Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

[DJ 02 TEI] - Buburuza mea

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
In sfarsit am reusit sa`mi fac si eu cont aici...

Sa-mi prezint si eu in cateva cuvinte buburuza:
-Oltcit 11 RM
-An fabricatie 1989
-Km rulati aproximativ 120000

La inceput era un RM`u ca toate altele, in august a fost "reabilitat" si un mici imbunatatiri. 3 saptamani am lucrat continuu la el zi de zi, totul a fost facut acasa de tatal meu si de mine mai putin aplicare vopselei.
O parte din lucrurile care le-am facut la buburuza:
-dezmembrat complet
-grunduit si antifonat interior, compartiment motor, aripi, semi-aripi, usi si "burtica buburuzei"
-reparat aripi spate, praguri + pedalier
-schimbat motor + cutie viteze
-a fost schimbata toata partea fata (usi, aripi, capota)
-a primit praguri modelul simplu pe care le-am unit cu aripile
-revopsire totala (culoare metalizata - scumpa vopsea )
-spoilere cu site din fibra
-masca fibra pe hayon "remodelata" (am astupat V-ul pentru stergator si gaura pentru butonul de deschidere)
-un interior nou retapitat cu imitatie de piele crem (adica: scaune, banchete, bord superior, plafon, parasolare, fete de usi si ce vine deasupra cutiilor in spate)
-folie neagra "pe spate" (luneta + geamuri laterale spate)
-deschidere portbagaj din buton
-faruri negre
-toba sport (cu intermediara din teava )
Mai sunt si altele pe care nu mi le amintesc...

Cateva poze inainte de reconditionare, in timpul si dupa aceasta:
http://www.99poze.ro/Buburuza_mea/

Spor la munca tuturor! Bun venit pe forumul nostru!!

De respectat si de laudat efortul tau si al tatalui tau pentru a tine in viata ,,porche-le oltenesc" - cum zicea un forumist de al nostru.

Cred, ca si ceilalti vor fi de acord cu mine daca vei da jos spoilerul pe fata si il vei remonta pe cel original, sau unul de TRS. Nu arata de loc bine, din contra ai strica aspectul masinii, care de altfel este realizata bine si cu eleganta.

In rest, toate bune si frumoase!! Bine ai venit si pe aici .
Sedere placuta. Foarte tare, ARE PERSONALITATE O treaba exceptionala, felicitari arata super
gyorgyoda a scris:Cred, ca si ceilalti vor fi de acord cu mine daca vei da jos spoilerul pe fata si il vei remonta pe cel original, sau unul de TRS.
Mie mi se pare ceva deosebit spoilerul fata ( http://www.99poze.ro/Buburuza_mea/21/ ) si care da bine la fizionomia masinii.

Spoilerul spate mie mi se pare cam "bombardat" ( http://www.99poze.ro/Buburuza_mea/19/ ) si mult spatiu liber lasat neastupat. Parca masina ar fi suferit "un sarut" violent in partea dorsala. felicitari pentru munca depusa la masina !!! sa te bucuri din plin din ea. a iesit ceva frumos! bravo
p.s: intrebare pentru tine si pentru ceilalti membrii ai forumului: de unde as putea sa fac si eu rost de o masca dintre faruri , modelul asta cum ai tu? http://www.99poze.ro/Buburuza_mea/14/ Merci frumos...intradevar, spoilerul de fata este mai special si din cate stiu eu nu s`au produs prea multe din acest model dar cred ca pe viitor o sa revin la spoilerul stock de TRS si o sa o las mai jos de fata.

@jimmy92 Initial masca nu arata asa, am decupat`o eu. Vezi mai jos o poza cum arata ea original.
http://www.imagehost.ro/viewer.php?img=051303284af2b1002b301 Din asta am si eu una bucata. Pentru cei ce nu stiu: e din fibra de sticla. Eu o pastrez ca amintire, intreaga; nu m-ar deranja sa mai fac rost de inca una. toata lumea stie ca e din fibra de sticla bre Bree dar e prea inalta pentru bara aia.
Cauta pe topicu lui laur sa vezi ce lasata era! Eu nu inteleg 2 chestii: de ce aproape in majoritatea cazurilor cei care isi monteaza pe masini bodykituri le prind neglijent iar imbinarea nu este perfecta, si aici nu ma refer la oltcit in general ca am vazut multe care stateau perfect la acest capitol ci la masinile tunate, cu elemente de tuning "ieftine".
De ex. la acest oltcit nu mi place deloc grila fata, e ori indoita pt a se imbina cat de cat, ori deplasata, ori prinsa neglijent,iar plasa aia e "comuma" rau de tot, orice posesor de dacie,supernova care se vrea mai deosebit isi pune plasa de aia.
Si a 2a chestie,de ce majoritatea oltciturilor tunate le vezi in judetul Dj?

Bobocu sper sa nu crezi ca am ceva cu tine,sau ca am pus intrebarile din rautate In DJ daca nu ai fibra de sticla pana la pamant nu esti cuuul bai nene!! In DJ gasesti foarte foarte usor chestiile alea de fibra... Craiova e mama oltencelor, nu vi se pare normal ca aici sa gasiti cam tot? Eu sunt de parere ca gusturile nu se discuta...oricum, sincer unele pareri chiar nu ma intereseaza. Mi`am facut masina sa`mi placa mie, nu altora.
Nu este perfect spoilerul de fata pentru ca nu era intr`o stare tocmai buna cand l`am luat, cu ceva efort l`am adus in starea in care este... inca nu sunt hotarat pentru cat timp o sa`l mai tin.

@lord_wader Nu te supara omule dar daca vedeai cum a arata spoilerul cand l`am luat cred ca acum nu mai ziceai nimic, mie imi place asa cum este, urata, stramba, cu toate defectele pe cale le vezi tu, aceasta masina este facuta acasa de mine si de tatal meu care pana acum cateva luni nu stiam ce`i ala oltcit neavand unul, poate daca era facuta intr`un atelier de catre meseriasi nu as fi tolerat nici eu defectele dar asa...
In ceea ce priveste plasa crezi ca eu nu`mi doresc sa o am, sa am ceva deosebit? (cum zici tu) Poate ca posesorii aceia de dacii nu sunt elevi ca mine cu 40 de ron alocatie pe luna (nici pe aia nu i`am mai primt din iunie ) sau poate ca au parinti de bani gata pe care nu i`a afectat criza, am zis ca o sa`i pun cand o sa`mi permit.

@Black project Mai bine cauta tu sa vezi cum ajunsese cu masina lasata...pe drumurile din Romania!

Sper ca nu am deranajat pe nimeni dar eu va zic adevarul, iar pentru cei care isi permit masini perfecte sa si le faca ei asa!

Bafta! asa bobocule fi dur:)...sa stii ca sunt multi oameni rai si invidiosi pe aici...daca ai putin spoileru stramb gata e kitch masina )...deh asta e...bafta in cont cu masina mie imi place ...jantele cand vin? Nu sunt dur doar ca oamenii vorbesc "aiurea"... Jantele e cam greu pe criza asta, imi mai taie astia si din alocatie acum...

Intre timp buburuza a primit:
* instalatie gpl
* aprindere electronica + fise siliconice tesla
* subwoofer + statie
* inchidere centralizata + alarma
* ceasuri indicatoare presiune ulei si incarcare (modificate cu leduri)
* ceasurile din bord modificate cu autocolant
* un mic stiker
...cam atat imi amintesc momentan.

Inca mai traieste si sufera schimbari neincetat, incet dar sigur....

To be continue... Arata foarte bine!
George Hermenean a scris:Arata foarte bine!

Merci frumos...sper pe viitor sa arate si mai bine de atat, in limita "fondurilor" disponibile pe vremurile astea de criza.

P.S. Poze mai vechi, am uitat cate am mai schimbat de cand nu am mai postat pe aici....

Volan sport Raid HP

Am renuntat la capace si am aranjat putin jantele...

Sita la spoilerul de pe spate

Folie omologata pe spate....si nu`mi mai amintesc pe moment... Foarte faina masina! S-o stapaniti sanatos si la cat mai multi km cu ea! Bobocule,si mie imi place. Frumoasa transformare!
Jantele de Dacie cad bine pe masina,cu cercurile albe.Ornamentul ala pe luneta nu impiedica vizibilitatea?
S-o stapanesti sanatos! Multumesc!

Jantele de fapt au "buza" un argintiu care pe spray era crom...
Nu, ornamentul nu impiedica deloc vizibilitatea.

Da`mi si mie un PM cu ID`ul tau sa mai schimbam o vorba despre oltcit. ID messenger:deceneu_2007
Stau foarte rar pe messenger,nu am timp.Mai bine vorbim la telefon:0745305935 Mici update`uri:
-jante sablate si revopsite incalcate cu gume 185/50 fata 185/55 spate...R14 @ aro 10
-schimbat bucsi telescoape, telescoape, rotule, rulmenti cu ace, brate, garnituri praf, pivioti (totul in afara de telescoape piese noi)

Arata frumos masinuta.
Sa o stapanesti sanatos.
Cum ai adaptat ceasurile de dacie?
Vreau si eu sa pun.
Cristii a scris:Arata frumos masinuta.
Sa o stapanesti sanatos.
Cum ai adaptat ceasurile de dacie?
Vreau si eu sa pun.

Multumesc!

La ce te referi in intrebarea ta? Pai la cel de presiune iti trebuie facuta o reductie pentru sonda de ulei si pusa una de dacie pentru presiune, iar la incarcare este legat pe firul de la alternator. In rest dai scrumiera jos faci o tabla/plastic sa se potriveasca acolo, dai gauri in ceasuri bagi leduri, le legi rezistente...si iese cam ce vezi.

Bafta! La asta m-am referit.
Mersi mult. Bobocule,unde ai sablat jantele?Sunt interesat.
Cristii a scris:La asta m-am referit.
Mersi mult.

Nu ai pentru ce...si alta data.

deceneu32 a scris:Bobocule,unde ai sablat jantele?Sunt interesat.

Aici la Bailesti la o fabrica, e mai complicat, daca te hotarasti pot incerca...dar nu promit nimic. Merci!Cand ma hotarasc te anunt:la anul! Ca plec din tara o perioada.... Daca este cineva interesat de piese de pe ea, masina se dezmembreaza. Pacat!Mai exista? Da Deceneu, deocamdata exista dar nu stiu pentru cat timp. In viitorul apropiat va trebui sa iau o decizie cu ea deoarece ocupa spatiu in curte care trebuie eliberat...

Sa-mi lasi mesaj daca ai nevoie de ceva. La mine inca e valabila oferta aia, adica vreau sa o iau cu totul.... stii tu ca am vorbit la telefon.... Ma bucur ca mai exista!
Unde o tii?In Bailesti?Cand am drum prin oras,trec sa o vad.
Cristii a scris:La mine inca e valabila oferta aia, adica vreau sa o iau cu totul.... stii tu ca am vorbit la telefon....

Da Cristi, te am in vedere, inca nu am descurcat treaba cu radierea. Te rog lasa-mi numarul tau de telefon in privat.

deceneu32 a scris:Ma bucur ca mai exista!
Unde o tii?In Bailesti?Cand am drum prin oras,trec sa o vad.

Desii e nemiscata de mai bine de un an, da, inca exista. Este in Bailesti, eu acum am revenit in Craiova si lucrez aici, ajung doar in week-end acasa. Cand te hotarasti imi dai un semn si se rezolva. Ok,vorbim!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum