi uitarii toate conflictele aparute intre noi anii trecuti. Imi cer iertare pe felul in care m-am purtat cu tine in trecut! off topic: umbla vorba prin sat pe la mine la taranoaia aici ca cica ar fi existat o dacie cu doua usi,produsa tot cam pe vremea cand se nastea oldshitul in oltenia si care ar fi fost facuta tot aciulea intre crapati,si culmea se mai si numea daciea shport...dar cred ca e tot o baliverna ca motorul ala de golf 5 care a ramas cu segmentii lipiti pe pistoane de la mers constat cu 4000 de ture,adica si la relanti probabil ca tot in 4000 de ture statea
De vorbe toata lumea e satula,si daca ar fi sa fie una(masina) la care sa i se fi lipit segmentii de piston fiindca a mers cu 4000 de ture,tot mai are multe motoare de stricat pana sa ajunga din urma consumul oltcitului de ulei datorat pierderilor,si culbutorii uzati prematur din cauza conceptiei proaste a sistemului de ungere....
Zephirus a scris:Și io care voiam să vă fac cado” un cort romantic, la margine de pîrău de munte...
Cu baldachin sau fara?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Cafenea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum