Pagina de start
www.oltcit.ro (Oltcit, Dacia, ARO)

Întrebări frecvente   Căutare   Membri   Grupuri   Înregistrare 
 Regulament   Profil   Mesaje private   Autentificare 

vopsea pe "cancerul" de afara din bucuresti?

Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie
Subiectul anterior :: Subiectul următor  
Am si eu o mica problema este cumva vreo problema daca imi vopsesc spoilerul fata si aripa pe frigul asta...?
Nu stiu sigur dar parca temperatura scazuta nu face asa de bine vopselei...
Voi ce ziceti ati vopsii masina voastra maine spre exemplu? NU SE VOPSESTE IN SPATIU DESCHIS!!!mai ales pe frigul asta.
bine...uneori...vara...mai vopsesti o aripa, o usa pentru cine nu conteaza cum iese....afara in mijlocul curtii.
bagi masina intr-un garaj, creezi o temperatura de 20grade(aprox), oricum...sa fie caldut inauntru, si poti sa vopsesti cum doresti.
Dupa vopsit aerisesti, sa iasa gazele, si faci iar caldura.
Mentii o temperatura peste 10grade timp de 24/48ore, in functie de cum se usuca vopseaua.
Timp de 2saptamani ai grija sa nu uzi/umezesti aripa/spoilerul, ai grija la mizerie si la praf.
Din cauza temperaturilor mai scazute, vopseaua se usca mai greoi. Salutare,

Eu de exemplu am vopsit masina anul trecut la un nene priceput in garaj,pri ianuarie (afara erau -10 grade), iar in garaj 5 sau 6 grade.Initial am avut remuscari

A iesit super bine cu vopsea alb boreal si dupa aceea lac Body si nu am nici o problema. Are o stralucire de invidiat si nici o problema cu vopseaua(exfoliere etc..).
Important e sa se respecte proportia de vopsea,intaritor,eventual lac si neaparat sa se aplice la pistol stratul de spritz-kit pt.aripa, sau fixo-plast pt. spoilerele de plastic. Pt. spoilerele de fibra se foloseste tot spritz-kit (stiu ca nu e denumirea corecta, nu dati )

Bafta

FPY pe cutia vopselei...scrie temp. min. de aplicare...20grade parca
ideea e ca merge....daca sunt cateva grade bune(in jur de 20, dar merge si cu 10grade)
probleme apar atunci cand temperaturile sunt spre 0grade, atunci cand vopseaua REFUZA sa se usuce. Atunci apar 3rezultate: sau ingheata, sau nu se usuca nici peste 1luna....sau....se usuca tare lent, timpul de uscare se dubleaza/tripleaza.

chit de stropit = spritz-chit
plastofix = stratul de legatura intre plastic si vopseaua ok deci am inteles... iau spoileru in casa si izolez pe langa el si trag vopsea... alta solutie nu am ca in garaj nu am caldura... si la cata garaju e ar dura 2 sapt sa se incalzeasca...
Oricum va multumesc pt info Daca vrei s-o faci musai acum eu zic sa te duci undeva unde are cuptor!...altfel las-o pe primavara!Am si eu de facut capota la motor ca m-i s-a deschis in mers si s-a strambat...si pe o portiune a sarit vopseaua...si ce ma mai oftic ca era masina virgina! Eu o fac cand o mai da caldura, nu acum!Vreau sa iasa identic cum era inainte...asta e...cat o costa dar vreau sa nu se cunoasca!Bafta! NU vopsi in casa!
nu poti sa izolezi....adica iti vor merge gazele peste tot in casa, se vor depune pe dulap, bec, perete....+ca gazele trebuie sa fie evacuate undeva...
si mai e si daca le tii in casa...o sa iti miroase a vopsea....de o sa te doara capul dupa cateva ore.
eu iti zic sa astepti mai bine caldura.
Dai pe aripa cu grund....macar sa nu rugineasca pana o vopsesti.
Robby a scris:Am si eu o mica problema este cumva vreo problema daca imi vopsesc spoilerul fata si aripa pe frigul asta...?
Nu stiu sigur dar parca temperatura scazuta nu face asa de bine vopselei...
Voi ce ziceti ati vopsii masina voastra maine spre exemplu?

Numai la cuptor! Dar asta costa!
Format forum: Optimizat | LentAfișează mesajele:   
Crează un topic nou, separat de acest topic   Răspunde la mesajele din acest topic    Pagina de start -> Caroserie Ora este GMT + 2 ore
Pagina 1 din 1
Nu poți crea un topic nou în acest forum
Nu poți răspunde în mesajele din acest forum
Nu poți modifica mesajele proprii din acest forum
Nu poți șterge mesajele proprii din acest forum
Nu poți vota în chestionarele din acest forum