Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

piese olcit

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
O intrebare am si eu si sunt si nou pe aici: se mai gasesc piese de olcit sau se mai fabrica ceva ca vreau sa-mi cumpar si nu prea sunt hotarat ca multi spun ca mai degraba iti iei dacie, ca piese la olcit numai gasesti. Va rog dati-mi si mie niste detali ca sa stiu ce sa fac. Mai gasesti, stai linistit, atat noi, cat si second hand. Inca mai exista magazine si inca se mai produc. Nu la fel ca pentru dacie, dar asta e si un avantaj ca nu oricine face piese pt Oltcit, deci nu o sa gasesti piese facute pe genunchi in curte si care nu se potrivesc. Mai, nu luati piese de olcit ca-s contrafacute! Ca si Adidos, Nuke, Suny, Poanasonic...
Sa fie clar, pe cutie trebuie sa scrie Oltcit! Parcă era pe aici pe undeva o listă cu ce piese NU se mai fabrică și nu se mai găsesc de noi. Enumăr câteva repere: chiulasă 1129 cmc (parcă pe dreapta), brațe inferioare față, ceva pe la puntea spate (parcă brațele), pompă frână, etrieri față, cutie amestec (cea de sub carburator), jante.
cristi_s a scris:Inca mai exista magazine si inca se mai produc. Nu la fel ca pentru dacie, dar asta e si un avantaj ca nu oricine face piese pt Oltcit, deci nu o sa gasesti piese facute pe genunchi in curte si care nu se potrivesc.

Total gresit! Din pacate, piesele fabricate de oltcit sint si ele facute de firme obscure, destule dintre ele, iar cele de firme consacrate, cum ar fi Topoloveni, sint din ce in ce mai proaste. Piesele pot fi si foarte bune, insa si varza. Cu Dacia problema e simpla. Cumperi piese de origine Dacia, inclusiv pentru berline. Calitatea astora e mai buna ca ce se face pentru Oltcit, iar pretul este mai mic. Nu-s mai ieftine alea de dacie bre. Bre, motane, bagi frica in om.... Nu-si mai ia in veci oltic daca-l speriem cu tristul adevar
EEK! a scris:
Total gresit!

Nu CHIAR TOTAL, ci aproape. Nu poti compara procentul de piese proaste pentru Oltcit cu procentul de porcarii pentru dacia, unde la fiecare componenta poti gasi de 2 3 feluri si de 7 calitati diferite. dar asa intre dacie si olcit care sunt diferentele adica performantele la amandoua. Sunt multe de spus . Cel mai bine ar fi daca ai gasi pe cineva cu oltcit, sa te lase sa te "dai" cu el. Asa poti sa-ti dai seama clar de diferente (pentru ca asemanari nu prea sunt...). Diferentele apar ca la acelasi pret sa zicem 20 de milioane, gasesti un Oltcit foarte bun, si o Dacie vai de capul ei. Tabla, care costa cel mai mult, o gasesti mult mai buna la Oltcit, adica la acelasi pret iei o Dacie varza sau un Oltcit bun de tot.
Piesele de obicei acuma sint mai bune cele de origine Dacia. La Dacia daca nu iei de origine te spargi de ras, schimbi la ele la o saptamana.
Motorul mai fiabil la Oltcit, chiar daca o sa pacane, tacane, el tot o sa mearga. Tabla nu mai zic, mult mai fiabila la Oltcit.
Interventiile la motor si circuitul de ulei sint mai naspa la Oltcit. Asta e intr-adevar nasol.
Daca iei masina pentru drumuri mai lungi nici nu se pune problema alegerii: mergi ca omul cu 130 cu Oltcitul, nu esti limitat ca la Dacie l;a 80 sa nu sari de pe sosea.
Daca mergi iarna si urban, mai bine Dacie. Dacia merge omologata pe GPL. GPL 17.000, Benzina 36.000.
Daca iei masina asa de distractie si nu de utilitate si nu faci km multi cu ea eu as zice Oltcit. Daca o iei sa o muncesti, mergi mult cu ea, indiscutabil Dacie (vezi capitolul cu GPL).
Daca mi s-ar oferi, sa zicem un Oltcit cu 20 mil si o Dacie cu 30 mil la aceeasi calitate a tablei si motorului, Dacia fara gaz, indiscutabil as lua Dacia. As pune-o pe gaz, cu inca 10 milioane, si apoi tine-te plimbari la mare si la munte. Asa, incetisor cu 90 la ora maxim. cum nu's asemanari, bre?!? ambele au 4 roti, 3 prezoane la roata, un volan, si merg pe benzina. ma rog, oltcitu merge pe benzina, dacia sta pe orice. Si un tacanit la volan mai bine zis intre volan si scaun... acolo e buba mare de obicei... daca tzacane acolo e naspa rau eu in '99 cand am luat Oltcit-ul se spunea la fel:nu mai gasesti piese bla-bla-bla. Na' ca e 2006 aproape si nu mi s-a intamplat pana acum sa imi trebuiasca o piesa si sa nu o gasesc.

A! ba da. Jante de aluminiu care sa mearga la astea 3 gauri si cu cauciucurile standard.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum