Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Oltcit Club 1984

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salutare, am cam lipsit o vreme de pe forum, dar am noutati , un Oltcit galben cu vopsea originala, in stare bunicica. Are 118000 km, e din 84 si cred ca imi voi rupe mainile in el pana cand va iesii asa cum trebuie . Se pare ca pana la urma l-am gasit , dar bucuria initiala e scurta pentru ca trebuie muncit la ea, in primul rand urmeaza sa scot tonele de ulei ars din praguri,usi si aripile spate, sa indepartez stratul de antifon aplicat aiurea si sa dizolv dungile negre vopsite la baza caroseriei si pe capota.

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala 

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala  e in 83 fabricata masina si inscrisa in 84, se vede la bord in pozele de pe facebook ca are ceasuri de bord cu indicatoare subtiri care s-au pus pana in 83, din 84 au fost puse cu indicatoare de tabla....... Stiu ca este fabricata in 83, dar in cartea de identitate apare 84,am aratat datele scrise nu presupunerile mele , oricum, masina e interesanta, din nou am avut noroc prin faptul ca este fara rugina. Azi am descoperit ca barele fata spate sunt din inox vopsite, exact ca ornamentele de la hayon, cele fabricate pana in 87, deci vor fi lustruite . Da,faci f.b. daca scoti uleiul ars din caroserie fiindca uleiul ars este acid,ptr.cunoscatori se baga doar ulei nou,mai viscos amestecat cu vaselina.Cea mai buna vaselina este cea folosita la arme,asta,daca ai de unde sa faci rost.In ce priveste limuzina,are o culoare placuta,sa o stapinesti sanatos,este super mai ales cu barile si celelalte ornamente cromate. Felicitari pentru achizitie! Cat ai dat pe el? 2500 pentru masina, 2 planetare noi , set motor Citroen nou complet, set ambreiaj nou, rulmenti fata si spate noi, toata directia fata noua, alti rulmenti, burdufuri, platina, capac delcou si pipa delcou Ducellier,simeringuri gramada, culbutori, ax came stanga, toate noi.

Azi am dat tot interiorul afara , bara fata ,farurile si aripile fata demontate, bara spate demontata si am spalat complet cu presiune partea din fata si motorul. Masina nu are gram de rugina, dar de sub aripile fata am dat jos doua hectare de pamant de cea mai buna calitate ! , urmeaza inca doua hectare din spate o poza dupa scurta baie pe care i-am facut-o ieri . Masina va fi vopsita integral in septembrie

Click pentru a vedea imaginea in marime naturala  Ati revopsit masina?
Imagini noi nu ne oferiti?Multumim!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Masina Mea Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum