Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Macarale geam electrice

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Stie cineva daca se potrivesc macaralele electrice de solenza pe sistemul din usa oltcit-ului, sau alte marci...?
Eventual cu niste modificari minime (dat o gaura pt. prindere).
Sau kit-uri universale.....?

Iluminati-ma va rog..... Vezi ce gasesti util pe aici:
http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=912&highlight=geamuri+electrice
Sunt destule sfaturi utile.
Cu tot respectul. Are doctoru' un model de macara electrica pe masina lui
E mai putin estetica da nu costa 5 mil ca alea profi Ma intereseaza "metoda lascu, motorase de stergator. simplu si eficient".
Insa, e nevoie de platbanda pt prinderea motoarelor, cum anume conectrezi axul motorasului la macara?

E fiabil in timp, sau se poticneste(lipsa cuplu), etc? Din cate am constatat eu stergatorul nu prea are cine stie ce cuplu. Asta e marea problema.

Moshulik a scris pe un alt topic : "Geamuri electrice-HELP" ca :"Folositzi motorase de stergator - au reductor incorporat, au tot ce trebuie. O singura modificare trebuie facuta - una din perii este acum legata la masa - trebuie dezlegata de la masa, pentru a putea fi alimentat motorasul in ambele sensuri pentru a inchide/deschide geamul.
Costa in jur de 500 de mii un motoras de stergator. Poate de dacie e mai ieftin. Mai problematic este cu comanda geamului. Nu vei avea limitator de cursa, deci apare riscul sa se smulga ceva daca tzii apasat prea mult pe comanda. Butonul trebuie sa aiba o pozitzie neutra la mijloc si doua pozitzii elastice - pentru actzionarea in ambele directzii. Nu merita sa te complici cu microcontroler, pentru a simula comportamentul normal de geamuri electrice (click scurt - actionare continua, click lung - actionare secventziala....)"

Ps: Stie cineva la Solenza sau Supernova cum sunt macaralele? - tip foarfeca(parghie) ca la oltcit sau altfel? . Ma gandesc si la varianta asta...(o macara cu motoras este 115 lei -info de pe Daciaclub). Geamurile lui Lascu le-am vazut la intrunire. Comanda pt ele era luata de pe Cielo, cea de la sofer, cu comanda si pt geamurile spate ,deci avea 3 pozitii pt buton. Ce mi-a zis Bogdan cand l-am intrebat cum merg: "Ai grija ca poti sa-ti rupi degetele daca inchizi de tot" , deci nu are limita de cursa si cuplu destul de bun, din moment ce te poate lasa fara "dejte" . Singura chestie, e putin inestetica galma produsa de motoras.
Cu tot respectul. Cred ca poti sa gasesti ceva care sa acopere acea galma...un fel de buzunar ceva
Geamurile lui Lascu le-am vazut la intrunire. Comanda pt ele era luata de pe Cielo, cea de la sofer, cu comanda si pt g

Bun, dar cum pozitionezi axul motorasului? Pe semi-coroana dintata a
manivelei sau chiar pe axul manivelei ?

Iar cu umflatura , cam cat iese in afara (in mm)? Nu se poate rezolva prin taierea cartonului panoului in dreptul motorasului.... si sa ramana doar partea subtire de vinilin in dreptul motorului? Sau nu e suficient....e umflatura prea mare?

Motorul de stergator de fata(oltcit) costa 70 de lei. Banuiesc ca cel de fata e folosit pt. macara. Este imens motorul, putin mai mic decat un electromotor aproape... . Cred ca e bun pt. geamuri de camion.
Si nu are nici macar axul canelat cu dinti care sa se potriveasca pe coroana macaralei.

Mai convenabil ar fi o macara tip foarfeca (parghie in X cum are si oltcit-ul) sau un motor cu reductor luat de pe o alta macara asemanatoare si sa se portiveasca la "dinti" axul motorului si coroana
macaralei.

Revin cu intrebarea de mai sus : Cine stie ce fel de macara electica are dacia SN sau solenza? (se pare ca ambele modele au aceasi macara ca principiu pt. ca se pot monta macarale de solenza pe SN macarale de geamuri (kit complet) gasiti in vitan la TORNADO, cu 2,5 mil! sunt f.bune calitativ. de 6 luni de cand le am n-am avut probleme! p.m. me si va dau nr de tel daca vreti.
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum