Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

Spoiler LOGAN on Oltcit

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Chiar a iesit bine, ma bate gandul si pe mine la o asemenea modificare, cum vi-se pare ...
Imi cer scuze ptr calitatea fotografiei a fost facuta cu un telefon mobil ...
Hm, cam multa munca degeaba. Asta strict din punct de vedere tehnic. Mie mi s-a parut destul de mult si adaptarea barei de Nova (care a venit destul de bine) peste bara metalica de RM. Dar si sa mai modifici capota si farurile, prea complicat si ii strica definitiv si complet lookul. Bre, am scris despre asta nitel mai devreme, la sectiunea aia cu logan by renault.. Mie unul mi-a placut, intradevar e mult de munca, trebuie taiat din capota, aripi ... Dar de aratat arata destul de binisor, acum omul trece la faza urmatoare, eleron, spoilere laterale ... sa vedem ce iasa Poate ii taie si usile... si sudeaza niste aripi de strut in loc..

Iar in loc de hyion un cap de camila, ca sa arate ca o struto-camila Bre vreu si eu Sa ii pacalesc pe toti cu Loganu meu de Craiova Si cine ma intreaba sa le zic ca e ultimu model si se face numai la comanda si cu pile mari Am vazut si eu un Oltcit in Bucuresti cu faruri +bara de Logan! Mie mi se pare ca ii strica tot farmecul! E la fel ca Oltcitul ala din Focsani pe care scrie mare, pe ambele parti, deasupra pragurilor:DACIA!!! Se vede ca omul a muncit ceva dar nu stiu daca a meritat. De ce nu iti cumperi lighean? Am mai semnalat problema asta si vis-avis de oltcit-ul ala cu fata de Golf 2. Ba frate, da chestia economica nu o vede nimeni, asta are deja 3 comenzi Face treaba pe ceva banuti si destul zic eu ... Deci nu vad de ce si care e problema...
Ii strica farmecul ? Care ? Hai ma sa fim seriosi, mie imi place ce a iesit, chiar arata bine, va continua cu niste praguri joase, spoiler spate, jante de aliaj ... cand e gata o sa pun o poza cu ea, desi mai are ceva de munca ...
Eu pana una alta azi mi-am dus masina la segmentat ... dupa ce ii fac motorul ma gandesc si la ceva tuning ... de Logoff nu cred, dar poate ca ma bag la ceva de Solnitza, am vazut ca arata bine si asa ... Incearca sa pui si tu mai multe poze, eventual si din profil, chiar daca numai fata e modificata. Arata mai bine LOGCITU decat Logan
Dar asa ceva nu as face niciodata la masinuta mea.
Cu tot respectul. Mie unul nu-mi place.

Arata oribil deaorece, fata Oltcitului este mai dreapta, arcul fetei este foarte usor curbat, iar botul ala de GOLAN nu face altceva decat sa indeparteze botul masini fata de axul rotilor din fata, facand-o astfel sa arate oribil si cu tenta de masina instabila.

Asta e parerea mea.

Mai degraba ii merge un spoiler cu toata fata de nova decat fata de GOLAN.

Belive me.
sealview a scris:
Arata oribil deaorece, fata Oltcitului este mai dreapta, arcul fetei este foarte usor curbat, iar botul ala de GOLAN nu face altceva decat sa indeparteze botul masini fata de axul rotilor din fata, facand-o astfel sa arate oribil si cu tenta de masina instabila.

Yup, la faza asta ai dreptate, se pare ca solutia va veni de la niste jante ceva mai mari ...
Nu este nimic mai mult decat un proiect, nu zic ca il sustin, doar am vrut sa aflu si parerea voastra nimic mai mult, si multumesc tuturor care au postat !
Poze o sa ii mai fac dupa ce termina omul, cu ce are de facut, deocamdata nu este de acord sa mai postez si alte poze ... deh ... e masina lui
A mea inca nu are nici o modificare, dupa ce voi termina cu motorul, urmeaza sa ma gandesc, de un spoiler clar am nevoie, ptr ca ala de tabla cu care a venit masina e praf si pulbere.
Apropos, cat naiba ma costa unu de ala clasic de plastic ptr oltcit ? Acum 1 sapt m-am interesat eu la un magazin de piese Oltcit, pe Bd. 1 Mai (sau cel putin asa se numea, 1 statie inainte de statia Casin pe linia tramvaiului 41), Spoiler Fata Trs, plastic, 142 RON si intaritura pentru el, 69,5 RON. Am inteles ca cel de fibra e undeva pe la 80 RON, acolo nu am intrebat
Cu tot respectul. Multumesc 7thRaven, e scump ca dracu se pare ca ...
Ramane sa vad acum cum gasesc vreunul second hand, de Oltcit, sau ceva pe aproape ...
Bara metalica este ok, doar partea de jos e praf si pulbere ... Sper sa gasesc pe undeva ceva convenabil.
Mai, oricum ce pot sa spun este ca acum dupa ce a fost desfacut, in ciuda faptului ca este destul de putrezita pe ici pe colo, nu arata la fel de rau ca o Dacie de 2-3 ani ... si masina mea este fabricata in '88, cumparata in '93... De departe se tin mai bine draciile astea de Olcituri, singura lor buba este la aripa din spate, care acum ma bate gandul sa o decupez dupa forma rotii, ce ziceti ar fi o idee buna ?
ice01 a scris: buba este la aripa din spate, care acum ma bate gandul sa o decupez dupa forma rotii, ce ziceti ar fi o idee buna ?

Nu se merita decat daca ai de gand sa pui pneuri mai late. 175/70/R13 intra linistit si fara sa decupezi aripa, e la limita fara flanse ca mai mult freaca prima oara la interior, nu la exterior. Eu am pus la RM roti pe jante noi de Dacie (alea mai late) si nu au intrat nici macar de 155, frecau in aripa, ca alea scot pneul mai in exterior decat cele de dacie veche. Ca sa nu rugineasca acolo tot ce trebuie sa faci este sa chituiesti bordura aia idioata din partea de jos a aripii, in asa fel incat sa nu mai ramana acolo noroi si apa. Eu am utilizat solutie de izolat acoperisul acum 10ani si nu am avut pana acum probleme deloc. Eu nu as decupa aripa spate, asta e tot farmecul Oltcitului, plus ca dac nu ti-o face cineva ca lumea, arata tare naspa. Am vazut cateva decupate din topor si arata tare naspa. Doar unul singur am vazut sa-mi placa, dar ala era lucrat ca lumea si avea pusa bordura de la aripa din fata si in spate. Foarte multa munca aspect rau ff multi bani aruncati. Ca solutie tehnica fibra e o porcarie (trebuie neparat masa plastica ABS sau polipropilena de calitate) dar cel putin cei care fac din fibra (desi copiaza) isi pun imaginatia in miscare. Nu orice zboara se manaca. Un adevarat GOLACIT Ia aruncati un ochi aici:
http://www.daciaclub.ro/index.php?act=Attach&type=post&id=17332 Odios sa mor de nu. Fara rautate .
kat_drive a scris:Odios sa mor de nu. Fara rautate .

Eu zic ca nu ar trebui sa judecam asa de aspru
Mda, am studiat mai bine problema si am ajuns la concluzia ca nu merita efortul, este foarte mult de lucru, iar modificarile sunt ireversibile, avand in vedere faptul ca se aduc modificari destul de majore asupra caroseriei.
Voi incerca sa ii adaptez un spoiler care sa nu aduca modificari majore dar sa dea bine Nu vreau sa schimb farurile, sau sa aduc alte modificari majore, pana la urma tot la un spoiler de oltcit ajung
Are altcineva si alte idei ? Daca vrei sa adaptezi un spoiler oricum modifici si caroseria altfel iese un rahat. O sa flencane totul pe masina daca nu e facut calumea. Ce stiu ca merge adaptat pe olt cu mici modificari este bara de fiat regata, de golf II si III, de solenta , nova sau supernova. Salut.
Mai oameni buni, nu vedeti ca ne batem singuri joc de noi? Ne miram ca ceilalti soferi ne privesc aiurea. Incercam sa punem spoiler de Nova, Solenza, Cielo, acum ultima gaselnita: spoiler, faruri de Logan. Cele ale Oltcit-ului nu mai sunt bune? Ne este rusine ca avem Oltcit? Hai sa ne montam o statueta de Rolls Royce pe capota si, avem Rolls Royce. Cine doreste Slogan by Renault, sa-si cumpere, dar sa nu pangareasca fata si numele de Oltcit. In multe Topic-uri se fac glume pe seama Sloganului, apoi ne punem spolier sa fie oltcitul frumos. Fals!!! Am oltean si sunt mandru I-am schimbat bara fata-spate plus armaturile, noi, dar de Oltcit. Vreau sa arate a adevarat Oltcit si sa ma mandresc cu el cand il fac pe unul cu o olta masina
Noi avem o masina deosebita. Eu am vrut o masina deosebita. Sa nu radeti, in urma cu 15 ani am fost la un pas de a-mi cumpara un Trabi. Am cautat si anul trecut (aveam olteanul), dar ce am gasit erau epave si foarte scumpe. Am un slogan: decat Logan by Renault mai bine Trabant. Sper sa nu se supere pe mine cei ce-si vor monta spoiler de Logan pe Oltcit, dar nu se merita. O masina deosebita este aceea care arata cat mai natural la origine.
George Apostolescu a scris:
Incercam sa punem spoiler de Nova, Solenza, Cielo, acum ultima gaselnita: spoiler, faruri de Logan. Cele ale Oltcit-ului nu mai sunt bune?

E, uite eu am de Nova ambele bare si le-am pus in primul rand de nevoie (cele vechi de tabla erau praf) si atunci nu am gasit nicaieri bare de fibra de Oltcit. La magazine mi s-au spus niste preturi la barele de Oltcit de o luai la fuga (de ex, cu banii dati pe ambele bare+lampa ceata de Nova luam doar bara fata de Oltcit). De acord ca exista multe kitcuri pe strada, dar unele sunt doar improvizatii facute de nevoie si dupa aia din considerent de "patriotism de marca". Daca as fi avut atunci banii de acum, fi sigur ca nu as fi luat bare de Nova. Desi la cat costa piesele de logan, nu cred ca banii au fost o problema (decat daca n-a sterpelit piesele de undeva ). George Apostolescu, bravo mai
Am fosti ieri in Tg.Mures, mai frate am ramas cu gura cascata cand am gasit 3 shroturi de ... OLTCIT Au multe aia pe acolo, si mai si tin la ele, in sfarsit mi-am gasit planetara mult dorita, se prezinta destul de bine si am dat 500.000 pe ea
In schimb ce nu am gasit, au fost spoilere, bagamia-si picioarele ... ca m-am si enervat, Cica ultimul il daduse cu o ora inainte sa ajung eu pe acolo.
Oricum a fost o intamplare ca am ajuns pe acolo, ca de mers am mers cu alta treaba.
Cred ca saptamana viitoare ma duc la Tg.Jiu, sa vad ce si cum iasa ... Si totusi un spoiler fata de oltcit ...din fibra si facut cu gust costa maxim 3 mil (cele mai scumpe) si arata de 10 ori mai bine ca unul stock de logan si vin si mai bine pe masina ca doar sunt special facute!!!

Si inca o idee de ce nu incerci sa pui spoiler de oltcit pe Golan?
Poate atunci imi cumpar si io unu! mai fratilor nu mai stricati fata oltctului adaptand spoilere de pe trompete de ...nici nu stiu la ce categorie sa incadrez dacia ,ca masina nu este
tonim a scris:mai fratilor nu mai stricati fata oltctului adaptand spoilere de pe trompete de ...nici nu stiu la ce categorie sa incadrez dacia ,ca masina nu este

este masina nu poti spune ca nu este nu-mi place modelul nou, dar ala e, in schimb sunt in asentiment cu afirmatia ta Oltcitul nu ii sta bine cu bot alungit precum Golanelu, Oltcitul este cu mult mai finutz in design si nu are rost sa-i fie stricat aspectul cu zambete Renaultiste/Golaniene.

Mis mucho respetar cabrones! Nu-sh ce dreak a vazut omu in fatau’ de golan dar parerea mea e ca nu prea pushka liniile ascendente (de buss) la micutul oltcit. Dar fie, gusturile nu se discuta, cica…
Si asa se metamorfozeaza oltcit-ul in noua versiune (limitata sper) de : “jOKeR”…

Adica ce, farurile de oltcit bine reglate nu-s de-ajuns?! Cred ca daca mi-ash pune halogene de 100W, pana si mertanele ar fi invidioase pe lumina de OltCit…
Decat sa-mi rada oltcitu’ asa,… prefer sa-mi zambeasca fetele, sincer
Be sirious, MANN…
BRE ..plange OLTICUL ..ce rost are sa pui de la Logan?!
Da-l la remat si i-ati un logan dar nu-i strica aspectul.OLTCIT-ul e OLTCIT nu are rost sa-i pui zorzoane.Mie mi se pare ca a iesit comic tare,,,acum ar mai urma sa-i pui si un fund mai mare...sa fim seriosi.Orice dar numai de la LOGAN nu, e ca si cum ne-am trage singuri palme.Cu respect. exact de aia rad unii de noi ,ca incercam sa imitam alte ....chestii in loc sa cumperi niste spoilere adevarate facute special pt oltic Eu sunt curios daca nu vrea omu' sa-si puna si portbagaj de golan. Atunci sa vezi priveliste. Oare cite stele a luat la crash-test cu fatza aia?
adrian-ar a scris: cite stele a luat la crash-test ...?

Cred ca a dat nu a luat. Lasind gluma la o parte este posibil asa ceva,adica vreau sa spun ca nu este vreo smecherie facuta pe calculator? daca ai bani...se poate orice!
dar eu nu as da 15-20 sau si mai multe milioane pentru o asa modificare. Nu la partea financiara m-am referit io, daca este o facatura PC?
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum