Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

nu avem bani de cdplayer???

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Nu-i nimic se ia una bucata cdrom si se monteaza pe masina
pt a transforma de la 12v la 5v(necesari cdrom-ului) se cumpara piesa cu codul L7805C-V care face aceasta transformare (aceasta piesa are nevoie neaparata de un radiator deoarece se incinge)
Mufa de alimentare care intra in cdrom se ia de la un calculator vechi .
Apoi dupa caz semnalul se trece fie prin casetofon pt amplificare fie printr-o statie deoare acesta are semnalul foare slab

Si iata ca avem un cdplayer ce nu sare cand trecem prin gropi si ridica nivelul calitate al sunetului Eu am asa ceva de un an de zile , si sunt foarte multumit.Daca vreti detalii ,
spuneti-mi. vrem detalii Nu sare la hopuri?
Cele mai bune sunt alea mai vechi care au butoane de Play/Pause, FF, REW. Am vazut odata unul care avea si un mic display LCD. parca nu-mi vine sa cred ca nu sare la gropi! astea nu au pic de buffer, nu au read-ahead..nu shtiu..da' mi se pare dubios..poate un Teac, alea shtiu ca' mai bune.. mai bine luatin din carrefour un cd-player Roadstar e vro 2.800.000 un model am eu l-am primit cadou si e super .... pt. cati bani dai pe el ... nu va ganditi ca e vro bomba .... Am un stick memory de 512 M. stiti daca exista vreun adaptor care sa citeasca melodiile mp3 de pe el si sa le redea ? Am vazut ca exista stick-uri care sunt si playere si reportofoane dar compacte adica toate in unul. Stati sa reluam un cdrom este in magazin max 600000 nu sare la gropi iar pe cel mai ieftin cdplayer dai cel putin 1000000 si asta sare la gropi
asa de restu iti cumperi un kit de statie de 40w si ai si amplificare calumea

problema este unde il pui cdrom daca ai si casetofon

eu l-am pus pe bord intr-un suport dar mi se pare ca e cam la vedere si ti-l poate fura vreun prost am demontat cd'rom-uri....si....parerea mea e ca nu va sari cd'ul...nici daca dai cu el de pamant, din urmatorul motiv: cand introduci cd'ul....un dispozitiv intra in mijlocul cd'ului...si il impinge in sus. Sus se afla un suport...in care intra mijlocul dispozitivului care impinge cd-ul. Dupa ce cele 2parti s-au intalnit(adica au intrat una in alta)....cd-ul se invarte....si nu are joc...nici in sus...nici in jos, nu exista cum sa sara.
la cd-playere...nu stiu care e miscarea....ca nu m-am incumetat sa desfac unul, dar la un cd-player de camera....nu exista partea de sus....care sa blocheze cd-ul sa sara din loc. Bună,
Bre bre...
Nu cd-ul sare ci capul sare de pe el, sau mai bine zis sare din dreptul micronului pătrat unde trebuie să citească...
De aici apare eroarea de citire. Ca să nu mai vorbim că el are un dispozitiv antivibrație prin chiar sistemul automat care comandă poziționarea capului. Problema este că acest CDRom de computer nu este calculat să reziste la așa multe corecții și se va distruge mult mai repede controllerul (prin ambalare termică de obicei). Dacă vă uitați și la un cdplayer portabil (cu baterii) acestea se termină mult mai repede (consum sporit) dacă îl mișcați.
Așa că...
Cu stimă, Asta este si cea mai buna varianta - un CD-Player portabil care este contruit special sa functioneze in orice pozitie, vibratii, etc. Dezavantaje
- incomod de schimbat CD-ul
- trebuie facut un stabilizator de la 12v la 3V sau cat are nevoie
- pretul care se apropie de cel al unui radio-CD auto ieftin, chiar il poate intrece. orice sidirom mai nou are buffer de 2M ( verificati cu nero sau alt soft de identificare caracteristici cdrom) si viteza de citire peste 40X
de aceea nu va sari la gropi.
la mecanisme din cate stiu eu exista o diferenta intre cdrom, cdplayer pe combina (home) si cdplayer auto :cdromul intradevar are 2 parti de prindere (sus si jos cum s-a explicat mai sus), pe combina nu are sus 9vezi cele cu geam transparent la care se vede cdul) iar la cdplayer auto exista o serie pe periute (ca o mocheta) la intrarea cd-ului care are rol de sustinere cd (uitativa la cd-urile rulate pe un cdplayer auto dupa o luna si o sa vedeti cat de zgariate sunt, indiferent de marca: si pe sony si pe kenwood am vazut la fel, si apoi incercati sa le rulati pe o combina sa vedeti daca mai merge)
De asemenea cdplayerele auto sunt facute pentru drumuri normale si masini normale( cred ca aia de la sony nici macar nu isi pot inchipui macar cum arata un drum in romania fie ele si national si cum sunt facute suspensiile la o masina romanesca). Ei pun accent pe fidelitate, ergonomie si calitate a pieselor nu pe cat sa reziste sa dai cu el de gropi.
Singurul avantaj al unui cdrom este pretul(cu tot te ajunge la 1 mil: cdrom, piese electronice, caseta adaptoare daca nu ai statie). dezavantajul cel mai important este ca in oltcit nu prea ai unde sa il pui ca sa arate si el cat de cat normal ( nu ca un ceas de taxi)
Toata aceasta discutie se reduce la o intrebare simpla: imi permit sa dau peste 3 mil pe un cdpayer sau daca nu, dau sub 1 mil si fac o improvizatie?
raspunsul il stie fiecare pentru fiecare
ciao Ca sa fiu extrem de pedant, la ascultarea cd-audio nu conteaza viteza max a CD-ROM-ului, ele vor fi rotite cu 1x, aceasta viteza fiind de fapt si unitatea de masura pt viteza CD-ROM-urilor.
Viteza e buna pt mp3-uri, dar in acest caz trebuie mai mult decat un CD-ROM pt a le asculta.
Periutele le veti gasi si la CD-ROM-urile cu slot, adica nu cu tray (suport de cafea ), cum au 99% dintre ele.
CD-ul "sare" mai putin din cauza mecanismului de pozitionare al capului care este actionat cu angrenaj, el sare mai mult din cauza sistemului de focalizare, lentila acestuia sta prinsa in niste suspensii f fine si este actionata de niste bobine prin intermediul campului electromagnetic. Cine a curatat lentila la CD-ROM sau CD-Player stie.
Eu stiam ca buffer de 2MB are un CD-WRITER deoarece scrierea trebuie sa fie continua, daca este intrerupta inainte de finalizare, discul este stricat.
Un CD-ROM nu prea are nevoie de buffer asa de mare.
Marea diferenta constructiva la CD-player-ele auto sau portabile fata de cele stationare este data de suspensia mecanismului fata de carcasa, mai putin de prinderea discului. Eu am de un an de zile cd-rom pe oltcit , si nu mi-a sarit niciodata, chiar daca am luat si o gura de canal.L-am montat sub cutia de acte , prin folosirea a doua bride din tabla. Si eu am instalat un Cd-Rom in masina unui amic si tipul e foarte multumit de el. In cazul asta nu a fost mare problema spatiul pt ca omului i l-am instalat sub scaunul pasagerului, si i-am facut un fel de telecomanda la el.Cum? Foarte simplu. I-am scos partea din fata a Cd-Rom-ului si prin niste fire lipite pe contacte,i-am prelungit contactele pana pe volan i-am instalat o telecomanda mai veche de camera video.Mentionez ca telecomanda cu pricina are dimensiuni reduse,cam cat un pachet de tigari ,este foare subtire si arata chiar bine.Dezavantajul e ca omul poate controla unitatea de pe volan dar ca sa schimbe CD-ul trebuie sa mai fie cu cineva in masina.Dar cum omu-i taximetrist nu-l prea deranjeaza.Cu privire la intrarile inspre casetofon acesta era prevazut din fabrica cu intrari de CD.E un pic de lucru dar daca ai bani mai putini si asta poate fi o solutie.Insa nu e alegerea cea mai fericite.Ideal e un Cd-player de masina dar sa fie de firma.Eu de exemplu mi-am luat un Kenwood SH cu 100 de euro dar scula merge extraordinar si poate reda CD-uri care le inscriptionez pe PC si la 40X.
raduku a scris:... poate reda CD-uri care le inscriptionez pe PC si la 40X.

Bună,
CD-urile audio se inscripționează la 1X indiferent de viteza pe care o pui tu acolo.
Cu stimă, ??? cum adica cele audio sunt inscriptionate numai la 1X???????
nu are logica ce ai spus
oricine a scris mai multe cduri audio (si eu am scris destule) poate sa iti spuna ca nu e adevarat: cel mai simplu argument este timpul de scriere (intre 3min si 20 min); oare de ce difera timpul de scriere daca viteza e aceeasi; si alt argument: de ce cdplayerele fac nazuri cand scrii cduri audio la viteze mai mari daca viteza de scriere reala tot timpul este 1X indiferent ce scrie softul ( dupa cum spui tu)?
cred ca ai vrut sa spui altceva dar nu imi dau seama ce...
CD-urile audio se inscripționează la 1X indiferent de viteza pe care o pui tu acolo.
Cu stima

Man, tin sa te contrazic aici, cd-urile audio se scriu ichiar la 40x (se poate vedea si din durata scrierii), problema nu este cu cd-romul (un cd rom care citeste 40 X nu are probleme cu citirea lui), dar incearca urmatorul experiment, trage un cd audio la 40x si incearca sa-l asculti pe o combina mai veche sau un cd de masina mai vechi si ai sa vezi ca iti da eroare, iti spun din proprie experienta pentru ca sunt DJ si trag sute de cd-uri audio si daca le trag pe viteza mai mare de 16X pana si cd-urile profesionale (pioneer cdj800s) din discoteca au probleme cu citirea lor.Eu de obicei inregistrez cd-urile pe 8x. Am avut un cd-player de masina Daewoo care nu le vedea nici la 4X.[/quote] O fi având viteza de scriere legătură cu faptul că al meu sare pistele la greu la gropi? Menționez că nu le-am scris la mai mult de 12x că atât știe writerul. Cititorul de mașină este un rht de medion pe care am dat 3 mil acum 1,5 ani. Nu , din pacate la tine nu este vorba de viteza cd-ului, daca ar fi problema de viteza de scriere cd-ului ar sari tot timpul, sau nu il citeste deloc, la tine problema este legata de calitatea cd playerului, incearca sa-l vinzi si cumpara-ti unul de generatie mai noua care are sistem antishock (buffer, citeste cd-ul cu 10-40 de secunde inainte).

Cu respect .....Ratonu' Danf s-a exprimat gresit. La scriere, poti "varsa" datele cu viteza pe care o poate CD writerul dar la redare, un CD audio se invarte cu viteza standard 1x. Cum am mai spus, aceasta este si unitatea de masura pt viteza CD-ROM-ului. 40x = de 40 de ori viteza de rotatie a unui CD audio.
Daca viteza de scriere este prea mare, combinele audio normale nu pot citi corect deoarece circuitele lor de tracking si de focalizare nu sunt atat de performante ca cele din CD-rom. Probabil ca pista scrisa la 40X difera de cea scrisa la viteze mai mici, lucru nesemnificativ pt un CD-player performant sau pt un CD-ROM. Baeti eu tocmai am montat cdrom-ul meu pe masina si merge fain . Si pt ca sa-l verific m-am dus cu el la tara pe drumuri piertuite care produc vibratii extrem de fine si de puternice si cdrom-ul nici n-a simtit .
Explicatie : electromagneti care tin lentila (de care s-a mai vorbit )sunt extrem de puternici si aceasta nu se misca decat daca sari cu masina de un pod(si atunci e cu poate) .Vreti sa verificati luati o agrafa si apropiati-o de unul(se afla de o parte si de alta a lentilei)si veti vedea .

Tot e ce-a mai usoara metoda de a avea un cdplayer de calitate
eugenro2001 a scris:Danf s-a exprimat gresit.

Bună,
Sorry!
Cu stimă,
Cristi-inraitul a scris:Eu am asa ceva de un an de zile , si sunt foarte multumit.Daca vreti detalii ,
spuneti-mi.

Apai baga acili-sea neste detalii dom'le ca vrem sa ne emancipam si noi cu niste CDPlayer daste' hybrid.
Ce e ala L7805C-V ca io nu's elecronist bre'!

Vrem detalii.

Cu respect. 7805 este un integrat cu 3 picioare(intrare12 volti , masa , iesire5 volti).Se stie ca orice cd-rom functioneaza la doua tensiuni 5 si12 volti. aha am inteles.
si-l pot pune pe acelasi fir de unde iau si 12V-ul? 1. Toate CD playerele, CD-ROaMele, etc, au un dispozitiv de prindere și centrare a CDului din două bucați, o privire mai atentă și veți remarca cealaltă parte, care este fixă. Prinderea se face magnetic, de obicei un inel feros inglobat într-o bucată de plastic care atârnă într-o gaură pe o traversă metalică sau de plastic. Fără dispozitivul de prindere nu se poate face skip, seek, ff și rw pentru că la orice schimbare de viteză trebuie așteptat să se echilibreze CDul iar centrarea ar fi un joc de noroc.
La CD playerele portabile și pentru laptop prinderea și centrarea se face cu trei mici cleme situate pe butuc, dar aici operatorul trebuie să-l insereze manual. CDurile și CD-ROMurile cu fantă, idem. CDplayerele cu capac transparent, idem (nu se vede TOT CDul).
2. Nu toate CD playerele, și mai ales CD-ROM urile pt PC citesc CD Audio la 1x. CD-ROMurile Samsung de ex citesc la viteza maximă la care pot citi CDul, și redau la 1x, ceea ce le face foarte fiabile pt auto. Acestea se pot recunoaște după zgomotul mare pe care-l fac la un CD Audio, la fel ca la un CD de date. Există CD-ROaMe Pioneer cu fantă, care se pretează și mai bine pt auto, dar nu prea se mai găsesc nici la second.
Au totuși un mare inconvenient, viteza mare de rotație dă un moment foarte mare, câtă vreme sunt doar gropi e ok, dacă însă apare o mișcare de tangaj, CDul ăla o să fie așchiat pe toate părțile de toate colțurile de prinăuntru. Unele sertare de CD ROM au niște zgârieturi pe margine, făcute de CD când este ejectat înainte de a fi frânat. Cam așa arată și CDul după o astfel de mișcare...

De aceea sunt mult mai fiabile memoriile USB cu MP3 player integrat, 'citesc' înainte, nu sar orice-groapă sau stil de condus ar fi, nu au nevoie de CDuri scrise la viteze mici, au prețuri comparabile cu un radiocasetofon și încape muzică pe ele gârlă. Unde mai pui că sunt așa de antifurt, că nici nu trebuie să-l dai jos de la chei.
Bastos a scris:De aceea sunt mult mai fiabile memoriile USB cu MP3 player integrat, 'citesc' înainte, nu sar.......

Man I'm an ol'school Doug!

I want to listen to my P.E. CD, 8 years old man! Cine-i P.E. ăsta (scuze pentru ignoranță)?
Poți folosi de ex Audiograbber pe el, că-i gratuit, și pui MP3urile pe stick-ul USB, unde nu se mai zgârie nici un CD. Unde mai pui că nu te chinui nici cu integrate cu trei picioare care mai trebuie și răcit și cu un fir de alimentare recuperat din vre-un PC.
Bastos a scris:Cine-i P.E. ăsta (scuze pentru ignoranță)?

Public Enemy No. 1

Ok!

Multzam fain, I'll try that! Că tot veni vorba, are cineva MP3 player din ăsta?

E bun de ceva? Că prețul pare destul de bun. E o firma pe care am mai vazut-o in magazinele de profil!Nu stiu cum se aude dar oferta e destul de tentanta!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Diverse Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum