Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Nu imi functioneaza frana de mana!

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Salut!Sunt un nou venit in clubul vostru si cam 'nestiutor'.Mi-am cumparat un Oltcit 11R 1989 zilele trecute(am dat 200E pe el-super oferta consider eu la cum merge,l-am luat de la o tipa care si-a luat Golf 5 si nu mai avea ce sa faca cu el).Chestia e ca mai are mici probleme pe care tre sa le rezolv(niste aripi pe fata,toba aia de sub motor) si o problema mare-nu-i merge frana de mana!A spus ca nu i-a mers niciodata de cand a luat-o ea.Cand am fost la service mi s-a spus ca trebue facute discurile...ca ma costa o gramada de bani...fara macar sa se uite-era in graba mare.Eu ma gandesc ca poate e rupt numai cablul-avand in vedere ca maneta merge foarte,foarte usor.Voi puteti sa imi dati vre-un sfat?Sau sa imi indicati un service bun unde sa nu ma mai jumuleasca???Si sa se si priceapa...???Mersi mult! incearca aici daca vrei mecanic bun: http://forum.oltcit.ro/viewtopic.php?t=92&start=35 Nu stiu ca sa spun dar parca imi miroase a jecmaneala dupa ce ti-au spus aia la service. Sunt cam 3 posibilitati:
1.Nu e reglata frana de mana , in cartea lui Canta scrie cum se regleaza, se gaseste pe net la: http://ftp.microcom.ro/Oltcit/
2.Cablu rupt
3.Cablu intepenit
Daca am uitat vreo posibilitate adaugati.
Daca nu te pricepi si nu vrei sa intervii tu =>vorbeste cu doctoru oltcitului , sfatul meu.
eugenmanea a scris: ...si cam 'nestiutor'...Voi puteti sa imi dati vre-un sfat?

La ftp://ftp.microcom.ro ai atit manualul lui T. Canta cit si manualul de uzina in formate electronice (pdf). Gasesti acolo exact ce te intereseaza dupa ce le descarci. Nu e rau sa se apuce sa studieze manualele, dar la inceput poate ar fi mai bine sa mearga la cineva de incredere. Si sa caste ochii cu mare atentie. Nu de alta dar chiar el recunoaste:
... si cam 'nestiutor'

E pacat sa strice ceva prin ea si apoi sa dea mai multi bani sa repare. Iar apoi, cu timpul si cu ajutorul sfaturilor de la ceilalti oticari sa incepe sa remedieze singur problemele.
Subscriu la recomandarea lui pupa. Lascomobile Rahova. Bogdan e super fain, te ajuta, si itzi si explica. Iar de la el pleci si cu masina reparata si cu lectia invatata.

Hai noroc si CRACIUN FERICIT!!!! HIC!!!!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Sistemul de franare Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum