Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Cumpar Oltcit

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Vanzari, Cumparari
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Sunt nou pe aici, in sensul ca mi-am facut cont de curand.
Cu toate acestea urmaresc forumul de ceva vreme avand in vedere ca sunt fost detinator de oltcit.
Deci, vreau sa cumpar un oltcit, de la un nene in varsta. masina este din 1985, are vopsea originala, nu a fost lovit, bla, bla, bla.. inca nu am vazut masina insa maine ma duc sa tratez problema.
Batranul imi cere 1500 euro pe masina.
As vrea sa va cer sfatul cu privire la ceea ce ar trebui sa am in vedere, daca vi se pare mare pretul etc.
Va multumesc, Nu stiu cum stai cu banii insa trebuie sa ai in vedere timbrul de mediu ca sa o transcrii.
Legat de masina,trebuie luata la puricat putin,iar daca problemele de mecanica se pot rezolva relativ in toate cazurile,cele cu tabla mai greu,deci acolo vrei sa te uiti prima oara.
Asta inseamna aripi contraaripi spate,traversa din spate de care e prinsa toba finala,zona de sub stopuri,contraaripile fata in zona tuburilor de scurgere(deasupra capului de bara),zonele unde e prinsa caseta de directie pe lonjeroane,lonjeroanele in zona galeriilor de evacuare,si dedesubt capetele lonjeroanelor in zona Y-ului pe evacuare,desigur pragurile,rama de jos a usilor,podelele daca proprietarul e de acord sa traga putin de mocheta...
Sunt multe de verificat daca vrei totusi sa dai acesti bani pe un oltcit.
De unde esti? E mult, mult prea mare prețul.
Cred că e vorba de această mașină:
http://mercador.ro/oferta/ocazie-oltcit-original-100-unic-proprietar-pt-cunoscatori-IDNGHj.html#566fe0bd21

Dacă mașina este absolut impecabilă, dacă ai posibilități și vrei să o păstrezi pentru colecție, dacă mai ai încă 500 euro pentru timbrul verde și dacă ai bani de te enervează, atunci poți să dai 1500 de euro pe acea mașină.
Altfel, nu.
Mie prețul nu mi se pare nu numai exagerat dar și absurd.
Valoarea sentimentală nu are absolut nici o legătură cu valoarea de piață.
iulicuta2000 a scris:Nu stiu cum stai cu banii insa trebuie sa ai in vedere timbrul de mediu ca sa o transcrii.
Legat de masina,trebuie luata la puricat putin,iar daca problemele de mecanica se pot rezolva relativ in toate cazurile,cele cu tabla mai greu,deci acolo vrei sa te uiti prima oara.
Asta inseamna aripi contraaripi spate,traversa din spate de care e prinsa toba finala,zona de sub stopuri,contraaripile fata in zona tuburilor de scurgere(deasupra capului de bara),zonele unde e prinsa caseta de directie pe lonjeroane,lonjeroanele in zona galeriilor de evacuare,si dedesubt capetele lonjeroanelor in zona Y-ului pe evacuare,desigur pragurile,rama de jos a usilor,podelele daca proprietarul e de acord sa traga putin de mocheta...
Sunt multe de verificat daca vrei totusi sa dai acesti bani pe un oltcit.
De unde esti?

Sunt din Bucuresti si o sa ma coste drumul pana la Lugoj o gramada de bani.
Apoi, nici nu sunt vreun mare priceput in ale mecanicii/tinichigeriei.
Deci, e o nebunie. Era o mașină frumoasă în București la mult mai puțini bani, 2000 sau 2500 parcă. O Oltena albastră B 100 nu-știu-cum.
Uite-l:
http://mercador.ro/oferta/vand-urgent-oltcit-12-trs-ID1idp9.html#0507e4502b
Plumber a scris:Era o mașină frumoasă în București la mult mai puțini bani, 2000 sau 2500 parcă. O Oltena albastră B 100 nu-știu-cum.
Uite-l:
http://mercador.ro/oferta/vand-urgent-oltcit-12-trs-ID1idp9.html#0507e4502b

De acord si multumesc de raspuns. Insa nu e ceea ce vreau eu. Eu vreau un Oltcit asa cum e el de la mama lui..fara inchidere centralizata si piele ecologica. Salut!
http://www.tocmai.ro/oltcit-club-1987-15887140.html
Si pe asta o poti lua in considerare, dar din nou, la un pret mai realist de atat....
Daca esti dispus sa faci si putin de restaurare, stiu pe un domn la Curtea De Arges, fost mecanic de Oltcit care isi vinde Oltcitul Club 11 R din 1988 cu ~ 30.000 mii de km, care mecanic pot spune ca e aproape perfect, interiorul de asemenea, dar trebuie neaparat revopsita. Toata masina a fost imbibata cu ulei si vaselina prin toate gaurile accesibile... si vrea doar 900 de lei pe ea !
Dumitru Cristian a scris:Salut!
Si pe asta o poti lua in considerare, dar din nou, la un pret mai realist de atat....
Daca esti dispus sa faci si putin de restaurare, stiu pe un domn la Curtea De Arges, fost mecanic de Oltcit care isi vinde Oltcitul Club 11 R din 1988 cu ~ 30.000 mii de km, care mecanic pot spune ca e aproape perfect, interiorul de asemenea, dar trebuie neaparat revopsita. Toata masina a fost imbibata cu ulei si vaselina prin toate gaurile accesibile... si vrea doar 900 de lei pe ea !

Multumesc pentru raspuns. Eu o sa merg maine pana la Lugoj sa vad masina si evident voi incerca sa negociez. daca nu o iau pe aceea, orice varianta este de luat in calcul. Domnul din Lugoj nu are nicio treaba cu sentimentalismele, eu am vorbit cu nepotul lui care era ferm in ce priveste pretul ,adica ala este si nimic mai putin, justificarea pretului este data de suma primita prin programul rabla, mi-a zis ca cel care o va lua o va duce sigur la remat ,deci de ce 1500eur pentru altul si nu pentru el !! Din ce am inteles, masina a fost '' tratata '' antirugina mai destept decat au facut-o in fabrica si ca s-ar mai fi intervenit pe ici pe colo. Am vrut sa iau eu masina dar nu m-au incurajat deloc nepotul si proprietarul ei asa ca am lasat-o balta si am luat una corecta la un pret cinstit, este putin de munca dar in final nu ajunge costul total la 1500 eur. Mai incearca cu cea din Buzau, este din prima serie si dupa mine face toti banii

http://mercador.ro/oferta/vand-oltcit-club-ID16rb1.html#0507e4502b
chromatech a scris:.......justificarea pretului este data de suma primita prin programul rabla, mi-a zis ca cel care o va lua o va duce sigur la remat ,deci de ce 1500eur pentru altul si nu pentru el !!.....

Păi cine are 1500 de euro, pe lângă restul de bani de mașină, de ce i-ar mai da pe o rablă pe care să o ducă la remat?!?!

Iar 1500 de euro sunt 6700 de lei și nu 6500 cât valorează tichetul. Deci ei vor și mai mulți bani decât dă guvernul.
Probabil oamenii sunt varză. Daca ar fi sa caut un Oltcit original, cel din Buzau ar fi prima optiune e la noi in Petrosani un RM care arata bine mi-a zis tipul ca la pus pe un site de vanzari cere 2500 lei cutot cu o gramada de piese

am gasit pe mercador. oltcit de vanzare in petrosani a fost pus odata, eu vorbisem cu el cand masina inca era pe site si a dus-o si la tg-jiu in targ, dar nimic
oricum, pentru un RM era tipla masina, basca era si revopsita
Dumitru Cristian a scris:Salut!

Asta e mai placuta ca aspect dar este afisat acelasi aberant 1500 de euro. Nu am vreo nevoie speciala sa ma bag insa e mult prea mult pentru masina asta si nivelul ei. Este o piata cu un ecart de pret relativ clar pentru asa ceva. Se incearca, ca si la Daciile "frantuzesti", exploatarea nostalgiei asociate in mintea potentialului client cu momente placute din viata lui, si ridicarea pretului la valori aberante. Tipic romanesc! Am vazut si cu alte ocazii alte obiecte "de epoca" supraevaluate. La americani asta e o industrie. Un psiholog al lamuri profesional atractia irezistibila pentru astfel de obiecte/masini/lucruri vechi dar extrem de intretinute care si mie-mi plac de ma "topesc".
Bafta la cumparaturi! Ca fost posesor de oltcit,masina care era pusa la punct , te sfatuiesc sa nu iti iei la banii astia(1500 euro) o masina marca Oltcit ptr. ca nu se merita.Banii muti ptr. intretinere,satisfactii zero(de la confort,zgomot,spatiu etc).Daca esti totusi pasionat si mai ai si o alta masina pe care sa o folosesti ,te inteleg sa iti cumperi oltcit,dar cauta la un pret decent.Nu as da mai mult de 3000 lei pe un oltcit care sa fie in stare perfecta,ceea ce este greu de gasit. Am eu un TRS. E pus pe site de vanzare. Arata bine,merge foarte bine. Are ITP. Cer 1.900 Ron. Negociabil. Eu zic ca pe bani astia merita. Inca una care merita cumparata ,apartine unui prieten din Pitesti, masina este ingrijita si mai important este originala!!!! Cu munca minima poate fi adusa in starea de fabrica.

http://mercador.ro/oferta/oltcit-original-ID1HHfZ.html#0507e4502b RL-ul acesta din Pitesti este fain tare. Ai dreptate.
danielflex a scris:
Multumesc pentru raspuns. Eu o sa merg maine pana la Lugoj sa vad masina si evident voi incerca sa negociez. daca nu o iau pe aceea, orice varianta este de luat in calcul.

ai reyolvat ceva cu masina? oricum orice ai fi facut si oricat de impecabila ar fi parut ..trebuie schimbate cam toate furtunele si plasticaraiele ... din cate se vede pe acul ala de la turometru a cam stat in conditii de caldura ridicate ... deci pe langa acel ac nu stii cum sunt afectate si alte piese esentiale Asa este, oricat de bine ar arata in poze,sau in realitate, perfecta nu poate sa fie, toate au rugina, la toate trebuie schimbate piesele care au in componenta cauciuc, simeringuri, furtune,garnituri,bucse , curele,deci la toate este de lucru,dar asta-i tot farmecul fenomenului, Oltcit nu mai este o masina de uz zilnic intensiv
chromatech a scris:Asa este, oricat de bine ar arata in poze,sau in realitate, perfecta nu poate sa fie, toate au rugina, la toate trebuie schimbate piesele care au in componenta cauciuc, simeringuri, furtune,garnituri,bucse , curele,deci la toate este de lucru,dar asta-i tot farmecul fenomenului, Oltcit nu mai este o masina de uz zilnic intensiv

partial de acord ... eu inca folosesc oltcitul zilnic si eu folosesc zilnic , si nu unul Si eu am 12 TRS, fac zilnic naveta in Constanta, mie drag sa umblu cu ea !!!! Dragi colegi de forum,
Din motive despre care nu am amintiri placute (suspendarea permisului de conducere in drum spre Lugoj) m-am oprit la Sibiu si gata... Ca atare nu am mai ajuns sa vad masina aceea.
Cu toate acestea, daca aveti cunostinta de o masina, evident Oltcit, in bucuresti, si care sa corespunda exigentelor mele va rog sa imi dati de stire, fie aici pe forum sau mesaj privat sau telefon. 0744241431
Multumesc Revin cu rugamintea de a ma anunta cu privire la vanzarea unui Olticit in stare foarte buna! Am vazut pana acum 10-12 masini, insa nici una nu a fost ceea ce cautam.
Va multumesc! In stare foarte buna slabe sanse deoarece au o varsta......... Ai vreun tichet Rabla de dat? Revin cu rugamintea de a ma anunta cu privire la vanzarea unui Olticit in stare foarte buna! Am vazut pana acum 10-12 masini, insa nici una nu a fost ceea ce cautam.
Va multumesc! Ti-l vand eu pe al meu. E un TRS Club din 1993. Are 46.000 km, piese de rezerva, foarte bine intretinuta ( masina condusa de o femeie, adica de mine ). Astept rapuns pe privat! Revin cu rugamintea de a ma anunta cu privire la vanzarea unui Olticit in stare foarte buna! Am vazut pana acum 15 masini, insa nici una nu a fost ceea ce cautam.
Va multumesc! Eu ma intreb daca chiar iti doresti cu adevarat sa-ti iei un Oltcit BIG LIKE CROMATECH! Chiar dansu m-a ajutat sa-mi achizitionez un club de franta rosu din bucuresti, masina de garaj cu numai 36.000 km asa ca, da, vrea sa-si achizitioneze un oltcit dar sa fie un oltcit, nu orice rabla si ii dau dreptate. Si totusi, nici eu nu mai am pretentia sa gasesc un Oltcit in stare perfecta, nu exista asa ceva, cel bej pe care l-am cumparat luna trecuta nu este perfect dar este intr-o stare foarte buna pentru anii lui si conditiile in care a fost tinut, mi-e greu sa cred ca un om care-si doreste un Oltcit in zilele noastre nu are de unde alege, sau cat de pretentios sa fii ca din oferta actuala sa nu te atraga chiar nimic!!!!! Nu am spus eu ca vrea sa-si gaseasca unul in stare perfecta sau nou fiindca au 30 de ani rablele astea dar totusi, macar unul ca asta al tau crem daca gasea, in conditiile in care l-ai luat tu, dar, nu toate rablele, si gandeste-te eu am fost intermediarul si am incercat sa-l ajut cum pot dar ma repet, desii ele aratau bine in poze in realitate erau niste cazane pline de rugina si o gramada de petice de sudura si alte cele.
Deci nici chiar asa.
N-are rost sa iei un cazan din ala mai ales cand ti-o zice proprietarul ca fara 1500 de lei nu ti-l da, cat mai dai pe platforma, pe acte, numere etc si cat te mai costa vopsitul, tablaraia si toata restaurarea ce faci?, ajungi la 3000 de euro, sa fim seriosi, daca era vorba de vreun bmw sau mercedes vechi se merita sa se ajunga la 3000-4000 de euro fiindca sunt masini serioase chiar daca sunt batrane, pe cand oltcitul........
Aici e vorba de nostalgie, dansul a avut in trecut un club 11r cand erau ele in floare si i-a mancat zilele si chiar si asa vrea iar sa-si achizitioneze unul asa ca nu judecati o carte dupa copertile sale.
Fiecare face cum vrea si ce vrea!
Si ca sa fac o paranteza, am gasit mai demult un oltcit club 1982, alb la intrare in Tg-Jiu si mi s-a cerut pe el 2000 lei in schimb masina era terminata, fara stalpi, podele, lonjeroane, contraaripi deci practic nu aveai unde sa-i dai punct de sudura si nici partea mecanica nu era nimic de capul ei plus ca era romanizata toata masina.
Deci, nici bataie de joc. Oltcitul crem pe care l-a cumparat chromatech a fost de vanzare pe olx mai multe luni acum un an la un pret mai mic si nu l-a luat nimeni. Mai sus e post de al meu in care l-am informat de el deci... Oameni buni, o mie de vorba un ban nu fac!
Fiecare dintre masinile recomandate de voi au fost cumva evaluate. Singurul Oltcit la care nu am ajuns a fost cel alb de la Timisoarea si asta pentru ca mi-a fost retinut permisul.
Apoi, vreau sa stiti ca vreau sa cumpar un Oltcit!!
nu vreau nici sa repar, nici sa restaurez nici sa dezmembrez..si inca o chestiune: nu am un buget anume pentru Oltcit. Daca voi gasi ceva care sa imi placa o sa paltesc si gata!
Daca voi ma puteti ajuta ar fi extraordinar!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Vanzari, Cumparari Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum