Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Am motocicleta ;)

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
chiar daca nu are legatura cu subiectul initial, tot despre o "motocicleta" e vorba.
ieri am facut rost de chestia asta cu 2 roti:

haidi bre admin... de ce imi facusi topic nou?? crazy man...crazy...
sper ca ai echipament de protectie....si ca il porti mereu dap. am casca de casca breeee.
da' arat penal cu baritai casca si cu mini moto.
in schimb e pe cap tot timpul. Bre omule da asta nu e pentru copilasi Ori sa inteleg eu ca esti cam mic da statura Ca eu anm ami vazut asa ceva prin Iasi dar erau cu copilasi pe ele. nu e bre ptr copilasi. ia cauta pe net de pocket-bike. cica e la moda acum dracovenia dracului!!
si prinde vreo 60 la ora dracia. Mde ce sa zic e frumoasa jucaria.

Dar eu unul pe bune nu m-as aventura pe asa ceva.E prea mica pentru mine si nu sunt interesat prea tare de vehicule motorizate pe doua roti.Oricum sa o stapinesti cu placere. să o stăpînesti sănătos...însă nu uita că 4 roți sunt mai sigure decit două. Misto dracovenia bre..cat dadusi pe ea?Ma tenteaza si pe mine Bre, pune casca aia pe cap sa nu te recunoasca lumea .
Vezi bre sa nu se intepeneasca motocicleta undeva daca e asa mica man, vezi ca daca lucrezi un pic motorul poti sa scoti din ea vreo 80-90 la ora. da acu stau si ma gandesc, s-o merita pe drumurile din ro? Pupa, frumoasa jucarie. S-o stapinesti si s-o folosesti sanatos. In Bucuresti e super un astfel de mijloc de locomotie. Bre, e super, da nu te juca cu fundu gol pe langa aia sculata..
Ia-ti neaparat protectii... pt ca in Bucale e nasol de tot pe 2 roti, se circula haotic dupa principiul ala mai mare trece primu! Iar casca e necesara da nu suficienta!
Intra la motociclism.ro la sectiunea accidente- ti se face paru masiuca..
Pe bune, io in bucuresti NU mai am "the balls" ca sa mai merg cu motorul...
Ia-ti protectii pt tibii (cizme cu protectii), manusi cu kevlar/carbon, jacheta cu protectii pt torace, coloana, clavicula.., genunchiere etc.
Bre, fereasca-Sfantu, da da-i un telefon lui Supy sa iti explice ce stupide pot fi intamplarile pe 2 roti cate-odata! Apoi manusile alea ajuta si in alte situatii, la scos dintii celor care te enerveaza ( ) etc

Inca o data: NU TE ZGARCI cand e vorba de echipament pe motor. La o cazatura fie ea si la 50 la ora, daca meri taras pe maini pe asfalt, nu mai mananci cu mainile tale cel putin 2 luni! Pe cand daca ai protectii - pierzi cativa euroi, da macar esti intreg!

Sfatul meu:
Lasa-le naiba de fleacuri, daca ai boala motoarelor ia-ti ceva adevarat, De ex Aprilia Tuare350 /600 sau F650, sau Honda transalp.. Cu cat ai utilaj mai mic in trafic, cu atat esti mai invizibil si cu atat creste sansa sa nu te vada (sau sa nu vrea sa te vada) cre-un idiot...

Numai bine
Si Asfalt Uscat! " La o cazatura fie ea si la 50 la ora, daca meri taras pe maini pe asfalt, nu mai mananci cu mainile tale cel putin 2 luni!"

Eu am mers tarash cam vre-o 10-15m eram in pantaloni scurti si tricou cu maineca scurta... genunchi, coate, palme si spatele toate jupuite si polizate (Gabii s-o crezi tu ca mergi tarash doar pe maini ), noroc ca nu am ajuns la vre-o bordura sa mai dau si cu bostanu' (nu aveam nici casca). Daca aveam un minim de protectie nu aveam nici pe naiba... Nu va jucati cu utilaje motorizate pe 2 roti fara protectie ca la orice cazatura aparent banala va puteti face varza rau. Era sa uit... pupa sa o folosesti sanatos si sa ai parte se senzatii cat mai tari si multe fara incidenta neplacute eu am avut scuter o perioada oarecare, mi-am furat ceva cazaturi cu el.
mainile le-am cam jupuit cazand la 20 la ora pe pamant.
am intrat intr-o intersectie cruce (eu aveam stop) si m-a bushit o dacie venind din dreapta. i-am indoit bara, aripa, i-am spart farul (toate in stanga). scuterul meu era un vespa piagio de-ala de tabla, cu caroserie tip cochilie de melc. n-au mai calcat rotile vertical niciodata. eu am avut mare noroc - nu am avut nimic, m-am rostogolit si foarte foarte putin m-am lovit la cap (ceafa), nici cucui parca n-am facut. a doua zi ma dureau un pic oasele cand m-am trezit.
ala de pe spate a avut un noroc maximal ca a pus mana si a dat cu capul in mana. a doua zi avea o vanataie serioasa, si a fost si la spital dupa o vreme, ca il cam dureau oasele si pe el - ii era frica de fisuri. am avut mare noroc ca n-a patit el nimic, nu aveam carnet (trebuia a1), nu aveam nici unul casca, eu eram de vina... cred ca infundam puscaria daca i se intampla ceva. ala cu dacia a fost baiat salon, a plecat repede (la insistentele prietenei). si toate astea se intamplau in Vinerea Mare, la 2 zile dupa ce-l cumparasem
alta data (era seara) intr-o intersectie in T (eu mergeam drept) un bou cu autobuzul mi-a taiat calea (el venea de pe codita teului, o lua la dreapta si avea cedeaza). am avut si atunci noroc maximal - l-am lovit razant cu cornul si am aterizat pe insula (nu stiu cum, a fost un black-out de vreo 2-3 secunde). m-am trezit mergand pe insula, pe bolovani. am retinut numarul (pt aia din craiova, daca n-or fi reparat autobuzul intre timp - 7 ani , e dj-01-ahh) si cand am mai vazut autobuzul, urma de la cornul meu era pe autobuz cu vreo 10-15 cm mai sus decat ar fi venit in mod normal, avea vreo 20-25 de cm lungime. va dati seama cum a luat curba.
sunt si acum mirat ca am scapat cu viata din toate fazele cu scuterul (au fost mai multe, nu le mai enumar).
una peste alta:
1. asigura-te ca esti complet acoperit de lege.
2. asigura-te ca ai toate protectiile necesare.
3. ia-ti o motocicleta decenta (MINIM 250)
4. asigura-te ca motocicleta ta face suficient de mult zgomot
5. fii cu ochii in patru, mai ales in trafic. nici aici nu se prea da prioritate la motociclisti, ce sa mai zic de ro.
pies: evident, n-am avut niciodata nici un fel de echipament special de protectie. ce sa-i faci, inconstienta tineretii
pupa a scris:nu e bre ptr copilasi. ia cauta pe net de pocket-bike. cica e la moda acum dracovenia dracului!!
si prinde vreo 60 la ora dracia.

ia realizeza o foto pe ea sa se vada cit e de mica.... e aiurea de mers mult pe ea mai ales un adult...
vindea un colorat una in targ si cerea 11 mil la care cineva a spus :
" dau 11 mil sa-mi bag copilu' in mormant.." va multumesc pentru minunatele urari de bine!!!

stati bre linistiti ca nu ma deplasez cu ea ca si cu un motor adevarat.
jucaria e doar pt fun. mers in parc, noaptea cu baietii. in nici un caz nu va fi folosita ca mijloc de transport.
motorul este de 49 cc. permisul nu este necesar.
in prima noapte de joaca a prins 58 de km la ora. si cred ca se mai ducea nitel, dar inca nu ma aventurez la viteze sinucigase...

hai ca va mai pun o poza, mai haioasa decat prevede legea.
in fundal puteti admira si adevarata masinarie tehnica...

Pupa bre' nu esti pe felia ta mosule. Esti de coma sa mor de nu. Acum vreo saptamana erai cumva pe la guvern in fata dadeai ture sau mi s-a parut mie. Oricum daca e sa iti iei motor iti recomand cu caldura un cross sau un enduro. E belea in oras si daca-i pui gume de asfalt faci la scheme cu ea de te doare mintea. nu bre. acum o sapt. nu aveam jucaria. doar de 2 zile doarme cu mine. .
bre, alt motor mai mare nu vreau. nu sunt pasionat de cele 2 roti motorizate. dupa cum spuneam, minimobra e doar de joaca asa... pupa,
uita-te pe spatele carnetului de sofer. o sa vezi aclo categoria a1. pentru motoare <50cmc si viteze <50km/h
(informatie valabila inainte de plecarea mea din ro).
salut
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum