Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Optiuni jante
Pagina Anterioară  1, 2, 3

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Stiu, e o diferenta de ~1,5mm in minus, la raza pe care sunt dispuse gaurile.
Cu toate astea, am o solutie de montare, ce nu implica modificari la butuci, si nici macar la jante (desi ar fi posibil). N-am sa descriu, deoarece nu recomand, pana nu voi avea un rezultat (pozitiv).
Singura alterare o va suporta capacul de etansare (busonul) de pe butucii spate. Am doua intermediare care se monteaza pe prezoanele butucilor ptr.trecerea de la janta Franta,la cea Rom.,au distanta mai mare intre prezoane. Pentru trecerea de la jante de oltcit la cele de dacie poate,dar oricum distanta intre prezoane la jantele de dacie e prea mare... Distanta intre centrele a doua prezoane la Oltcit: la janta Franta este de 100 mm
: la janta Rom. este de130 mm
La Smart am obsevat ca are tot trei prezoane,acum depinde de distanta dintre centrele a doua prezoane ( sau a doua gauri din janta Smart) cit este ? Daca se potriveste pe flansa intermediara amintita,sau poate se pot modifica flansele( intermediarele)...... se schimba pozitia prezoanelor.......sau...daca nu se poate,distanta fiind mare,atunci cel mai lindicat lucru este sa mearga la un strungar si sa-i confectioneze patru flanse intermediare pe care le monteaza pe butucii Oltcitului,in prezoanele acestuia,iar....in prezoanele de pe noile flanse monteaza rotile de Smart la Oltcit.Astfel,nu se modifica nici capacele de la butuci si nici jantele de Smart si totul este OK,e simplu... nu-i asa? Ce mai tura-vura...... Jantele de smart au distanta intre gauri de 112mm...

O flansa care sa o prinzi de butucii originali, de o grosime de vreo 20-25mm....te cam arunca in afara cu rotile, si nu stiu daca e atata loc pentru jantele alea de smart.

Se gasesc pe piata prezoane excentrice....dar pentru oltcit trebuie facute piulite excentrice....

Daca tot o dai in flanse, mai bine iti faci 4x100. Ai mult mai multe variante de jante....nu doar cele de smart. Care vorba aia....pana la urma nici nu arata cine stie cum. Mama ce de raspunsuri, care mai de care..
Pana acum cel mai mult m-a ajutat Iulica.
pruna a scris:Distanta intre centrele a doua prezoane la Oltcit: la janta Franta este de 100 mm

Nu stiam ca Oltcitul are jante franta.. celelalte presupun ca sunt cele de pe RM, care sunt de Dacie.
Oricum distanta e de max 99,5mm nu de 100, iar PCD este de max 115 (3x115)
adrian a scris:Jantele de smart au distanta intre gauri de 112mm...

confunzi distanta cu PCD-ul, care e diametrul cercului pe care se afla gaurile/ prezoanele. Daca tot veni vorba, distanta intre gauri la smart e de 97mm.
Cand ziceai de piulite excentrice, cred ca te gandeai la seibe excentrice (de ghidaj)
voi apela la flanse distantiere de 1 (spate) respectiv 5-6mm (fata) Distanta intre centrele a doua prezoane de la butucii fata si la cei din spate,este de fix 100 mm. Mai exista o solutie simpla,fara sa afectezi acel capac,cred ca la acea solutie te-ai referit..oricum Oltcitul va arata super cu jantele de Smart.bafta

Rectificare jantelara Prietene, oltcitul a avut din fabrica, doar jante pe 13", de 'franta'(Club, 11R, 12CS, 12 TRS) sau de 'dacie'(11RM, 11RT).

Ai cam incurcat borcanele... Le-a incurcat bine de tot de data asta,mai ales cu distanta intre prezoane care se foloseste in mod uzual AxB unde a e numarul de prezoane si B este diametrul cercului pe care sunt dispuse centrele gaurilor fiecarui prezon...distanta dintre doua prezoane consecutive e o caracteristica nefolositoare pentru cineva care isi cauta un set de jante
Si da,de fabrica oltcitul a avut ca si dacia (exceptand papucul) roti pe 13...
Au existat si jante michelin pe unele oltcituri,insa au fost identice ca si cele romanesti. Asa eee.....da ce rau le-am incurcaaaat,se mai intimpla si la case mai mari,scuze.....singura solutie este sa ma duc la Lilisor,la gogoserie s-o intreb,ea ce jante are? ce masura? si s-o rog sa m-i le descurce ca ma-ncing rau de tot si nu stiu ce-o sa-i mai fac de data asta........

JorJ,ai pus jantelele alea? ca ma grabesc.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caracteristici, Performante, Tuning Ora este GMT + 2 ore
Pagina Anterioară  1, 2, 3
Pagina 3 din 3
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum